Flat Sheet Plastic Technology - indywidualne projekty obudów bez ponoszenia kosztów form wtryskowych i druku 3D

| Prezentacje firmowe Artykuły

Bez wątpienia konkurencja panująca na rynku jest motorem napędowym, wymuszającym na producentach bezustanny rozwój produktów. Dla konsumentów sytuacja taka jest wyjątkowo komfortowa, zwłaszcza jeśli chodzi o elektronikę użytkową. W regularnych odstępach czasu pojawiają się nowości, działające i wyglądające lepiej niż poprzednicy. Dla producentów oznacza to olbrzymie inwestycje w działy rozwoju, wzornictwa przemysłowego i marketingu, bo krzywa uczenia się jest nieubłagana - każdy kolejny krok do przodu jest trudniejszy i bardziej kosztowny. A wszystko to w otoczce nieustannej walki o klienta i presji na redukcję kosztów produkcyjnych i operacyjnych.

Flat Sheet Plastic Technology - indywidualne projekty obudów bez ponoszenia kosztów form wtryskowych i druku 3D

Rys. 1. Urządzenie medyczne - konstrukcja Complex

Wejście na tak nasycony rynek z nowym produktem jest niezwykle trudne. Wejście na rynek nowego podmiotu, bez doświadczenia, dużego budżetu czy zaplecza marketingowego jest prawdziwym wyzwaniem. Nic więc dziwnego, że działy rozwoju firm działających w naszym kraju, począwszy od tych największych, skończywszy na startupach, przywiązują bardzo dużą uwagę do każdego detalu każdego projektu.

Pracując zarówno z większymi, jak i mniejszymi, firmami widać, jak coraz większy nacisk producenci kładą na kwestie nowoczesnego wzornictwa. Nic w tym dziwnego, obudowa urządzenia jest jednym z pierwszych elementów, z którym styka się klient, często jeszcze przed jego zakupem. Atrakcyjny wygląd jest jednym z najistotniejszych czynników, niejednokrotnie bezpośrednio przesądzającym o kupnie. Nikomu już nie wystarcza, że urządzenie po prostu "działa".

Produkty CamdenBoss

Rys. 2. Urządzenie automatyki - konstrukcja predefi niowana

Podążając za trendami rynkowymi Microdis postanowił rozszerzyć portfolio o produkty brytyjskiej firmy CamdenBoss, będącej jednym z bardziej liczących się producentów komponentów elektromechanicznych w Europie. Poza bardzo rozbudowaną ofertą obudów typowych, zawierającą cały przekrój rozwiązań począwszy od breloków do kluczy skończywszy na szafach 19", CamdenBoss oferuje produkty dedykowane realizowane w unikalnym procesie termicznego formowania plastiku (Flat Sheet Plastic Technology).

FSPT jest przełomową koncepcją, pozwalającą wszystkim, nawet tym najmniejszym firmom, myśleć o dedykowanych obudowach wysokiej jakości, dostępnych w krótkich seriach oraz przy bardzo małych nakładach finansowych.

Rys. 3. Proces tworzenia projektu FSPT

Cechy charakterystyczne obudów wykonanych w technologii FSPT:

  • brak kosztów narzędziowych, w przypadku złożonych projektów wymagane są jedynie opłaty za przygotowanie dokumentacji,
  • czas dostawy próbek 1-2 tygodnie,
  • prototypy są w pełni funkcjonalne, wykonane w tej samej technologii i na tych samych urządzeniach co późniejsza produkcja seryjna,
  • małe minima zamówieniowe (od 1 do kilku sztuk w zależności od złożoności projektu),
  • konkurencyjna cena w stosunku do obudów odlewanych w formach wtryskowych dla mało i średnio-wolumenowej produkcji,
  • możliwość wprowadzenia modyfikacji na każdym etapie produkcji urządzenia, bez ponoszenia dodatkowych kosztów,
  • nieograniczona dostępność - produkt nigdy nie zostanie wycofany z oferty
  • możliwość przejścia na obudowy wykonane w formach wtryskowych wg tego samego projektu w przypadku wzrostu zapotrzebowania.

FSPT - odpowiedź na potrzeby specjalistycznego rynku

Tabela 1. Cechy technologii FSPT

Cechy te sprawiają, że technologia FSPT jest bardzo ciekawą opcją sytuującą się pomiędzy drukiem 3D, opłacalnym w przypadku wykonania pojedynczych egzemplarzy prototypowych, a produkcją w formach wtryskowych, gdzie zwrot inwestycji w formy wymaga serii liczonej w tysiącach sztuk (tab. 1).

Koszt inwestycji w dedykowaną formę wtryskową zostaje zamortyzowany po wykonaniu 13-15 tysięcy obudów i dopiero przy takiej skali produkcji technologia FSPT przestaje być konkurencyjna. Oczywiście w dalszym ciągu nie niweluje to jej zalet odnośnie elastyczności produkcji, zwłaszcza możliwości wprowadzania zmian w konstrukcji.

Rys. 4. Przejście z projektu FSPT na formę wtryskową

Trzeba mieć również na uwadze, że CamdenBoss w każdej chwili, w przypadku wzrostu zapotrzebowania po stronie klienta, może wykonać formę wtryskową i w dalszym ciągu świadczyć usługi klientowi wg tego samego projektu, wykonywanego wcześniej w systemie FSPT (rys. 4).

Widać więc doskonale, że koncepcja ta stanowi bardzo dobre rozwiązanie w przypadku produkcji małych lub średnich serii. Sprawdza się również doskonale w przypadku projektów o dużym potencjale, pozwalając spełnić oczekiwania odbiorcy na każdym etapie życia produktu, od próbek, poprzez partie próbne i pierwsze serie, aż do produkcji masowej.

Koncepcje rozwiązań

Rys. 5. Konstrukcja predefiniowana oraz kompleksowa

Wychodząc naprzeciw partnerom CamdenBoss przygotował 13 przykładowych konstrukcji obudów. W tym przypadku ingerencja klienta ogranicza się do podania wymiarów, koloru i rodzaju materiału, wyspecyfikowania dodatkowych elementów, jak otwory czy kołki montażowe itp. Sama konstrukcja pozostaje niezmieniona. Ułatwia to bardzo pracę i przyspiesza proces przygotowania nowej obudowy do produkcji.

Drugą opcją jest wykonanie obudowy od podstaw, zgodnie ze specyfikacją. Jest to rozwiązanie bardziej elastyczne, które pozwala spełnić najbardziej wymagające oczekiwania, ale wymaga też poświęcenia znacznie więcej czasu na przygotowanie projektu zarówno po stronie klienta jak i producenta. W związku z tym procedura jest również nieco bardziej kosztowna, ale w dalszym ciągu są to kwoty o rząd wielkości niższe, niż zakup formy wtryskowej, czy w przypadku skomplikowanych obudów, składających się z wielu elementów składowych, kilku form (rys. 5).

Oczywiście poza samym kształtowaniem obudowy, CamdenBoss oferuje pełną paletę usług powiązanych, takich jak obróbka CNC, grawerowanie, sitodruk, ekranowanie obudów itp.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z przedstawicielami handlowymi Microdis w celu zapoznania się ze szczegółami oferty. Więcej informacji można również znaleźć na stronie www.camdenboss.com. Zapraszamy również do obejrzenia filmu obrazującego proces produkcyjny.

Maciej Dziuban
Product & Marketing Manager
Microdis Group
www.microdis.net

Zobacz również