Nowy OrCAD PCB Designer

| Prezentacje firmowe Artykuły

W czerwcu 2016 miała miejsce światowa premiera nowej wersji oprogramowania narzędziowego do projektowania obwodów drukowanych OrCAD PCB Designer firmy Cadence. W wersji 17.2 szczególny nacisk położono na wsparcie zagadnień związanych z IoT, systemy embedded oraz tradycyjnie, projektowanie bardzo szybkich cyfrowych obwodów drukowanych.

Nowy OrCAD PCB Designer

Od teraz programy EDA firmy Cadence są zgodne z 64-bitową architekturą, co zapewnia większą szybkość działania i daje możliwość wykorzystania większej ilości pamięci operacyjnej przez aplikację. Co za tym idzie, wykorzystanie procesów automatyzujących projektowanie obwodów drukowanych stało się efektywniejsze oraz znacznie szybsze, tak samo jak bieżące sprawdzanie ewentualnych błędów projektowych.

CAD Import

Rys. 1. Symulacja bloków C/C++/SystemC w PSpice

W związku ze zwiększającym się zainteresowaniem inżynierów projektantów tworzeniem aplikacji szeroko rozumianych jako IoT, Cadence oferuje import danych z popularnych systemów do projektowania PCB. Jest to konieczne, ponieważ część prototypów oraz mniej wymagających projektów powstaje właśnie w ten sposób i w dalszej perspektywie są przenoszone do systemu zapewniającego właściwą jakość oraz powtarzalność, dzięki restrykcyjnej kontroli reguł projektowych oraz dostępności odpowiednich symulatorów. Obecnie można zaimportować projekty z takich programów, jak PADS, Altium czy Eagle.

Time to Market

Minimalizacja czasu dostawy gotowego produktu na rynek jest obecnie kryterium ważniejszym niż kiedykolwiek. W szybko zmieniającej się rzeczywistości technologicznej nie wystarczy wykonać projekt poprawnie, trzeba działać szybko i najlepiej w taki sposób, aby pierwszy prototyp był ostatnim. W tym celu Cadence oferuje we wszystkich produktach możliwość zapisu schematu w formacie ISCF, czyli Intel Schematic Connectivity Format, co pozwala na sprawne korzystanie z usług doradczych dla klientów świadczonych przez firmę Intel.

IoT

Rys. 2. Hardware in the Loop, HIL - wspólna symulacja PSpice oraz Arduino Starter Kit

Symulator PSpice został wyposażony w Device Model Interface, który pozwala na bardzo szybkie modelowanie całych urządzeń i algorytmów przy użyciu opisu w językach C, C++ lub SystemC. W ten sposób można łatwo przeprowadzać wspólne symulacje, np. dla części analogowej projektu oraz wykonywanego w urządzeniu programu.

Technika ta znajduje szczególne zastosowanie dla urządzeń IoT, które bardzo często składają się z analogowych elementów mierzących oraz współpracujących z nimi układów logicznych, które są sterowane wbudowanymi algorytmami. Przykładem takiej symulacji jest analiza Worst Case.

Hardware in the Loop

Device Model Interface pozwala również na bezpośrednie połączenie programu PSpice z analogowym lub cyfrowym urządzeniem w celu wspólnej symulacji. PSpice poprzez nowe modele pozwala na bieżącą komunikację ze sprzętem podłączonym do komputera np. przez złącze USB. Przykładem takiego zastosowania jest symulacja sprzętu IoT zawierającego elementy mierzące wybrane wielkości fizyczne. W szczególności łatwo jest symulować zestawy deweloperskie, takie jak Arduino, Raspberry PI, ale także inne, własne rozwiązania.

OrCAD PCB Designer Professional

Rys. 3. Nowy edytor warstw

Mniej więcej od roku firma Cadence systematycznie rozwija program OrCAD PCB Designer Professional, który z rozwiązania startowego stał się pełnym systemem do projektowania, a także cyfrowej i analogowej symulacji obwodów drukowanych. To zupełnie nowe podejście, ponieważ w przeszłości program był pozbawiony technologii niezbędnej do projektowania szybkich, cyfrowych urządzeń.

Dzisiaj nie ma żadnego problemu z kontrolą impedancji, wyrównywaniem długości ścieżek czy prowadzaniem par różnicowych z bieżącą kontrolą fazy. To wszystko plus wbudowany symulator Signal Integrity tworzy niezawodny zestaw do projektowania High-Speed. Nowością w wersji 17.2 jest wsparcie do projektowania obwodów sztywno-giętkich.

Aby ułatwić projektowanie takich obwodów, Cadence oferuje zmieniony edytor warstw oraz możliwość definiowania różnych reguł projektowych w zależności od obszaru płytki. Wszystkie dane generowane dla płytek sztywno-giętkich są zgodne z normą IPC2581.

Jak zacząć pracę z OrCAD-em

Rys. 4. Projekt płytki sztywno-giętkiej

OrCAD i Allegro należą do tej samej rodziny edytorów PCB, co pozwala na łatwe przełączanie się pomiędzy różnymi licencjami bez żadnych konwersji czy ryzyka utraty danych. Edytor PCB uruchamia się jako OrCAD lub Allegro w zależności od posiadanej licencji. Skalowalność to bardzo ważna właściwość, która zapewnia bezpieczeństwo inwestycji w te programy.

Zawsze istnieje możliwość niezakłóconej pracy z projektami wykonanymi w każdym z tych dwóch systemów. Przydaje się to zwłaszcza w przypadku mieszanego środowiska, w którym znajdują się obydwa produkty, często jest to zamierzony wynik optymalizacji kosztu pozyskania. Innym przypadkiem jest praca z projektami referencyjnymi z innych firm, często zaprojektowanych za pomocą edytora Allegro.

Taki projekt można bez żadnego problemu, bezpośrednio wczytać do OrCAD-a i dalej z nim pracować. Rozwiązanie podstawowe OrCAD PCB Designer Standard kosztuje 2500 euro, co oznacza, że OrCAD jest ciekawą alternatywą dla większości oferowanych na rynku, popularnych programów.

Tomasz Górecki
FlowCAD Poland

www.FlowCAD.pl