Elementy indukcyjne firmy Jantek

| Prezentacje firmowe Artykuły

Dławiki stosowane obecnie w elektronice to elementy proste, ale dzięki postępowi technologicznemu wykonane z lepszych materiałów, które często pozwalają tworzyć projekty o mniejszych wymiarach i masie. Jednym z producentów dławików wysokiej jakości jest firma Jantek, której jedynym dystrybutorem w Polsce jest gdański Unisystem. Wśród standardowych produktów Janteka można znaleźć wiele ciekawych modeli, które świetnie sprawdzają się np. w układach wielkich częstotliwości. Co więcej, firma wykonuje też produkty na zamówienie - nawet gdy potrzebne są ich krótkie serie.

Elementy indukcyjne firmy Jantek

Cała filozofia kryjąca się za produkcją elementów indukcyjnych jest dosyć prosta. Kluczowe są: zastosowany rdzeń i jego przenikalność oraz precyzja wykonania, które decydują o parametrach produktu. Na parametry wpływ ma też uzwojenie, przy czym liczy się przede wszystkim to, by podzespół był jak najmniejszy, a przy okazji niedrogi.

Jantek działa na rynku elektroniki od początku 1988 roku i dzięki wieloletniemu doświadczeniu udoskonalił swoje procesy produkcyjne, wprowadzając przy tym wiele innowacyjnych produktów - zarówno w postaci układów SMD, jak i przeznaczonych do montażu przewlekanego.

Firma wdrożyła systemy jakości ISO9001 i ISO14001, a jej duża liczba stałych klientów bezpośrednio świadczy o niezawodności tworzonych komponentów. Podzespoły Janteka od lat pracują w urządzeniach najbardziej wymagających producentów elektroniki w Polsce i na świecie.

Najbardziej popularne produkty

Lista podzespołów produkowanych przez Janteka jest bardzo długa, ale łatwo można wskazać najpopularniejsze z nich. Są to produkty o bardzo dobrych parametrach, oferowane przy zachowaniu korzystnych cech i śmiało można je polecić nowym klientom.

Należą do nich przede wszystkim drutowe dławiki wielkiej częstotliwości, serii JW oraz ceramiczne serii JCI. Dużą popularnością cieszą się też układy mocy do przetwornic - serie JPRH, JQH, JPRD, JRPI itd. Warto także wspomnieć o filtrach EMI serii SMB i drabinkach indukcyjnych serii SMA oraz o filtrach przeciwzakłóceniowych serii JUU.

Bardzo ciekawymi produktami są miniaturowe cewki z rdzeniem powietrznym. Są niedrogie, mogą pracować z prądami o dużych częstotliwościach i mają najwyższą częstotliwość rezonansową - do 12,5 GHz. Polecane są do zastosowań w systemach komunikacji satelitarnej, układach mikrofalowych, telewizorach i nadajnikach lub odbiornikach radiowych. Producent dostarcza je w ramach dwóch serii: JAS i JAS H, z czego ta druga przeznaczona jest do montażu przewlekanego.

Nowości

Do nowości należą natomiast cewki mocy JRPI-J, cechujące się dużą wydajnością, niską opornością, a więc i małymi stratami oraz zakresem częstotliwości pracy do 1 MHz. Są wykonane całkowicie bez zastosowania ołowiu i w pełni zgodne z dyrektywą RoHS. Producent poleca je do tworzenia przetwornic stałoprądowych, przygotowujących napięcie dla procesorów w laptopach. Oferowane są w wymiarach 0402, 0703 i 1004.

Innym nowym produktem są dławiki JPWCG0805B-900, przydatne przy realizacji interfejsów zgodnych z USB 3.0, stosowanych w zewnętrznych dyskach twardych i różnego rodzaju sprzęcie wideo. Ich częstotliwość odcięcia wynosi 4,8 GHz (praca z sygnałem różnicowym).

Podzespoły na zamówienie

Jantek, pomimo bogatej oferty i dużego wolumenu produkcyjnego, jest w stanie dostarczać komponenty przygotowane na zamówienie klienta. Klient określa jedynie parametry podzespołu, jakie chciałby uzyskać, a po stronie inżynierów Janteka stoi zadanie opracowania komponentów, które będą te parametry utrzymywać.

Szerokie doświadczenie firmy pozwala dosyć szybko opracować odpowiednie elementy, a to umożliwia oferowanie takiej usługi nawet dla krótkich serii. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy bowiem, by klient zamówił przynajmniej jedną rolkę produktów opracowywanych na jego życzenie, a w odniesieniu do komponentów, które nie są dostarczane na rolkach (np. filtry przeciwzakłóceniowe i dławiki przewlekane), minimalna wielkość takiego zamówienia to 200 sztuk.

Jantek a inni producenci

Jantek zadbał o to, by projektanci, korzystający dotychczas z komponentów innych firm oferujących elementy indukcyjne, mogli w łatwy sposób znaleźć potrzebne podzespoły w jego ofercie. Przygotowano odpowiedniki dla produktów firm takich jak MA-COM, TOKO, TDK, Murata i Coilcraft . Co więcej, w razie potrzeby bezpłatnie dostępne są próbki układów, których rozprowadzaniem zajmują się oficjalni dystrybutorzy.

Informacja

Przy okazji warto poinformować, że firma Unisystem zmieniła w lipcu formę prawną oraz swoją siedzibę. Obecnie jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, a jej nowe biuro ma powierzchnię 500 m² oraz przyległy magazyn wysokiego składowania, o powierzchni 500 m². Pozwoli on szybciej realizować zamówienia na popularne produkty.

Podsumowanie

Jantek to z jednej strony firma z długoletnim doświadczeniem, a z drugiej producent wciąż rozwijający swoją ofertę i poszukujący coraz lepszych materiałów do tworzenia komponentów. Przykładem tego, jak reaguje na zmieniający się rynek, jest fakt, że w najbliższym czasie w sprzedaży mają pojawić się nawet gotowe przetwornice do diod LED, co jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na tego typu podzespoły.

Klienci Janteka to przede wszystkim firmy azjatyckie i europejskie, ale omawiane komponenty bardzo dużą popularnością cieszą się także w Stanach Zjednoczonych. W Polsce oficjalnym i jedynym dystrybutorem Janteka jest Unisystem, który utrzymuje pewny zapas produktów firmy w magazynie, pośredniczy w kontaktach, ułatwia zamawianie elementów projektowanych zgodnie ze specyfikacją klienta oraz w razie potrzeby jest w stanie dostarczyć próbki.

Marcin Karbowniczek
Unisystem sp. z o.o.

www.unisystem.pl

Zobacz również