Industrial IoT - staje się rzeczywistością
| Prezentacje firmowe ArtykułyWystarczy przejrzeć listę nowych produktów, jakie pojawiły się w ostatnich miesiącach na rynku, aby dojść do wniosku, że zapowiadane od kilku lat przemysłowe systemy Internet of Things stają się właśnie rzeczywistością. Upowszechnienie się IoT z każdym dniem wydaje się bardziej realne dzięki rozwojowi różnych technologii. Przede wszystkim miniaturyzacja układów elektronicznych ułatwia wbudowywanie funkcjonalności komunikacyjnych do wnętrza urządzeń, a nowe procesory i zaawansowane chipy o małym poborze mocy stają się zalążkiem niewielkich inteligentnych układów akwizycji danych z czujników, kontrolerów komunikacyjnych lub węzłów przetwarzania danych.
Oprócz tego wzrost mocy obliczeniowej komputerów pozwala na przetwarzanie ogromnych ilości danych, a łączność bezprzewodowa zapewnia wydajną komunikację. Jednocześnie wprowadzenie 128-bitowego protokołu IPv6 jako następcy 32-bitowego protokołu IPv4 daje pewność, że adresów sieciowych jeszcze długo nie zabraknie.
Wspólnym mianownikiem zachodzących zmian jest zwiększanie się liczby danych i przemyślane ich użycie, np. poprzez zintegrowanie danych procesowych z danymi przedsiębiorstwa, umożliwiając w ten sposób podejmowanie rzeczywiście inteligentniejszych decyzji, jakich dotąd podejmować nie się dawało.
Sieci IIot w ogólnym przypadku zawierają dużą liczbę węzłów z czujnikami i elementami wykonawczymi, które połączone są razem z siecią komunikacyjną zapewniającą odbiór zebranych danych i przesyłanie komunikatów do elementów wykonawczych. Od strony infrastrukturalnej, poza centralnym komputerem/hostem, niezbędne są bramki dostępowe stanowiące element pośredniczący między przewodową siecią szkieletową a grupą węzłów IoT komunikujących się drogą bezprzewodową, takich jak na przykład moduły IO ADAM.
Takie bramy dostępowe muszą charakteryzować się niskim poborem mocy i niewielkimi wymiarami, bo będzie ich w naszym otoczeniu bardzo dużo i aspekty takie jak pobór mocy, chłodzenie lub też rozmiary muszą zapewniać możliwość bezproblemowej integracji takich produktów w obudowach istniejących już obiektów.
Przykładowa brama dostępowa dla IoT
UNO-1252G firmy Advantech to przykład miniaturowego komputera wielkości dłoni przeznaczonego do pracy w roli bramy sieci IoT. Urządzenie wyróżnia się m.in. możliwością montażu na szynie DIN, szerokim zakresem napięć zasilania, szerokim zakresem temperatur pracy i podwyższoną odpornością konstrukcji na drgania i wstrząsy. Komputer bazuje na układzie SoC Intela z procesorem Quark X1000 taktowanym częstotliwością 400 MHz, jednordzeniowym i zgodnym z architekturą x86, co zapewnia mały pobór mocy wynoszący tylko 2,2 W (TDP), zintegrowaną konstrukcję i niewielką cenę.
Komputer pracuje w zakresie temperatur od -40 do +85°C, co pozwala instalować go na zewnątrz budynków. Komputer wyposażony został m.in. w: 2 porty RJ45, 1 port USB 2.0, 1 port microUSB 2.0, 1 port RS232, 1 port RS232/485 oraz 8 portów (4 wejścia i 4 wyjścia) DI/O. Oprócz tego na obudowie komputera znajduje się 8, w tym 3 programowalne, diod LED.
Model UNO-1252G sprzedawany będzie wraz z fabrycznie zainstalowanym systemem operacyjnym Yocto Linux (lub opcjonalnie Wind River IDP XT). Komputer ma 256 MB pamięci RAM typu DDR3. Funkcję pamięci Flash pełni karta MicroSD. Rozbudowę komputera umożliwiają 2 pełnowymiarowe złącza mini-PCIexpress.
Wymiary komputera wynoszą 105×100×63 mm a waga około 600 gramów. Urządzenie jest zasilane napięciem stałym mieszczącym się w zakresie od 10 do 36 V. Typowy pobór mocy całej jednostki wynosi, według producenta, tylko 10 W.
Advantech Polska
www.futureelectronics.com