Innowacje - klucz do efektywności

| Prezentacje firmowe Artykuły

Motorem napędowym rozwiniętych gospodarek są innowacje. Innowacyjność, oprócz nieschematycznego myślenia, wymaga sporych nakładów finansowych, co znacząco ogranicza możliwości przedsiębiorców z państw spoza grona najbogatszych. Wysoka bariera wejścia pozostaje pozornie nie do przeskoczenia. W Polsce są jednak firmy, które udowadniają, że "szklany sufit" można przebić. Spółce Creotech Instruments S.A. działającej na rynku projektowania i montażu kontraktowego elektroniki ta sztuka się udała.

Innowacje - klucz do efektywności

- Innowacja, szczególnie w wysoce ztechnologizowanych segmentach gospodarki, nie opiera się wyłącznie na wizji twórców - mówi dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A. - Możliwość stałego rozwoju i podejmowania współpracy z czołowymi przedstawicielami świata nauki czy biznesu często jest uzależniona od inwestycji w wiedzę, infrastrukturę, certyfikaty. Zapewnianie odpowiedniej jakości usług wymaga stałego zaangażowania oraz pogłębiania kompetencji. Mówiąc krótko - innowacyjnym należy być na co dzień - dodaje Grzegorz Brona.

Inwestycja w kompetencje

dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A.

Creotech Instruments S.A. istnieje od 2008 roku i od samego początku rozwija kompetencje związane z kluczowymi obszarami swojej działalności. Kontraktowy montaż elektroniki to nisza, na której rywalizację o wymagającego klienta można wygrać jedynie śrubując standardy produkcji.

Rynkowy sukces Creotech w tym segmencie, którego wyznacznikiem były projekty realizowane dla CERN, GSI, Airbus czy Europejskiej Agencji Kosmicznej, nie byłby możliwy bez odpowiednich nakładów inwestycyjnych. Współpraca z wielkimi graczami oznacza konieczność spełnienia dodatkowych kryteriów.

- Budowanie trwałej pozycji rynkowej w oparciu o jakość usług narzuca konieczność zaplanowania spójnej strategii rozwoju, a w dalszej kolejności - jej metodycznego realizowania - tłumaczy Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A. - W Creotech staramy się myśleć przyszłościowo i już dziś kreślić wizję przyszłości w perspektywie wielu lat. W oparciu o taką ideę podejmowaliśmy kolejne wyzwania, które zapewniły nam odpowiednie doświadczenie, poszerzaliśmy kompetencje, staraliśmy się o odpowiednie certyfikaty i inwestowaliśmy w rozbudowę infrastruktury. Tym samym przybliżaliśmy się do wyznaczonych celów. Jednym z nich była nasza obecna pozycja lidera rynku montażu elektroniki wysokiej niezawodności - dodaje.

Creotech realizuje zamówienia projektowania oraz montażu elektroniki w sposób elastyczny i dopasowany do potrzeb. Klienci firmy rekrutują się często spośród innych firm projektujących elektronikę, które jednak nie dysponują rozbudowanym zapleczem do prac badawczo-rozwojowych oraz możliwościami zaprojektowania i wykonania środowisk testowych. Doświadczeni specjaliści zamieniają koncepcje w gotowe do implementacji systemy, proste i intuicyjne w obsłudze, a jednocześnie spełniające przedstawione wymagania. Efektywność zespołu w znacznej mierze wynika z umiejętności i praktycznej wiedzy elektroników, mechatroników i programistów, ale kluczową rolę odgrywa również spełniające najwyższe wymagania zaplecze produkcyjne.

"Kosmiczna" linia montażowa

Creotech Instruments S.A. jako jedyna firma w Polsce dysponuje linią montażową SMT ustawioną w cleanroomie, spełniającym wyśrubowane standardy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Cleanroom to pomieszczenie, w którym panują ściśle kontrolowane warunki środowiskowe. Umożliwia montaż wyjątkowo czułych na czynniki zewnętrzne elementów w bezpiecznym, bezpyłowym i zabezpieczonym przed szkodliwym działaniem ładunków elektrostatycznych środowisku. Większe z dwóch pomieszczeń, które wraz z zapleczem tworzą cleanroom, ma powierzchnię 100m2 i gwarantuje czystość na poziomie 100 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (obecnie ISO 8). To wystarczy by sprostać wymogom koniecznym do montażu elementów wysyłanych w przestrzeń kosmiczną.

Drugie, mniejsze pomieszczenie, spełnia jeszcze bardziej wyśrubowane normy czystości na poziomie 1 tysiąca do 10 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (obecnie ISO 6-7). Znajdują się w nim stanowiska dedykowane do montażu ręcznego komponentów pod mikroskopami dla potrzeb rynku kosmicznego. Spółka zrealizowała już w min montaż dla potrzeb misji ASIM oraz EXOMARS. Elektronika lutowana ręcznie w Piasecznie na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz na orbitę Marsa.

Najważniejszym elementem cleanroomu jest trzymodułowa linia produkcyjna, gwarantująca niezawodność wymaganą przy realizacji projektów kosmicznych, obronnych i naukowych. Spółka z Piaseczna dysponuje automatami firmy Juki, które pozwalają na zespalanie komponentów: 01005, CSP, QFN, BGA.

Cleanroom w praktyce

Możliwości jakie daje wykorzystanie wiedzy i infrastruktury Creotech Instruments S.A. są już efektywnie wykorzystywane. W kooperacji z firmą Braster S.A. powstaje urządzenie BRASTER Tester, które będzie pozwalało na samodzielną diagnostykę raka piersi. Kluczowym elementem testera będzie głowica rejestrująca obrazy termograficzne. Za wytworzenie prototypu oraz pierwszej serii urządzeń odpowiadała firma Creotech Instruments. Spółka odpowiada również za montaż poszczególnych modułów. Urządzenie, którego znaczenie dla medycyny może okazać się rewolucyjne, trafi do powszechnego użytku już w 2016 roku.

- Współpraca z Braster S.A. zaowocowała pionierskim i wyjątkowo użytecznym społecznie produktem, który w niedalekiej przyszłości może ułatwić życie wielu kobiet - mówi dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A. - Jesteśmy elastyczni i otwarci na ich potrzeby klientów. Staramy się być dla odbiorców naszych usług partnerem i doradcą, a nie tylko wykonawcą. Wiąże się to z kompleksowym wsparciem na każdym etapie realizacji projektu. Mamy takie możliwości posiadając kilkadziesiąt osób w działach B+R oraz doskonale wyposażone zaplecze projektowe i produkcyjne. Jednocześnie przy tej "kosmicznej" technologii, ceny udaje nam się utrzymać na "ziemskim" poziomie- tłumaczy Grzegorz Brona.

Creotech Instruments S.A.
www.creotech.pl

Zobacz również