Nowe rozwiązania przycisków firmy Apem

| Prezentacje firmowe Artykuły

Apem to renomowany francuski producent przycisków i przełączników, istniejący na rynku od 1952 roku. Firma specjalizuje się w wytwarzaniu wysokiej jakości elementów elektromechanicznych, łącząc wysokie walory techniczne z nowoczesnym wzornictwem i funkcjonalnością. Zapraszamy do zapoznania się z krótką charakterystyką nowych produktów tej firmy.

Nowe rozwiązania przycisków firmy Apem

Przyciski z serii IM o małym skoku klawisza

Przyciski z serii IM to grupa elementów przeznaczonych do pracy w surowych warunkach środowiskowych i działających pewnie w obecności wibracji. Przełączenie następuje z charakterystycznym akustycznym kliknięciem przy minimalnym skoku klawisza, co zapewnia dużą pewność działania. Przyciski są przeznaczone do użycia w maszynach i urządzeniach, sprzęcie wojskowym i profesjonalnym - konstrukcja wewnętrzna jest zalewana, co gwarantuje pełną szczelność (IP67) i dużą żywotność mechaniczną sięgającą 1 mln cykli przełączeń. Zajmują niewiele miejsca na płycie czołowej - montuje się je w otworze o średnicy 12 mm. Dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, z końcówkami do kabla lub szpilkami do wlutowania w płytkę.

Przyciski z serii FP z podświetlanymi klawiszami

Elementy z serii FP są przeznaczone do montażu w płycie czołowej w otworze o średnicy 24 mm. Mają one podświetlany klawisz, przy czym iluminacja może dotyczyć całej powierzchni naciskanej lub jedynie umieszczonego na niej symbolu. Symbol funkcji realizowanej przez przycisk wykonywany jest techniką laserową i dostępny w różnych wersjach, kolorach, wielkościach i pokryciach.

Przyciski przemysłowe z rodziny IM

Przyciski z serii FP o średnicy 24 mm

Przyciski przeznaczone są do płyt czołowych w urządzeniach, głównie transportowych (kolej, motoryzacja, maszyny rolnicze). Dzięki podświetleniu są dobrze widoczne przy słabym oświetleniu i nie wymagają instalacji dodatkowych kontrolek. Dostępny asortyment obejmuje wiele wersji kolorystycznych, z końcówkami do lutowania i z wyprowadzonym kablem, są także wersje przełącznikowe.

Duże przyciski FP

Jeszcze inną grupę przycisków firmy Apem tworzy seria FP 30 mm. Zostały skonstruowane tak, aby były one głównym i dominującym elementem płyt czołowych, takim, jaki rezerwuje się dla najważniejszej funkcji (jak np. Start/Stop/Alarm). Mają one podświetlany klawisz, co jest dużą zaletą w aplikacjach transportowych. Podświetlana może być cała powierzchnia klawisza lub tylko umieszczony na niej symbol.

Przyciski z serii FP o średnicy 30 mm

Przycisk pojemnościowy CG – widoczna jest płytka drukowana z układem i dioda sygnalizująca stan działania

Przyciski te przeznaczone są do montażu w panelu płyty za pomocą nakrętki lub zatrzasków. W tym samym wykonaniu producent oferuje także przełączniki. Elementy FP dostępne są w wielu kolorach wykonania klawisza i podświetlenia, co pozwala dobrać element do kolorystyki aplikacji.

Elektroniczne przyciski pojemnościowe z serii CG

Firma Apem oferuje dotykowe przyciski pojemnościowe, które pasują do każdej aplikacji i są banalnie łatwe w instalacji. Przycisk taki ma postać krążka z tworzywa sztucznego ABS zawierającego układ elektroniczny, który przykleja się do tafli szkła lub poliwęglanu.

Konstrukcja wewnętrzna przycisku z serii CG, u góry pokazana jest przykładowa realizacja

Przycisk bezpieczeństwa ES do aplikacji przemysłowych

Przyciski te przyklejane są od spodu danej powierzchni szklanej lub poliwęglanowej, przez co ich konstrukcja jest chroniona przed narażeniami mechanicznymi. Element ma z tyłu złącze, za pomocą którego dostarczane jest zasilanie i odbierany sygnał wyjściowy, a z przodu zamontowana jest dioda LED sygnalizująca zadziałanie.

Przycisk nie zawiera części ruchomych, przez co jego trwałość jest bardzo duża i działa pewnie przez szybę o grubości nawet 6 mm (przez płytę poliwęglanu do 4 mm), także przez rękawiczkę. Wysoką czułość zapewnia wbudowana funkcja autokalibracji, dopasowująca działanie do warunków montażu. Przycisk zasilany jest napięciem 5...24 VDC i pobiera 15 mA. Pracuje w zakresie temperatur od -40°C do +70°C i jest odporny na wibracje.

Przyciski ES

Przyciski ES to z kolei grupa elementów przeznaczona do pracy w systemach automatyki jako wyłączniki bezpieczeństwa. Mają wysoką trwałość przekraczającą 100 tys. zadziałań, wyraźnie widoczny dla użytkownika stan i niewielką część, która znajduje się wewnątrz obudowy. Przycisk jest hermetyczny (IP65), ma obciążalność 1 A/24 V i jest zgodny z normą EN 60947-5-1.

Eltronika sp. z o.o.
www.eltronika.pl

Zobacz również