Złącza sygnałowe międzypłytkowe firmy Samtec

| Prezentacje firmowe Elektromechanika

Złącza dla elektroniki to ogromny obszar od strony asortymentowej, przez co większość producentów tych elementów specjalizuje się w określonej kategorii, w typach lub obszarach rynkowych. W przypadku firmy Samtec za taki obszar specjalizacji można postrzegać wielopinowe złącza o małych rastrach przeznaczone do łączenia ze sobą płytek drukowanych będących oddzielnymi jednostkami funkcjonalnymi lub modułami w jedną całość.

Złącza sygnałowe międzypłytkowe firmy Samtec

Przykładem takich rozwiązań są "pływające" złącza płytka-płytka rodziny FT5 i FS5, przeznaczone do zastosowań w aplikacjach narażonych na potencjalne problemy ze współosiowością złączy powstające np. na etapie montażu. Ich konstrukcja pozwala zniwelować (zaabsorbować) przesunięcie pomiędzy gniazdem i wtykiem wynoszące maksymalnie 0,5 mm wzdłuż osi X i Y.

W złączach wielopinowych istotne jest także zapewnienie integralności sygnałowej, a więc niskich pojemności własnych, stałej impedancji falowej, a także jednakowej długości drogi propagacji sygnałów, po to, aby elementy te były działać przy dużej szybkości transmisji. Na koniec warto dodać, że sygnałowe złącza międzypłytkowe muszą być małe. Istotna jest zwłaszcza ich niewielka wysokość pozwalająca na zachowanie minimalnego odstępu i tym samym miniaturyzację całości. Złącza o małej wysokości są też silną konkurencją dla rozwiązań wykorzystujących drogie płytki sztywno-giętkie i połączenia flex-PCB montowane za pomocą technologii hot-bar.

Przykładem mogą być tutaj niskoprofilowe (LP) złącza sygnałowe z rodziny Razor Beam SS5/ST5, których dopuszczalne pasmo pracy wynosi 13 GHz (-3 dB), a przepustowość aż 26 Gbps. Po zmontowaniu gniazda z wtykiem wysokość złącza wynosi, w zależności od rodzaju wyprowadzeń 4,0 lub 4,5 mm. Złącza te są produkowane w wersjach dwurzędowych zawierających 2×10, 2×15 lub 2×20 pozłacanych kontaktów rozstawionych co 0,5 mm.

Dopuszczalne obciążenie pojedynczej linii sygnałowej wynosi 1 A, a dopuszczalny zakres temperatur pracy rozciąga się od -55 do +125°C. W ofercie Samtec dostępne są też podobne złącza SS4/ST4 o rozstawie wyprowadzeń 0,4 mm, wykonywane w wersjach o maksymalnie 100 wyprowadzeniach oraz wykonania niskoprofilowe SSH/STH o rozstawie wyprowadzeń 0,5 mm i grubości od 2 do 3 mm.

Jeszcze większe możliwości zapewnia nowa rodzina złączy FMC+. Są to szybkie elementy składające się z części męskiej i żeńskiej przeznaczone do połączeń międzypłytkowych i zgodne z wymaganiami ANSI/VITA 57.4-2016. Są one ukierunkowane na zapewnienie komunikacji w złożonych systemach cyfrowych bazujących na wielu matrycach FPGA. Pozwalają na łączenie sygnałów cyfrowych do 32 Gbps, mają do 560 pinów (matryca 14×40). Połączenie to pozwala na stworzenie interfejsu o przepływności 896 Gbps w trybie 32-kanałowym.

Złącza hybrydowe

Do takich zastosowań kierowany a jest także rodzina FireFly (Micro Flyover System) - pierwszy na rynku system połączeń wewnętrznych zapewniający możliwość łączenia w ramach jednego złącza torów miedzianych i optycznych. Jest on przeznaczony do połączeń typu chip-chip, płytka-płytka oraz system-system, zapewniając dla sygnałów cyfrowych komunikację do 28 Gbps.

FireFly może tworzyć trzy typy połączeń. Podstawowe połączenie to tradycyjny podwójny kabel wstążkowy miedziany (twinax), wykorzystywany do krótkich połączeń, np. płytka-płytka. Drugi typ to połączenie kablem wstążkowym z aktywną i pasywną korekcją charakterystyki przewodu, co zapewnia 20-30% większą maksymalną szybkość transmisji danych. Ostatnim typem jest połączenie kablem optycznym. System Firefly obejmuje komplet złączy i wtyków oraz akcesoriów, takich jak np. radiatory, o niewielkich wymiarach pozwalających na umieszczanie ich w niewielkiej odległości od chipów.

Eltronika jest wyróżnionym przez firmę Samtec dystrybutorem na Polskę o najlepszych wynikach sprzedaży w latach 2015-2016. Dzięki umiejętnie prowadzonej każdego dnia specjalnej konsolidacji zamówień klientów detalicznych i hurtowych, firma wypracowała specjalny system logistyki i zaopatrzenia pozwalający na pozyskanie dodatkowych upustów hurtowych od firmy Samtec, z których korzystają klienci, płacąc ceny zdecydowanie niższe od oferowanych bezpośrednio przez producenta.

Eltronika
www.eltronika.pl