Bez anteny nie ma łączności
| Prezentacje firmowe ArtykułyNawet najlepszy radiotelefon nie będzie funkcjonować, jeśli użytkownik nie zastosuje odpowiedniej dla niego anteny. Antena musi być ściśle dopasowana do częstotliwości, na której pracuje urządzenie, ale ważne są również preferencje użytkowników dotyczące instalacji anteny – dotyczy to zwłaszcza anten samochodowych.
Chcąc korzystać z radiotelefonu w pojazdach, należy mieć dobrej jakości antenę nadawczo-odbiorczą, którą należy zamontować na zewnątrz samochodu. Każda antena powinna mieć długość dostosowaną do częstotliwości i długości fal, jakie emitowane są przez obsługiwane urządzenie. Prawidłowe zamocowanie i zestrojenie anteny na karoserii samochodu umożliwia bezproblemowe używanie radiotelefonu.
Powinno się ją montować w taki sposób, aby fale rozchodziły się optymalnie, bez napotykania przeszkód w okolicy anteny. Miejsce zamontowania anteny decyduje o tym, jaka będzie jakość odbioru. Rozwiązaniem, gwarantującym najlepszy odbiór przez radiotelefony wykorzystywane przez służby mundurowe, straż pożarną, taksówkarzy czy użytkowników CB-radia, jest jej zamontowanie na dachu samochodu.
Taka instalacja zapewnia optymalne warunki pracy transceivera. Niestety ten sposób mocowania wymaga wywiercenia otworu, do którego na stałe przytwierdzana jest podstawa anteny. Wielu właścicieli samochodów nie chce jednak dziurawić dachu samochodu, aby zamocować antenę. Dopuszczalne jednak jest inne rozwiązanie np. zamontowanie na podstawie magnetycznej, a przewód do instalacji radiowej wprowadzany jest do środka przez szczelinę, np. w bagażniku.
Warto pamiętać o tym, że wszystkie anteny samochodowe są zaprojektowane w taki sposób, aby pracować w pozycji pionowej. Każde pochylenie anteny pogarsza jej skuteczność. Anteny przewoźne często mają jednak przeguby, za pomocą których można pochylać antenę w dowolnym kierunku. Przeguby są stosowane ze względów praktycznych, najczęściej kiedy trzeba szybko zdemontować antenę np. przed wjazdem do myjni.
Przeguby przydatne są również do utrzymania pionowej pozycji anteny, jeśli montujemy ją na zakrzywionych powierzchniach. Do funkcjonowania sieci łączności radiowej składającej się z różnego rodzaju radiotelefonów (doręcznych, przewoźnych i stacjonarnych) i zapewnienia odpowiedniego zasięgu łączności pracującym w niej radiotelefonom wykorzystywane są anteny stacjonarne o różnej długości (od 0,5 metra do 5 metrów) i zysku (od 0 dB do 11 dB).
Zwykle montowane są na budynkach na specjalnych wysięgnikach rurowych. Jednym z ważniejszych parametrów anteny jest jej zysk energetyczny. Antena o większym zysku zapewnia lepszy zasięg łączności np. w połączeniu z nadajnikiem o mniejszej mocy zapewnia na dystansie 300 metrów taki sam poziom sygnału, jak antena o mniejszym zysku w połączeniu z nadajnikiem o większej mocy na dystansie 100 metrów.
Zatem stosując nadajniki o niskim poziomie mocy wyjściowej oraz anteny o dużym zysku energetycznym, można uzyskać większy zasięg. Warto więc wykorzystać anteny o większym zysku energetycznym.
Oferta Radmoru
Radmor produkuje szeroki asortyment anten radiokomunikacyjnych w zakresie częstotliwości 27÷500 MHz. Są to anteny do urządzeń stacjonarnych (dookólne i kierunkowe), przewoźnych i doręcznych. Produkowane przez naszą firmę anteny mogą być stosowane w ekstremalnych warunkach atmosferycznych np. użycie w wielu antenach stacjonarnych osłony z włókna szklanego daje im odporność na działanie wiatru oraz oblodzenie.
Oferujemy różnorodne anteny przewoźne - na wszystkie dostępne w Polsce pasma częstotliwości, o różnym sposobie mocowania (na stałe, z podstawą magnetyczną), o różnej konstrukcji (niskoprofilowe, prętowe, z przegubem itp.) czy różnym zastosowaniu (np. specjalne wykonanie anten szczelinowych dla kolei oraz tramwajów).
Radmor oferuje też filtry dupleksowe oraz dzielniki mocy o krotności podziału 1:2 i 1:4 oraz szeroki wachlarz elementów mocujących do anten stacjonarnych.
Zapraszamy do kontaktu z biurem obsługi klienta.
Radmor S.A.
www.radmor.com.pl