Blident - system automatycznej identyfikacji RFID w sterowaniu pracą przesiewaczy

| Prezentacje firmowe Artykuły

Proszek dyspersyjny, oprócz metylocelulozy, włókien, dodatków hydrofobowych wchodzi w skład dodatków chemicznych, które są powszechnie stosowane przy produkcji zapraw klejowych, tynków, klejów do glazury. Choć na ogół nie przekraczają kilku procent masy suchej zaprawy to stanowią istotną jej część, pozwalającą na uzyskanie podstawowych właściwości zapraw użytkowych. Dzięki nim są one łatwe do przygotowania, wygodne w użyciu, łatwe w obróbce i wykazują zwiększoną przyczepność.

Blident - system automatycznej identyfikacji RFID w sterowaniu pracą przesiewaczy

Przesiewacze zataczające wyposażono w nośniki RFID do pracy w pyłowej strefie Ex

Istotną cechą proszku jest jego uziarnienie. W zależności od przeznaczenia produkowany jest proszek o wielkości ziaren potrzebnych do stworzenia produktu o konkretnych właściwościach. Jedna z niemieckich firm zdecydowała się zapanować nad tym procesem wdrażając do tego celu system identyfikacji RFID. Mowa o firmie Wacker, firmie z branży chemicznej o zasięgu globalnym, zatrudniającej około 17 tys. pracowników w 25 obiektach produkcyjnych.

Ma 20 centrów kompetencji technicznych i 53 biur sprzedaży na całym świecie. Najważniejszym miejscem produkcyjnym firmy jest fabryka w mieście Burghausen, bajkowo usytuowanym miejscu przy granicy z Austrią, w tak zwanym "Bawarskim trójkącie chemicznym". Fabryka zajmuje powierzchnię dwóch kilometrów kwadratowych, zatrudnia 10 000 osób na 150 stanowiskach i wytwarza tysiące różnych produktów.

Wśród nich znajdziemy m.in. proszki dyspersyjne, których dodanie do tynków, zapraw, klejów do glazury i innych materiałów budowlanych pozwala na uzyskanie specjalnych właściwości takich jak wydłużony czas pracy, wysoka elastyczność, czy zdolność do szybkiego wiązania i twardnienia. Proszek powstaje w końcowym etapie procesu, w wyniku osuszania płynnego półproduktu w specjalnie przeznaczonej do tego celu wieży.

Powstały w ten sposób proszek jest jeszcze rozdrabniany za pomocą drgań w specjalnych sitach, co nadaje ziarnom wymaganą wielkość. Następnie gotowy proszek jest pakowany. Aby podnieść jakość produkcji proszków dyspersyjnych, w zakładzie produkcyjnym zgłoszono potrzebę wdrożenia systemu pozwalającego na automatyczne wykrywanie rozmiaru sita użytego w przesiewaczach zataczających.

Właściwy rozmiar sita był do tej pory mierzony i dobierany ręcznie przez pracowników fabryki. Aby wykluczyć możliwość popełnienia błędu przez człowieka, sita użyte przy produkcji każdej partii musiały być mierzone automatycznie. To pozwoliło by nie tylko zagwarantować 100% jakość samego procesu, ale również umożliwić jego rejestrację.

Ciągłe wibracje, jakie występują w stosowanych przesiewaczach wymagają sprawdzonych rozwiązań. Oryginalny pomysł użycia kodowania mechanicznego w połączeniu z czujnikami indukcyjnymi szybko został odrzucony. Sito drga bez przerwy, zatem rozwiązania kablowe również nie wchodziły w grę.

Każdego miesiąca pracownicy zmuszeni byli wymieniać kable ekranujące sit, aby nie dopuścić do ich złamania mimo, że stosowano bardzo elastyczne wykonania. Stopniowo pojawił się pomysł wykorzystania rozwiązań RFID.

Z powodu szczególnych warunków środowiskowych panujących na terenie fabryki nowe rozwiązanie musiało również przejść proces zatwierdzenia do użycia w pyłowej strefie Ex. Turck był jedynym producentem na rynku, który mógł zaproponować odpowiednie rozwiązanie w oparciu o system RFID.

Rozwiązanie RFID

Głowica RFID w wykonaniu Ex odczytuje rozmiar siatki zapisany na nośniku przymocowanym do przesiewacza (po lewej)

Jak dotąd Wacker wyposażył cztery przesiewacze w głowice czytająco/zapisujące serii TNLR-Q80-H1147-Ex, które mają dopuszczenie do pracy w strefach 2 (gazowa) i 22 (pyłowa). Każde sito wykorzystywane w produkcji otrzymało nośnik danych TW-R50-B1280-Ex, na którym jest przechowywana informacja o rozmiarze oka sita.

Nośnik w kształcie pastylki został przymocowany do krawędzi sita, bezpośrednio pod pasem z optycznym oznaczeniem jego rozmiaru. Głowice RFID odczytują rozmiar z nośnika i przesyłają dane protokołem Profibus-DP do systemu sterowania procesem używając jednej z trzech stacji BL20.

W trakcie instalacji okazało się również, że blok funkcyjny, jaki dostarcza Turck do swojego systemu RFID jest przeznaczony dla sterowników PLC S7 Siemens, a nie systemów kontroli procesu technologicznego PCS7, jaki był używany w zakładzie.

Ścisła współpraca z Turck Support zaowocowała szybkim przystosowaniem bloku funkcyjnego do pracy z istniejącym systemem PCS7. System jest w użyciu od ponad roku i w pełni spełnił oczekiwania klienta. Pozytywne wyniki wpłynęły na decyzję o rozszerzeniu systemu RFID w następnym projekcie. Wacker zdecydował się identyfikować tzw. stacje sprzęgające gdzie również obecna jest strefa pyłowa Ex.

Dla większej przejrzystości procesu około dwudziestu węży o średnicy DN80 oraz 9 stacji należało oznaczyć "kodem cyfrowym". W tym celu każdy z 20. węży został wyposażony w nośnik zawierający numer określający go indywidualnie. Każda komora, do której wąż jest wprowadzany została wyposażona w głowicę RFID.

Kiedy wąż jest podłączany system odczytuje właściwy numer z nośnika i rozpoczyna proces, jeżeli podłączenie jest prawidłowe. Turck, oprócz samego systemu dostarczył projekt stacji sprzęgających z gotowym do użycia specjalnym złączem, które umożliwiło realizację zadania. Opisana aplikacja to tylko jedna z przykładowych realizacji, jakie firmy integratorskie wdrażają w przemyśle dzięki rozwiązaniom firmy Turck.

Dane do systemu sterowania PCS7 trafiają magistralą Profibus-DP przy użyciu stacji BL20

Rodzina BLident opiera się na modułowych systemach BL67, BLcompact i BL20. W zależności od stopnia skomplikowania układu, jedna stacja umożliwia obsługę od 2 do 16 kanałów RFID. Systemy mogą pracować jako interfejsy sieci Profibus-DP, DeviceNet, Modbus TCP, Ethernet/IP oraz Profinet. W zależność od potrzeb interfejs sieci (slave) może być programowalny zgodnie ze standardem IEC61131-3 w środowisku CoDeSys.

Sercem takiego układu jest 32-bitowy procesor RISC z pamięcią programu 512 kb przetwarzającym do 1000 instrukcji AWL w czasie krótszym niż 1 ms. Interfejs programowalny dzięki swojej "inteligencji" w prosty sposób pomaga odciążyć pracę sterownika ponieważ całość procedur związanych z pracą systemu RFID może być obsługiwana z jego poziomu.

Możliwości systemu identyfikacji BLident wykraczają poza zwykłą identyfikację elementu. Uzupełniony o pozostałe produkty z bogatej oferty firmy Turck umożliwia realizację prawie każdego zadania, które ma w tytule "automatyzacja". Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony www.turck.pl.

Bartłomiej Besz
Turck

www.turck.pl

Zobacz również