Przetwornice i przełączniki - czyli przegląd nowości Eltroniki

| Prezentacje firmowe Artykuły

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przeglądem kilku interesujących nowości produktowych z oferty firmy Eltronika - na temat przetwornic DC-DC i przełączników.

Przetwornice i przełączniki - czyli przegląd nowości Eltroniki

Nowości firmy Gaia Converter

Fot. 1. Konwerter MGDD-20W

GAIA Converter to wiodący francuski producent modułowych jednostek zasilających obecny na rynku od 1990 roku. W ofercie firmy znajduje się ponad 3500 jednostek zasilających przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych: w wojsku, przemyśle, transporcie, lotnictwie. Poniżej przedstawiamy kilka nowości produktowych wartych uwagi.

Seria przetwornic DC-DC MGDD-20W to jednostki pozwalające na zasilanie napięciem zmieniającym się w bardzo szerokim zakresie (9-60...80 V) i które mają wejście zabezpieczone przed stanami nieustalonymi i tym samym nie wymagają dodatkowej ochrony. Przeznaczone są do pracy w aplikacjach militarnych, lotniczych i przemysłowych (zgodność ze standardami Mil-Std-1275, 704 lub DO-160).

Unikalna topologia konwersji energii opracowana przez firmę Gaia zapewnia w takich warunkach wysoką sprawność przetwarzania rzędu 90%. Konwertery mają 2 wyjścia pozwalające na łączenie równoległe lub dostarczające napięcia symetrycznego (5, 12, 15 i 24 V). Poprzez łączenie uzwojeń możliwe jest uzyskanie wielu różnych konfiguracji napięciowych od 5 do 48 V oraz ±15 V.

Przetwornice dostarczane są w metalowych obudowach o niewielkiej wysokości (12,5 mm) i podstawie ok. 1× 1,5" (26×40 mm) i wadze 30 gramów. Mogą pracować w zakresie temperatur od -55 do +105°C. Wnętrze obudowy jest zalewane, co zapewnia dużą odporność na narażenia mechaniczne i środowiskowe.

Fot. 2. Przetwornica MGDS-155 o mocy 155 W

Konwertery MGDD-20W wyposażone w komplet obwodów zabezpieczających (termiczne, nadprądowe, przed zbyt niskim napięciem zasilającym, trwałym zwarciem itd.) pozwalają na zdalne sterowanie załączeniem i synchronizację częstotliwości kluczowania oraz mają wbudowany filtr EMI. Są też Fot. 3.

Przełączniki AV250 dostępne użyteczne funkcje takie jak zdalne włączanie i wyłączanie, dokładna regulacja napięcia wyjściowego, miękki start i regulowane progi napięciowe dla UVLO. Istnieje możliwość budowy za ich pomocą rozwiązań z redundancją N+1. Warto dodać, że układ elektroniczny nie zawiera optoizolatora, co zapewnia dużą szybkość odpowiedzi impulsowej.

Konwertery DC-DC z serii MGDS-155 to jednostki o wysokiej maksymalnej mocy wyjściowej (155 W) pozwalające na zasilanie napięciem stałym rzędu 9-45 V lub 16-80 V w zależności od wersji. Charakteryzują się wysoką sprawnością (do 92%) i są przeznaczone do pracy w sprzęcie wojskowym, lotniczym i najwyższej klasy aplikacjach przemysłowych. Konwertery spełniają wymagania norm wojskowych MIL-STD-1275, MIL-STD-704, DO-160. Szeroki zakres napięć zasilających pozwala na zasilanie jednostek ze źródeł 24 i 28 V.

Fot. 3. Przełączniki AV250

W ramach serii oferowanych jest 5 jednostek o napięciach wyjściowych 3,3, 5, 12, 15, 24 i 28 V. Są one umieszczone w typowej "cegiełkowej" obudowie Quarter Brick o wymiarach 58×36,8×12,7 mm. Konwertery pracują w zakresie temperatur od -40 do +105°C, mają możliwość trymowania napięcia wyjściowego w zakresie ±10% i jako opcja są oferowane w wersji z gwarancją startu przy temperaturze -55°C.

Wyjście przetwornic jest całkowicie zabezpieczone przed przeciążeniem, wejście ma blokady napięciowe OVL UVL, a cała konstrukcja chroniona jest przed przegrzaniem.

Konwertery pracują ze stałą częstotliwością kluczowania 330 kHz, nie zawierają optoizolatora w pętli sprzężenia zwrotnego. Pracują stabilnie bez obciążenia i mają wbudowany układ soft start. Zasilacze wykorzystujące wiele jednostek mogą być synchronizowane ze źródła zewnętrznego. Istnieje możliwość zwielokrotnienia mocy poprzez pracę równoległą kilku jednostek z równomiernym podziałem prądu wyjściowego (oddzielny pin sterujący).

Nowości firmy Apem

Fot. 4. Przyciski FD

Apem to renomowany francuski producent elementów elektromechanicznych o wysokiej jakości przeznaczonych do zastosowań przemysłowych, w transporcie kołowym i szynowym oraz w aplikacjach specjalnych.

Jedną z nowości w ofercie są przełączniki metalowe z serii AV250. Są to elementy bistabilne (off-on) o obciążalności styków 1 A@250 VAC (spełniona norma EN61058-1), dostępne w trzech wersjach aktywatora oraz trzech średnicach otworów montażowych 16, 19 oraz 22 mm.

Jako opcja oferowana jest wersja z uszczelnieniem IP65. Dodatkowo istnieje możliwość wyboru wersji kontaktów łączeniowych (do lutowania, do druku PCB lub na wsuwki konektorowe). Przełączniki z serii AV250 wykonane są z niklowanego mosiądzu bądź ze stali nierdzewnej.

Apem wprowadza na rynek także nową serię okrągłych przycisków sterujących z serii FD do montażu w płytach czołowych urządzenia. Mają one dużą średnicę 24 lub 26 mm i podświetlany klawisz, co predestynuje je do aplikacji wymagających zapewnienia dużej pewności manipulacji, np. w sprzęcie i maszynach mobilnych. Montaż przycisku odbywa się jedynie poprzez wciśnięcie w przygotowany otwór. Przyciski mają szczelną konstrukcję mechaniczną (IP69K) i trwałość mechaniczną 200 tys. cykli dla wersji bistabilnej i 1 mln dla przycisku monostabilnego. Obciążalność styków wynosi 4 A@12 V.

Eltronika
www.eltronika.pl