Komunikacja bezprzewodowa w pomiarach elektrycznych

| Prezentacje firmowe Komunikacja

Nowe technologie i cyfryzacja nie ominęły również takiej dziedziny, jaką są pomiary energii elektrycznej, w której stawia się na znane i sprawdzone rozwiązania. Komunikacja pomiędzy przyrządami pomiarowymi, przesyłanie danych i ich dalsza analiza w chmurze stała się rzeczywistością dzięki systemowi Fluke Connect. Został on obecnie zaimplementowany w 25 urządzeniach pomiarowych, a każdy nowo wprowadzany na rynek przyrząd będzie w tę funkcjonalność wyposażany.

Komunikacja bezprzewodowa w pomiarach elektrycznych

Integralną częścią systemu jest aplikacja na urządzenia mobilne, którą można pobrać bezpłatnie z Google Play i App Store co oznacza, że współpracuje zarówno ze smartfonami i tabletami z systemem Android, jak i iOS. Aplikacja daje również możliwość przypisania pomiaru do diagnozowanego w danej chwili urządzenia.

Przeprowadzane w ten sposób pomiary w dłuższym czasie pozwalają na stworzenie dużego zbioru różnych danych z urządzeń pomiarowych, takich jak: mierniki napięcia, prądu, wibracji, kamer termowizyjnych czy analizatorów sieci. Dane z urządzenia mobilnego przesyłane są do chmury, w której możliwa jest analiza korelacji pomiędzy zmiennymi i wyciąganie właściwych wniosków o stanie diagnozowanych urządzeń.

Rys. 1. Fluke Connect umożliwia korelację danych zebranych podczas pomiarów termowizyjnych z natężeniem prądu

Rys. 2. Przyrządy pomiarowe mają możliwość bezprzewodowej komunikacji z urządzeniem mobilnym, na którym możemy wyświetlać bieżący trend mierzonych wielkości

Bezprzewodowa komunikacja pomiędzy miernikami, a urządzeniem mobilnym wykorzystująca w tym celu protokoły komunikacyjne takie jak Bluetooth lub Wi-Fi, daje możliwość ich zdalnego sterowania oraz przeprowadzenia pomiarów z bezpiecznej odległości. Fluke Connect pozwala również na podzielenia się danymi z innymi użytkownikami aplikacji będących w naszym zespole.

Dzięki temu można nadać komunikat do członka zespołu mówiący o tym, że konieczna jest jego interwencja. Fluke Connect pozwala na optymalizację samych pomiarów i analizy zebranych danych, co szczególnie doceniane jest w działach utrzymania ruchu, gdzie zachodzi konieczność dokonywania w sposób regularny wielu pomiarów. Dostęp do danych możliwy jest również z poziomu przeglądarki internetowej, z której w łatwy i szybki sposób można pobrać dane na nasz komputer celem wykonania raportu.

Fluke
www.connect.fluke.com