Zestawy uruchomieniowe serii ATB firmy Atnel

| Prezentacje firmowe Artykuły

Oferowane przez firmę Atnel zestawy uruchomieniowe dla mikrokontrolerów śmiało wkroczyły na rynek polski i stały się szybko sprawdzoną platformą edukacyjną dla firm i także dla hobbystów i amatorów. Uznanie wśród klientów zyskują z uwagi na możliwość przeprowadzenia stosunkowo szybkich i wydajnych szkoleń w zakresie nauki programowania mikrokontrolerów w języku C, tym bardziej, że jako wsparcie klient otrzymuje specjalnie napisaną literaturę w postaci książek wydawnictwa Atnel.

Zestawy uruchomieniowe serii ATB firmy Atnel

Zestawy cechują się zwartą konstrukcją, niewielkimi wymiarami (16×10 cm) oraz bogatym wyposażeniem, a także, co najważniejsze, wbudowanym już programatorem sprzętowym. Pozwala to na bardzo szybki start pracy z zestawem bezpośrednio po zakupieniu. Wystarczy bowiem tylko kabel USB, którym łączy się zestaw z komputerem, aby zapewnić zasilanie zestawu, programowanie mikrokontrolera i komunikację RS232/485 z komputerem PC.

Dodatkowo do dyspozycji klienta firma oddaje specjalizowany komplet oprogramowania w postaci pełnych wersji programów MkAvrCalculator, MkBootloader i ATB Manager. Każdy zestaw zaopatrzony jest w dwunapięciową miniaturową przetwornicę DC/DC z możliwością przełączania za pomocą zworki zasilania w zakresach +5 V oraz +3,3 V, przez co całość stanowi bardzo atrakcyjną ofertę cenową.

Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystywania zestawu do prototypowania własnych układów, nawet po zakończeniu szkoleń i edukacji w zakresie nauki podstaw języka C. Naturalnie zestawy uruchomieniowe firmy Atnel, równie dobrze przeznaczone są do nauki i testowania pozostałych języków jak asembler czy też Bascom.

O wysokiej jakości zestawów firmy Atnel stanowi ich wyposażenie i możliwość przeprowadzania szeregu testów oraz prób nad programowaniem i projektowaniem własnych modułów z uwagi na to, że w zestawie mamy do czynienia z szeregiem często powtarzających się elementów, których nie trzeba dodatkowo montować, lutować itp.

Funkcjonalność

Jak już wspomniano wyżej cały zestaw można zasilać z zewnętrznego źródła zasilania w postaci zasilacza o napięciu od +8 do +24 V. Dzięki wydajnej przetwornicy o wydajności prądowej do 1 A nie występuje efekt przegrzewania się stabilizatorów liniowych i straty energii.

Sama przetwornica ma wbudowaną logikę pozwalającą nie tylko na przełączanie zasilania wyjściowego +5 V lub +3,3 V, ale także umożliwia załączanie całego układu wygodnie za pomocą jednego micro-switcha, a także wyłączania za pomocą mikrokontrolera w sposób wyłącznie programowy.

Nabiera to istotnego znaczenia podczas testowania urządzeń pracujących przy zasilaniu bateryjnym czy akumulatorowym. Kolejnym istotnym modułem zestawów ATB jest układ przejściówki USB/RS232 w postaci układu FT232R, który wykorzystany jest w zestawach w 100% możliwości, jakie oferuje.

Jak wiadomo jego podstawowa funkcjonalność to zapewnienie komunikacji z komputerem PC poprzez łącze RS232/RS485. W tym celu użytkownik zestawu dostaje pełny zestaw wyprowadzeń interfejsu RS232, czyli wszystkie sygnały.

Dzięki przemyślanym zworkom w całym zestawie układ ten może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno na potrzeby pracującego w zestawie mikrokontrolera, ale co ważne może także służyć jako niezależna podręczna przejściówka USB/RS232 tak bardzo potrzebna w warsztacie każdego elektronika.

Dodać należy, że przejściówka ta w trybie pracy niezależnym od mikrokontrolera, pozwala na obsługę urządzeń pracujących także w dwóch standardach (TTL) +5 V oraz +3,3 V. Jak zwykle w zestawie znajduje się odpowiednia zworka odpowiadająca za skorzystanie z możliwości wyboru napięcia.

Poza tym sam układ FT232 zapewnia także dodatkowe taktowanie (generator TTL) na potrzeby wykorzystania wszystkich zewnętrznych opcji zewnętrznego taktowania mikrokontrolera w układzie.

Standardowe wyposażenie zestawów ATB jest następujące:

  • przetwornica zasilająca +5 V/+3,3 V (napięcie wejściowe +8 do +24V),
  • mikrokontroler ATmega32 lub ATmega644PA,
  • wymienny rezonator kwarcowy 11,0592 MHz (z podstawką),
  • przejściówka USB/RS232/RS485,
  • gniazdo programatora zewnętrznego ISP (rozszerzony standard KANDA),
  • scalony odbiornik podczerwieni typu TFMS 36 kHz,
  • dioda nadawczą podczerwieni,
  • wyświetlacz 7-segm. LED - czteropozycyjny,
  • wyświetlacz LCD zgodny z HD44780 z możliwością konfiguracji pinu RW (podśw. niebieskie),
  • diody LED ogólnego przeznaczenia 8 szt.
  • klawisze typu micro-switch 5 szt.
  • potencjometr wraz z dzielnikiem napięcia do prac z przetwornikiem ADC,
  • scalony czujnik temperatury DS18B20,
  • zegar czasu rzeczywistego PCF8583,
  • zewn. Pamięć EEPROM 24C04,
  • kondensator podtrzymujący układ RTC 0,47 F,
  • układ driver 8 wyjść mocy ULN2803,
  • scalone mostki H do sterowania silników - oparte o układ L293D,
  • gniazdo kart pamięci SD/MMC wraz ze specjalizowanym konwerterem napięć 74LVC125,
  • dodatkowy stabilizator liniowy LDO LM1117-3.3 (800 mA),
  • buzzer,
  • konwerter RS485 oparty o układ typu MAX485,
  • klawisz RESET,
  • wyprowadzenia typu goldpin w tym dwa rzędy dla zasilania VCC oraz GND,
  • szereg zworek umożliwiających wygodną konfigurację całego zestawu,
  • trzy programy narzędziowe: MkAvr-Calculator, MkBootloader oraz ATB Manager,
  • wysokiej jakości filtrowanie zasilania wraz z rozdzieleniem go na część analogową oraz cyfrową.

Dodatki i wsparcie

Wsparcie techniczne dla zestawów umożliwia wygodne korzystanie z wbudowanego programatora sprzętowego także w profesjonalnym środowisku jakim jest Eclipse. Konfiguracja do pracy w tym środowisku sprowadza się do kliknięcia w jeden klawisz w programie ATB Manager.

Istotną cechą i nowością na naszym rynku jest fakt wprowadzenia z pozoru tak błahej rzeczy jak podstawka pod zewnętrzny rezonator kwarcowy na potrzeby mikrokontrolera.

Zapewnia to zdecydowanie większą uniwersalność zestawów zarówno w trakcie nauki programowania, jak również później na etapie prototypowania własnych układów. Firma Atnel zapewnia wysokiej jakości wsparcie techniczne dla swoich produktów, udostępnia w tym celu także niezależne forum: www.forum.atnel.pl, które znacznie poszerza możliwości korzystania z pomocy technicznej.

Na potrzeby zestawów uruchomieniowych ATB powstała cała seria modułów dodatkowych, służących do ich rozbudowy i testowania zewnętrznej łączności za pomocą Bluetootch czy Ethernetu.

Oferta obejmuje ponadto specjalizowane konwertery do testowania mikrokontrolerów produkowanych w mniejszych obudowach jak: ATmega8 czy ATtiny2313 lub nawet najmniejsze ATtiny13.

Nowością na rynku w Polsce jest fakt, że po raz pierwszy ukazały się zestawy uruchomieniowe, do których w pełni można wykorzystać książki wydawnictwa Atnel w celu przeprowadzania szeregu ciekawych ćwiczeń oraz nauki języka C dla mikrokontrolerów od podstaw.

Zestawy są chętnie wykorzystywane nie tylko przez amatorów, hobbystów czy pasjonatów, ale trafiają także jako standardowe wyposażenie do profilowanych szkół średnich i uczelni wyższych na terenie całej Polski wraz z oferowaną literaturą pełniącą funkcje wsparcia dydaktycznego.

Atnel
www.atnel.pl

Zobacz również