Nowoczesne urządzenia technologiczne dla firm EMS

| Prezentacje firmowe Artykuły

Dynamiczny rozwój elektroniki wymaga coraz częściej od firm EMS większej elastyczności, uniwersalności działania oraz prostoty zarządzania. Natomiast liczba firm, która chce inwestować w park maszynowy ukierunkowany na typową masową produkcję, sukcesywnie zmniejsza się, przez co profil całej branży ewoluuje w kierunku możliwie jak największej elastyczności w realizacji zadań produkcyjnych.

Nowoczesne urządzenia technologiczne dla firm EMS

Firma SMT-TECH dostrzegła to zjawisko już dawno temu, obierając kierunek rozwoju właśnie na rozwiązania o takiej funkcjonalności. Naszą strategię współpracy z rynkiem przekazywaliśmy na bieżąco naszym dostawcom, tak aby dostarczane przez nich urządzania były dostosowywane do aktualnych potrzeb naszych klientów. Równocześnie poszukiwaliśmy nowych produktów oraz urządzeń, które wzbogaciłyby naszą ofertę właśnie pod kątem zapewnienia większej elastyczności w produkcji.

2017 rok firma rozpoczęła od wprowadzenia do oferty urządzeń do produkcji prototypowej. Nowa linia sprzętu uzupełniła dotychczasową ofertę, umożliwiając zakup firmom dopiero wchodzącym na rynek, jak również tym, które chciały rozwinąć swój dział prototypowania. Nie była to jedyna zmiana, która nastąpiła w ofercie.

Po długich negocjacjach z początkiem roku do sprzedaży weszły drukarki szablonowe oraz urządzenia uzupełniające wyposażenie linii produkcyjnej, takie jak: loadery, unloadery i systemy transportu koreańskiej firmy SJ Innotech. Urządzenia tego producenta charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania przy zachowaniu rozsądnej ceny w stosunku do rozwiązań europejskich.

W ofercie oprócz standardowych drukarek szablonowych znaleźć można urządzenia wyposażone w zintegrowany system kontroli pasty lutowniczej 3D, dozowniki pasty oraz dyspensery. W ofercie znajdują się automatyczne drukarki przeznaczone do produkcji oświetlenia LED z polem zadruku do 1300 mm, jak również urządzenia z podwójnym systemem transportowym, które w połączeniu z automatami montażowymi z serii MX400 lub MR40 zapewniają dużo większą elastyczność produkcyjną.

W przypadku automatów montażowych firmy Mirae największe zmiany zaszły w oprogramowaniu urządzeń z serii MR. Zmianie uległ interfejs użytkownika oraz możliwości optymalizacyjne, które operator może ustawić. Do oferty wprowadzono również alternatywę dla podajnika wibracyjnego. Jest nim nowy liniowy podajnik do komponentów w laskach, co pozwala na szybkie uzupełnianie brakujących elementów bez konieczności zatrzymywania produkcji. Przygotowanie podajnika jest również proste, gdyż montaż nowego komponentu nie wymaga stosowania żadnych przechwytów czy nacinania opakowania podzespołu.

Nowy automat montażowy

Warto dodać, że firma Mirae w 2017 roku wprowadziła do oferty urządzenie MAI-H6S. Ten najnowszy automat pick & place to rozwinięcie znanej już grupy maszyn, które zostały przygotowany głównie z myślą o montażu elementów mieszanych THT i SMT. Nowe urządzenie zostało wyposażone w 6 ssawek umożliwiających układanie w standardowej wersji wszystkich komponentów SMT i THT o wysokości do 25 mm, natomiast w wersji ST nawet do 55 mm.

Urządzenie ma możliwość obsługi do 120 podajników 8-milimetrowych zamiennie z podajnikami do komponentów THT. Nowością jest wprowadzenie do maszyn możliwości montażu elementów radialnych oraz aksialnych. Specjalnie zaprojektowane podajniki umożliwiają wycinanie, zaginanie oraz krępowanie wyprowadzeń komponentów przed montażem. Dodatkową funkcją jest tzw. przesunięcie, które umożliwia maszynie przełożenie wcześniej zamontowanego już komponentu na płytce, jeżeli część jego obudowy przysłaniałaby miejsce montażu kolejnego.

Mirae poszerzyła również swoją ofertę o 3-poziomowy podajnik wibracyjny, który umożliwia podawanie komponentów luzem. Natomiast dla elementów THT w laskach przygotowano specjalnie podajniki liniowe, które umożliwiają tzw. autouzupełnianie. Duża uniwersalność i możliwości montażowe urządzenia dla tak różnej gamy komponentów nie wpłynęły na zwiększenie rozmiarów maszyn. Dzięki temu przy rozważaniu zakupu maszyn do THT/SMT nie trzeba martwić się rozmiarami urządzenia, jak ma to miejsce w przypadku innych producentów.

System magazynowania

Największą nowością w ofercie firmy SMT-TECH ostatnich miesięcy jest system magazynowania komponentów, który idealnie sprawdza się między innymi w firmach EMS. Składa się on z 3 elementów. Pierwszy z nich to liczarka umożliwiająca bardzo szybkie liczenie komponentów poprzez funkcję touch & know". Jak wiadomo, każda nowa rolka z komponentem, który ma trafić do szafy przechowującej, musi najpierw przejść proces liczenia, a system zapisuje w bazie danych nazwę podzespołu oraz liczbę komponentów znajdujących się na rolce.

Następnie musi ona trafić do szafy przechowującej stanowiącej drugi element systemu. Szafa zapewnia możliwość przechowania do 315 rolek, ale liczba szaf obsługiwanych przez jeden system magazynujący jest nieograniczona. Ciekawostką jest to, że miejsce odłożenia rolki w szafie przez operatora jest bez znaczenia, gdyż system identyfikacji rozpoznaje miejsce, w którym został odłożony dany komponent.

Ostatnim elementem systemu jest system kontrolny. Może on pracować na komputerze PC, tablecie bądź jako aplikacja na smartfonie. Dzięki niemu operator ma dostęp do informacji, czy dany komponent znajduje się w szafie oraz w jakiej ilości. Dodatkowo operator ma możliwość tworzenia list aktualnie potrzebnych komponentów oraz przesłania ich "do szafy", która automatycznie wskazuje miejsce przechowywania.

System wywołuje alarm w przypadku pomyłki operatora i zabrania z szafy złego komponentu. Dzięki tej funkcji, możliwość błędu zostaje wyeliminowana do minimum. W przypadku gdy komponent nie został wykorzystany w 100% podczas produkcji, operator poprzez touch & know" ponownie przelicza pozostałe komponenty i odkłada rolkę w dowolne miejsce szafy.

Prosta zasada działania oraz możliwość korzystania z urządzeń przenośnych znacznie przyspiesza zarządzanie, wydawanie i kontrolowanie stanu komponentów. Dzięki temu znacząco skraca się czas przygotowania produkcji czy wykonania inwentaryzacji na życzenie klienta.

Wszelkich szczegółowych informacji na temat dowolnego produktu udzielają nasi doradcy techniczni. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu bądź poprzez wysłanie zapytania na e-maila na biuro@smt-tech.pl.

SMT-TECH
www.smt-tech.pl