Dobre połączenie z płytką drukowaną

| Prezentacje firmowe Artykuły

Współczesne aplikacje w energoelektronice narzucają wysokie wymagania w zakresie technologii połączeń. Płytki drukowane muszą być szybko i niezawodnie łączone do złączy przemysłowych, po to, aby dobre połączenie było w stanie przenosić duże obciążenia przy małych wymiarach. Dzięki złączu Han-Fast Lock firmy HARTING podłączenie złączy i sygnałów do obwodu drukowanego czyni ten proces wygodnym, prostym i możliwym bez zastosowania dodatkowych komponentów i zabiegów.

Dobre połączenie z płytką drukowaną

Urządzenia energoelektroniczne muszą spełniać surowe wymagania jakościowe i techniczne, szczególnie gdy urządzenia muszą pracować w trudnych warunkach oraz wymagana jest wysoka klasa ochrony IP. Ponadto rynki energetyki odnawialnej, transportu, robotyki i automatyki wymagają rozwiązań efektywnych kosztowo, przez co spełnienie wielu różnych wymagań w jednym produkcie jest bardzo trudne.

Rys. 1. Złącza Han Q 4/2 ze zgiętymi przewodami do połączeń dla płytek PCB

W wielu urządzeniach konieczne jest zamontowanie w otworze wykonanym w obudowie tradycyjnego złącza silnoprądowego, za pomocą którego sterowane są elementy wykonawcze lub podawane zasilanie. Dodatkowo złącze to musi zostać połączone z wyprowadzeniami na płytce drukowanej, zwykle za pomocą przewodów. W efekcie połączenie ma kilka punktów styku, co przy dużym obciążeniu tworzy wiele problemów z trwałością połączenia, odpornością na drgania i narażenia mechaniczne oraz wpływem środowiska.

Jednym z bardziej udanych rozwiązań tego problemu jest nowe opracowanie firmy HARTING Technology Group, z układem Han-Fast Lock, czyli uznane i sprawdzone przez rynek doskonałej jakości złącze Han, wraz z systemem kontaktów do płytki drukowanej zapewniających połączenie z warstwą miedzi w sposób łatwy, szybki i ekonomiczny.

Wygląd wewnętrzny

Złącze Han-Fast Lock spełnia wysokie wymagania stawiane przed transmisją prądów o wysokim natężeniu przy łatwości jego montażu, obsługi oraz przy niewielkich wymiarach zewnętrznych, a także co jest równie istotne, bez konieczności stosowania dodatkowych komponentów na płytce PCB.

Rys. 2. Han-Fast Lock na płytce PCB

Są to zalety w zastosowaniach w energoelektronice i przemyśle, istotne zarówno podczas montażu, jak i eksploatacji połączenia. Elastyczność i łatwość obsługi oraz konserwacji stanowią najistotniejsze wymagania dotyczące produktów w energoelektronice zaś wady działania złączy nie mogą występować. Świadomość tego jest ważna o tyle, że optymalizacji kosztów produkcji płytek PCB towarzyszy minimalizacja kosztów użytkowania i serwisowania.

Rozwiązanie połączeniowe Han-Fast Lock to prefabrykowany zespół składający się ze złącza Han, przewodów i zacisku Han-Fast Lock, dzięki czemu jego montaż jest prosty i wolny od błędów, gdyż przygotowany przez producenta. W takim połączeniu maksymalne wartości prądu mogą sięgać do 60 A. Mimo takiego obciążenia kontakt elektryczny jest prosty i bezpieczny.

Do wykonania połączenia wystarczy tylko jeden punkt kontaktowy. Przewody na płytce drukowanej są platerowane przelotowo, wystarczy, aby był dostępny nawiercony otwór i punkt oparcia przy zaciskaniu. Żadne inne przygotowania nie są wymagane. Dzięki temu spełnione są wymagania techniczne i cieplne bez instalowania dodatkowych, drogich komponentów.

Prosty montaż

Montaż elementu łączącego Han- FastLock jest banalnie prosty. Można użyć ręcznego narzędzia do zaciskania w przypadku małych serii, natomiast przy większych zamówieniach, istnieje możliwość zaciskania automatycznego. Element łączący Han-Fast Lock jest dostarczany w szpulach, dzięki czemu możliwe jest szybkie i automatyczne dołączenie przewodu linkowego. Producenci urządzeń mogą stosować systemy prefabrykowane. Z elementem łączącym Han-Fast Lock można stosować przewody linkowe o przekroju do 10 mm².

Zmontowany kontakt jest wprowadzany do przygotowanej płytki drukowanej, a zamknięcie jest częścią komponentu Han-Fast Lock. Dostarczony pin jest wciskany w płytkę PCB dla utworzenia blokady. Jest to tak łatwe, jak naciśnięcie zwykłego przycisku.

HARTING Polska Sp. z o.o.
www.harting.pl

Zobacz również