Szeroka gama modułów RFID dla producentów urządzeń elektronicznych

| Prezentacje firmowe Artykuły

Układy identyfikacji radiowej pojawiają się coraz liczniej w naszym otoczeniu, a ich producenci notują od lat solidne i nieprzerwane wzrosty. Niemniej duża liczba standardów i wykorzystywanych częstotliwości pracy w takich aplikacjach jest problemem dla producentów, gdyż zmusza do posiadania szerokiego portfolio produktów specjalizowanych lub też tworzenia złożonych systemów wielostandardowych.

Szeroka gama modułów RFID dla producentów urządzeń elektronicznych

Problem ten stara się rozwiązać niemiecka firma Elatec, specjalista w zakresie RFID, który opracowuje i produkuje moduły czytników RFID, w których postawiono na łatwość integracji. Ich znaczenie na rynku najwyraźniej widać w obszarze, w którym producent stał się liderem rynku - w autoryzacji drukowania dokumentów (secure printing).

Wydajna drukarka w dużej firmie z pewnością jest bardziej ekonomiczna w eksploatacji od wielu małych jednostek, niemniej wiele osób (zarząd, księgowość, kadry) chce drukować dokumenty poufne, które może przejrzeć każdy chodzący po korytarzu pracownik. Nowoczesne drukarki problem ten rozwiązują poprzez wprowadzenie tajnego kodu, po podaniu którego drukują dokumenty zakolejkowane, przypisane do określonego użytkownika.

Proces ten nazywany jest "pull printing". Niemniej wprowadzanie kodu nie jest wygodne i narażone na podejrzenie przez postronne osoby. Lepsza w tym przypadku wydaje się identyfikacja radiowa, bo nie tylko jest bezpieczniejsza, ale pozwala włączyć autoryzowanie drukowania dla wszystkich osób.

Ponieważ autoryzowanie druku wiąże się też z rozliczaniem kosztów dla użytkowników lub grup pracowników, wprowadzenie RFID zawsze skutkuje sporym spadkiem kosztów eksploatacji. Wprowadzenie RFID w takim zastosowaniu nie może być oderwane od realiów przedsiębiorstwa. Wiele firm ma już identyfikatory z tagami, inne chcą obsłużyć nimi kilka systemów (np. kontroli dostępu do budynku).

Stąd Elatec opracował do takich zastosowań rozwiązania czytników wielostandardowych, jak TWN3, pozwalających wykorzystywać wiele typów kart identyfikacyjnych, jak Mifare Classic 1k i 4k, DESFire EV1, Mini, Plus S, X, Pro X, Smart MX, Ultralight, Ultralight C, Legic, HID prox, HID iClass, Casi Ruso, ICode, Tag-It, Tiris i wiele innych transponderów ISO14443A, ISO14443B i ISO15693. Pozwala to producentowi drukarek lub integratorowi systemu używać jednego modułu czytnika praktycznie w każdych okolicznościach.

Elastyczność i migracja

Elatec poszedł jeszcze krok dalej i opracował czytnik TWN4 łączący w jednym urządzeniu dwie częstotliwości pracy: 125 kHz i 13,56 MHz. Zapewnia on jeszcze większą elastyczność stosowania, co ma znaczenie w dużych obiektach, jak np. porty lotnicze, gdzie jednocześnie może koegzystować kilka różnych typów kart i aplikacji RFID.

Czytniki wielostandardowe pozwalają też na stopniową migrację wykorzystywanych systemów w kierunku produktów zapewniających większe bezpieczeństwo, bez przerw i kosztownej przebudowy. Wyróżnikiem Elateca są ponadto czytniki, których warstwa sprzętowa może być dopasowana za pomocą oprogramowania, do określonych transponderów, ale także przyszłych rozwiązań, które dopiero pojawią się na rynku, a dzisiaj nie są jeszcze tak popularne, jak na przykład płatności telefonem komórkowym za pomocą NFC.

Rozwiązania specjalne

Rozwiązania RFID są często adaptowane do istniejących już produktów i systemów. Do takich celów Elatec oferuje wielostandardowe moduły w niewielkim rozmiarze. Przykładem jest czytnik Mifare NFC Mini Reader, o wymiarach 33×30 mm ze zintegrowaną anteną, zapewniający minimalny pobór prądu poniżej 2 µA.

Nadaje się do zastosowań mobilnych i może być montowany bezpośrednio na płytce drukowanej urządzenia. Ponieważ część aplikacji (np. w przemyśle) wymaga czytnika z osobną anteną, niektóre rozwiązania jak TWN4 Core pozwalają na podłączenie zewnętrznych anten o impedancji 50 Ω.

Od strony interfejsu cyfrowego moduły czytników wyposażone są w USB, RS232 i szeregowy port TTL. Są także I²C, SPI, CAN i zwykłe linie GPIO. Takie kompaktowe moduły nadają się doskonale do integracji w systemach kontroli dostępu, systemach POS i podobnych aplikacjach.

Międzynarodowe dopuszczenia i znaki

Rozwiązania RFID bazują na bezprzewodowej komunikacji, co często jest przeoczane i zaniedbywane, mimo że jest to aspekt bardzo ważny, zwłaszcza gdy producent planuje sprzedaż na terenie całego świata.

Elatec jest w stanie ponadto opracować produkty RFID dopasowane do potrzeb klienta oraz procedury oprogramowania takie, aby można było dodać zdalną identyfikację do istniejącej aplikacji bez konieczności dokonywania żadnych zmian. Firma ma 10 oddziałów na świecie i dodatkowe dwie lokalizacje w Monachium.

Produkty firmy Elatec przeszły wszystkie niezbędne badania i mają wszystkie wymagane certyfikaty, m.in. WEEE, RoHS, R&TTE, CE (Europa), FCC (USA), ACA (Australia), SRRC (Chiny), VCCI (Japonia). Jest to znaczne ułatwienie dla producentów sprzętu elektronicznego, zwłaszcza gdy porówna się to z koniecznością i kosztem uzyskania takich aprobat dla własnego rozwiązania.

Elatec RFID Systems
www.elatec-rfid.com