HEP - bezwentylatorowe zasilacze do pracy w ciężkich warunkach

| Prezentacje firmowe Artykuły

Właściwy dobór zasilacza może mieć istotny wpływ na działanie zasilanych urządzeń. Wahania napięcia wejściowego, szumy i różnego typu anomalia mogą powodować, że urządzenia elektroniczne będą działały błędnie lub w nieprzewidywany sposób. Zasilacz jest sercem w każdej aplikacji i aby uniknąć niepożądanych zjawisk oraz zapewnić poprawną, nieprzerwalną pracę należy dobrać odpowiednie urządzenie, tak aby spełniało najwyższe wymagania i gwarantowało niezawodną prace zasilanego systemu. Ma to szczególne znacznie w aplikacjach, gdzie zasilacz pracuje w trudnych warunkach środowiskowych i narażony jest na ekstremalne temperatury, wilgoć lub zapylenie. Dodatkowo warto też zwrócić uwagę na zgodność z najnowszymi normami i certyfikatami bezpieczeństwa oraz na energooszczędność.

HEP - bezwentylatorowe zasilacze do pracy w ciężkich warunkach

Rys. 1. Zasilacz HEP-150

Każdy zasilacz podczas pracy wytwarza ciepło, które należy odprowadzić, aby wzrost temperatury nie przekroczył dopuszczalnego poziomu. Chłodzenie zasilaczy może być pasywne lub aktywne, dlatego obudowy są odpowiednio konstruowane, aby nadmiar ciepła był odprowadzany przy swobodnej konwekcji powietrza lub przy wymuszonym obiegu za pomocą dodatkowego wentylatora.

W przypadku zasilaczy małej mocy wystarczające jest chłodzenie pasywne, ponieważ urządzenia te nie wytwarzają dużo ciepła, a zastosowane radiatory ułatwiają jego rozproszenie. Problem pojawia się z zasilaczami dużej mocy, gdyż takie urządzenia dość szybko się nagrzewają. Duża gęstość upakowania i dążenie do jak najmniejszych gabarytów okupione jest koniecznością zastosowania jednego lub nawet kilku wentylatorów wytwarzających zbędny hałas.

Element, który obraca się z prędkością kilka tysięcy obrotów na minutę, może być po kilku latach eksploatacji pierwszym powodem usterki zasilacza. Obecnie żywotność wentylatorów jest coraz większa, a producenci zasilaczy wyposażają swoje produkty w układy automatycznej regulacji obrotów w zależności od wielkości obciążenia.

Rys. 2. Bezwentylatorowy zasilacz HEP-600 o mocy 600 W

Jednak praca w zapylonym środowisku i w skrajnych temperaturach może znacznie skrócić czas działania wentylatora i w konsekwencji doprowadzić do awarii zasilacza. Dlatego w związku z coraz wyższymi wymaganiami odnośnie do niezawodnych zasilaczy pracujących w trudnych warunkach, firma Mean Well wprowadziła do oferty nową serię bezwentylatorowych zasilaczy HEP o mocy od 100 do 600 W.

Ich aluminiowa obudowa została wypełniona termoprzewodzącym silikonem co znacznie ułatwia odprowadzanie ciepła i umożliwi pracę przy swobodnej konwekcji powietrza w bardzo szerokim zakresie temperatur od -55 do +70°C.

Może się wydawać, że takie rozwiązanie ogranicza parametry zasilaczy, ale oprócz bardzo dobrych parametrów elektrycznych, urządzenia tej serii mają wysoką sprawność dochodzącą do 96% i wyróżniają się bardzo niskim poborem mocy w stanie bez obciążenia (od < 0,5 W).

Szczelna obudowa spełnia jeszcze kilka innych zadań, gdyż zasilacze HEP są odporne na zapylenie i działanie wody (klasa szczelności do IP68) oraz pozytywnie przeszły testy odporności na drgania i wibracje dochodzące do 10 g (można je także montować na wysokości do 5000 m).

Duża funkcjonalność

Rys. 3. Zasilacz HEP-240

Modele tej serii mają szeroki zakres napięcia wejściowego od 90 do 305 VAC, natomiast na wyjściu dostępne są napięcia z zakresu od 12 do 54 V. Urządzenia wytrzymują przepięcia do 6 kV i wykonane są w I klasie izolacji (oprócz HEP-600). Standardowe wersje zasilaczy mają możliwość regulacji napięcia i prądu wyjściowego w określonym zakresie za pomocą potencjometrów umieszczonych pod gumowymi zatyczkami.

Dzięki temu można dopasować parametry urządzenia do danej aplikacji np. poprzez ograniczenie maksymalnego prądu wyjściowego do 50%. Zasilacze HEP wyposażone są w zabezpieczenia: przeciwzwarciowe, nadnapięciowe, termiczne, oraz przeciążeniowe (realizowane jako ograniczenie stałoprądowe).

Najmocniejszy model (600 W) wyposażony jest w dodatkowe funkcję takie jak wyjście "standby" 5 V, zdalne włączanie i wyłączenie oraz sygnalizację pracy diodą LED. Wszystkie modele serii HEP mają certyfikaty UL, CUL, TUV, CB, CE gwarantujące zgodność z najnowszymi normami oraz zapewniającymi bezpieczeństwo użytkowania.

Zasilacze serii HEP dedykowane są do stosowania w telekomunikacji, elektronice, automatyce przemysłowej, oraz wszędzie tam gdzie występują bardzo trudne warunki środowiskowe. Wysoką niezawodność i bezawaryjną pracę przedstawionych zasilaczy potwierdza 6-letnia gwarancja producenta. Więcej informacji oraz możliwość zamówienia bezpłatnego katalogu na www.meanwell.elmark.com.pl

Wojciech Gościniak
Elmark Automatyka
- autoryzowany dystrybutor Mean Well
www.meanwell.elmark.com.pl

Zobacz również