CPC - czyli okrągłe złącza plastikowe

| Technika

Okrągłe złącza w obudowach z tworzywa sztucznego CPC (Circular Plastic Connector - okrągłe złącza plastikowe) firmy TE Connectivity nie tylko mogą pracować w wysokich temperaturach do 110°C, ale także ich obudowy są odporne na działanie promieniowania UV.

CPC - czyli okrągłe złącza plastikowe

Złącza CPC Series 1

Jest to produkt znany na rynku od lat, o jakości wypróbowanej i przetestowanej przez wielu klientów na całym świecie. Złącza CPC są tańsze w porównaniu do odpowiedników w metalowej obudowie, a dodatkowo ich konstrukcja pozwala na naprawianie połączeń, wymianę uszkodzonych pinów, pierścieni i uszczelek, co zapewnia możliwość utrzymania w ruchu systemów i urządzeń przez długie lata i przy niewielkich kosztach.

Elementy z tej rodziny mogą być wykorzystywane w aplikacjach sygnałowych i do podłączania zasilania. Ich atutem jest wytrzymała konstrukcja mechaniczna, niewielka cena i szerokie spektrum dostępnych typów i wersji. Obudowa złączy jest wykonana z termoplastycznego tworzywa niepalnego (UL94V-0) i zachowującego stabilne parametry przy zmianach temperatury. Obudowa złącza może być uszczelniona, dzięki czemu zapewniony jest współczynnik IP 65 (dla poszczególnych elementów) lub IP 67 (dla całego połączenia).

Należy też zauważyć, że złącza okrągłe zajmują mało miejsca i w porównaniu z wersjami prostokątnymi montuje się je szybciej. Mają żebrowany pierścień mocujący pozwalający na pewny chwyt i na silne dokręcenie wtyku i gniazda. Dodatkowo, ich budowa pozwala na komponowanie układu pinów w zależności od potrzeb, a także na mieszanie linii sygnałowych i zasilających i tym samym na tworzenie rozwiązań hybrydowych.

Złącza CPC są dostępne w sześciu grupach (seriach):

Seria 1 - standardowej gęstości, o obciążalności do 13 A na pin i opcjonalnie w wersji uszczelnionej.

Złącza CPC Series 2

Złącza tej grupy mogą być komponowane z wykorzystaniem pinów typu Multimate w czterech wersjach: typ II, typ III, które kierowane są do rozwiązań standardowych, kolejny typ III+ ma powiększoną obciążalność prądową i zmienioną konstrukcję mechaniczną. Są też piny o bardzo wysokiej obciążalności lub miniaturowe koncentryczne do przesyłania sygnałów w.cz. Poszczególne wersje różnią się konstrukcją styku, materiałem i pokryciem galwanicznym. Te na wysokie prądy są pozłacane.

Złącza są charakteryzowane przez dwie liczby: średnicę i liczbę pinów. Dostępne wersje to między innymi 11-4, 13-7, 17-9, 17-6, 23-37. Ogółem w grupie tej jest 9 takich elementów, każdy może być komponowany z końcówkami prostymi do montażu kabla lub zagiętymi pod kątem 90° do montażu w płytce drukowanej. Ponieważ każde złącze może być złożone z 5 rodzajów pinów, całość asortymentu w tej grupie to blisko 100 elementów. Na koniec warto dodać, że każde złącze może wystąpić w wersji uszczelnionej.

Seria 2 - o dużej gęstości i obciążalności do 7,5 A na pin.

Złącza z tej grupy występują w dwóch typach: o małej liczbie pinów i niewielkich wymiarach, np. 11-8, 11-9 oraz w wersjach HD: 17-28, 23-57, 23-63. Ten ostatni element jest przykładem wyjątkowo dużego upakowania, gdyż w elemencie o średnicy jedynie 23 mm zmieszczono aż 63 kontakty. Elementy mogą być komponowane z wykorzystaniem dwóch typów końcówek różniących się głównie montażem przewodu: do zaciskania i skręcanych.

Seria 3 - do podłączania zasilania, o obciążalności do 25 A na styk.

Złącza CPC Series 3

W tej grupie dostępne są tylko dwa złącza: 17-3 i 23-7. Oba mają kontakty o dużej obciążalności i prostokątnym przekroju, tylna cześć pinu ma postać rurki, na której przewody są zagniatane. Dostępne są dwa typy kontaktów, zwykłe i o większej obciążalności, Te drugie są większe i pokryte złotem.

Seria 4 - złącza hybrydowe sygnałowozasilające, obciążalność linii sygnałowych do 13 A, zasilających do 25 A.

W ramach tej rodziny dostępne są cztery elementy:

  • 23-13 (średnica 23 mm i 13 kontaktów) - zawiera pięć płaskich pinów do transmisji sygnałów dużej mocy rozmieszczonych na kształt krzyża oraz 8 okrągłych końcówek stykowych sygnałowych rozmieszczonych po dwa między pinami dużej mocy.
  • 23-16 - ten element zawiera 4 kontakty zasilające i 12 sygnałowych
  • 23-22 - w typ przypadku dostępnych jest 20 kontaktów sygnałowych i 2 dużej mocy
  • 23-9 - złącze to ma trzy kontakty sygnałowe i 6 okrągłych pinów Powerband o dużej obciążalności.

Seria 5 - do podłączania zasilania, do 45 A, wersja uszczelniona.

Złącza CPC Series 5

W tej grupie dostępne jest tylko jedno złącze trzypinowe 17-3 o dużej obciążalności z pozłacanymi okrągłymi pinami Powerband. Jest ono uszczelnione i ma IP65-67. W złączu tym występuje odwrotna kompozycja pinów i gniazd niż w całej reszcie (tzw. reverse sex). Wtyki mają piny męskie a gniazda damskie.

Seria 6 - hybrydowe złącze sygnałowo-zasilające: sygnały do 13 A, zasilanie do 25 A, wersja uszczelniona.

Grupa ta zawiera dwa złącza: 17-10 - zawierające dwa krągłe piny dużej mocy Powerband i 8 kontaktów sygnałowych a także złącze 23-16 z czterema pinami dużej mocy. Konstrukcja zapewnia uszczelnienie na poziomie IP65-67.

Dodatkowo grupy 1, 5, i 6 są produkowane z tworzywa sztucznego klasy F1 odpornego na UV, a więc takiego gdzie zapewniona została długoterminowa jakość połączenia. Złącza te zapewniają ochronę środowiskową na poziomie IP67, a więc na pracę w obecności wilgoci, bez konieczności dopłacania ani montażu końcówek wiązki kablowej w dodatkowej obudowie ochronnej.

Mini CPC

Złącza CPC Series 6

Uzupełnieniem wymienionych sześciu grup są złącza Mini CPC o średnicy 8-11 mm i zawierające od 1 do 9 kontaktów. Ich cechą charakterystyczną jest łatwość montażu która polega na obróceniu pierścienia zaciskowego o ¼ obrotu, a także małe wymiary i uszczelniona konstrukcja z IP67.

Szeroki asortyment, doskonałe parametry, dopracowana i niezawodna konstrukcja są atutami pozwalającymi stosować opisane elementy w wielu sektorach współczesnej techniki. Złącza CPC są korzystną alternatywą dla rozwiązań z metalową obudową.

Farnell element14
te-farnell.com

Zobacz również