Przegląd nowości w ofercie firmy Hartmann Codier

| Prezentacje firmowe Artykuły

Dobre złącza to z pewnością podstawa każdej aplikacji o wysokiej jakości. Nowe rozwiązania pojawiające się na rynku zapewniają wysoką funkcjonalność, mają dobre parametry elektryczne przy niewielkich wymiarach i zapewniają dużą trwałość mechaniczną. Takie elementy przydają się w każdej aplikacji, dlatego zapraszamy do zapoznania się z krótkim przeglądem nowych rozwiązań elementów elektromechanicznych, które pojawiły się w ostatnich miesiącach w ofercie firmy APAR - autoryzowanego dystrybutora firmy Hartmann Codier.

Przegląd nowości w ofercie firmy Hartmann Codier

Rys. 1. Asortyment złączy terminal block jest wyjątkowo szeroki

Terminal bloki to modułowe złącza kabel-płytka drukowana z zaciskiem śrubowym windowym lub sprężynowym przeznaczone do montażu na płytkach drukowanych. Trafiają one do aplikacji z branży oświetleniowej, do producentów zasilaczy, sterowników, regulatorów (tzw. mała automatyka i automatyka budynkowa), producentów systemów alarmowych, domofonowych i systemów rejestracji, urządzeń kontrolnych, AGD i wielu innych.

Nowe złącza terminalowe firmy Hartmann z serii PK dostępne są w 12 różnych typach charakteryzujących się dużą elastycznością instalacyjną (rys. 1). Są one wykonane z zaciskiem śrubowym typu klatkowego lub ze stykiem sprężynowym pozwalającym na szybki montaż przewodu bez użycia narzędzi przez wsunięcie. Złącza takie zawierają dodatkową dźwignię pozwalającą na zwolnienie zakleszczenia przewodu i jego demontaż bez uszkodzenia styków.

Asortyment złączy obejmuje wersje z rastrem wyprowadzeń 2,54, 3,81, 5,08 a nawet 7,62 mm zawierające od 2 do 24 pinów, dostępne do montażu THT, THR i SMT. Złącza mają możliwość montażu przewodu pionowo od góry, poziomo, czyli równolegle do płytki drukowanej i ukośnie, pod kątem 45°. Można je spinać w dłuższe bloki. Obciążalność styków zależy od wymiarów i rastra i sięga 32 A dla przewodu 4 mm².

Warto też zauważyć, że wybrane złącza terminalowe mają okienka testowe pozwalające wsunąć bezpiecznie końcówkę miernika i dokonać pomiaru napięcia. Wiele wersji dostępnych jest ponadto w wersji rozłączalnej, składające się z pasującej do siebie pary gniazdo-wtyk. Jedna część montowana jest na stałe do płytki, do drugiej na stałe montowana jest wiązka przewodów.

Złącze tego typu można odpiąć i zapiąć jednym ruchem, co jest bardzo wygodnie w przypadku konieczności serwisu, bez mozolnego odłączania pojedynczych kabli, bez ryzyka pomyłki i zamiany przewodów, gdyż kodowana konstrukcja pozwala tylko na poprawne zapięcie i na dodatek wszystkich połączeń jednocześnie.

Przełączniki kodowe i miniaturowe przełączniki

Rys. 2. Przełącznik kodowy P56

Przełączniki kodowe firmy Hartmann Codier to miniaturowe wersje znanych nastawiaków zamieniających pozycję na kod BCD lub heksadecymalny. Pierwszy element o symbolu P56 przeznaczony jest do zastępowania potencjometrów mechanicznych - jeden obrót osi zamieniany jest na 64 cyfrowe pozycje (5 bitów) dostępne w postaci kodu BCD. Duża liczba elementarnych kroków, przy małych wymiarach wynoszących jedynie 13×13×6 mm, pozwala na tworzenie kompaktowych i trwałych rozwiązań prostych enkoderów, skal cyfrowych bądź zadajników dla regulatorów i sterowników.

Poszczególne pozycje wyczuwalne są za pomocą delikatnego skoku, a pokryte złotem kontakty zapewniają dużą trwałość mechaniczną i odporność środowiskową. Przełącznik pracuje w zakresie temperatur -25...+95°C, jest zdolny do przełączania napięcia do 24 V@100 mA i przy pełnym obciążeniu ma gwarantowaną trwałość mechaniczną 3000 obrotów (rys. 2).

Podobną funkcjonalność ma przełącznik nastawiak P25. Przy wymiarach 7×7×2,5 mm potrafi dostarczyć sygnału, dla 10 lub 16 pozycji. Pracuje w zakresie temperatur -50...+125°C, jest przeznaczony do montażu SMT (obudowa 6-pinowa) i ma współczynnik ochrony IP50.

Nastawiaki dziesiętne z serii DH

Rys. 3. Nastawiaki dziesiętne z serii DH

W ofercie firmy Hartmann Codier znaleźć można miniaturowe nastawiaki dziesiętne obsługiwane kciukiem. Elementy te przeznaczone są do montażu w płycie czołowej urządzenia i pozwala na wybranie jednej z 10 pozycji poprzez obrót kciukiem części ruchomej, na przykład w celu zaprogramowania nastawy regulatora, adresu w sieci lub zadania wartości alarmowej. Przełączniki te występują w wersji lewej i prawej, są montowane powierzchniowo i mają niewielkie wymiary.

W sprzedaży są dwie rodziny takich przełączników. Seria DH1 występuje w wersji lewej i prawej, jest przeznaczona do montażu SMT i ma średnicę 13 mm, a grubość całkowitą 6 mm. Trwałość mechaniczna tego przełącznika to aż 25 tys. kroków, maksymalne parametry elektryczne styków to 42 V/0,4 A. Temperatura pracy jest bardzo szeroka -50°C...+125°C, co otwiera zastosowania nawet na aplikacje militarne. Sygnałem wyjściowym przełącznika jest kod BCD, BCD komplementarny, heksadecymalny, heksadecymalny komplementarny.

Nowa seria nastawiaków o oznaczeniu DH2 wyróżnia się tym, że elementy te są dostępne w trzech grubościach: 6, 5 i 3,3 mm i mają średnicę 12 mm, a więc mniej niż większość typowych potencjometrów dostępnych na rynku. Doskonale nadaje się dzięki temu do tworzenia aparatury pomiarowej w obudowach na szynę DIN o szerokości 6,2 mm, np. przekaźników czasowych (rys. 3).

Mikroprzełączniki przemysłowe

Rys. 4. Mikroprzełącznik przemysłowy MWZ1

MWZ1 to mikroprzełącznik do aplikacji przemysłowych o konstrukcji mechanicznej typu B zgodnie z DIN 41635. Jego uszczelniona gumową nakładką konstrukcja ma gwarantowany IP67, a trwałość mechaniczna wynosi aż 1 mln przełączeń. Przełącznik w stanie otwarcia ma 3-milimetrowy odstęp między stykami i umieszczony jest w wytrzymałej obudowie z poliamidu.

Dostępne wersje wykonania obejmują kontakty NC i NO, wersję z dźwignią i dźwignią z rolką obrotową zamiast standardowego bolca w opcjach prawej i lewej. Końcówki lutownicze mogą być przygotowane do montażu kabla lub do umieszczenia na płytce drukowanej poziomo lub pionowo (rys. 4). 

APAR - Biuro Handlowe
www.apar.pl

Zobacz również