Innowacyjne aplikacje z wykorzystaniem wyświetlaczy LCD

| Prezentacje firmowe Artykuły

Wyświetlacze ciekłokrystaliczne LCD to technologia znana na rynku od wielu lat, niemniej stale się rozwijająca i przejmująca kolejne sektory rynku. Rozpowszechnienie się technologii wyświetlaczy LCD oraz jej postęp umożliwiły w połączeniu z technologią wykrywania dotyku na powstanie pierwszych popularnych, korzystnych kosztowo, komercyjnych aplikacji, z których największą i niesłabnącą popularnością cieszą się smartfony.

Innowacyjne aplikacje z wykorzystaniem wyświetlaczy LCD

To one zapoczątkowały wielki skok w rozwoju interfejsu użytkownika HMI - Human Machine Interface, czyli interakcji człowieka z urządzeniem elektronicznym. Lata ewolucji i doskonalenia technologii pozwoliły na obniżenie kosztów produkcji matryc wyświetlaczy ciekłokrystalicznych LCD przy jednoczesnym znacznym zwiększeniu wielkości ekranów, dysponujących m.in. znacznie większymi rozdzielczościami, szybszą reakcją, lepszym odwzorowaniem barw oraz szerokimi kątami obserwacji we wszystkich kierunkach.

W przypadku wyświetlaczy dla urządzeń mobilnych liczy się przede wszystkim ich niewielki rozmiar, zwarta konstrukcja zawierająca zintegrowany panel dotykowy oraz wysoka rozdzielczość określana gęstością pikseli na cal (DPI). Wygoda, z jaką obsługiwane są nowe urządzenia mobilne, skierowała projektantów do wykorzystania zawartych w nich technologii w innych zastosowaniach.

Display Bar dla systemów informacyjnych

Panele Display Bar firmy Ampire o rozmiarach 6,3, 8,8, 10,2, 12,3, 19 oraz 28 cali to ultrapanoramiczne wyświetlacze LCD zapewniające szerokie kąty obserwacji. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka czytelność przy dużym nasłonecznieniu oraz zintegrowany panel dotykowy.

Są one innowacyjnym rozwiązaniem dla aplikacji takich jak m.in wyświetlacze informacyjne w środkach transportu zbiorowego, które wyświetlają reklamy oraz informacje m.in. o trasie pojazdu, czasie przejazdu i dogodnych przesiadkach.

Wyświetlacze open frame do kiosków i paneli

Coraz większa popularność urządzeń zapewniających interaktywność w korzystaniu przez użytkowników powoduje, że producenci starają się ułatwić życie ich projektantom, a wyświetlacze open frame są właśnie tego przykładem. Dzięki zintegrowaniu wyświetlacza LCD z rezystancyjnym lub pojemnościowym panelem dotykowym, udostepnieniu interfejsów VGA/DVI/HDMI oraz ramce montażowej powstało kompletne rozwiązanie jednostki wyświetlającej gotowe do natychmiastowego montażu.

Pozwala ono na znaczną oszczędność czasu potrzebnego na opracowanie i wyprodukowanie odpowiedniego modułu wyświetlacza. Firma Ampire oferuje w tej grupie dwa modele o przekątnej 10,1 oraz 12,1", o rozdzielczości odpowiednio 1024×768 oraz 1280×1024 pikseli, zasilanych z pojedynczego źródła zasilania 12 V.

Wyświetlacze do aplikacji motoryzacyjnych

Współczesne pojazdy stają się coraz bardziej nowoczesne oraz zinformatyzowane. Dzięki wyświetlaczom pokładowym możliwe jest optymalne zaprezentowanie kierowcy informacji takich jak prędkość, obroty, temperatura, poziom paliwa razem z nawigacją i informacjami o charakterze rozrywkowym.

Od wyświetlaczy pracujących w środowisku motoryzacyjnym wymaga się bardzo wysokiej niezawodności, dużej odporności na wysokie i niskie temperatury, czytelności oraz widoczności treści w pełnym słońcu. W tym obszarze aplikacyjnym coraz częściej spotyka się wyświetlacze o znacznych rozmiarach oraz sterowane dotykiem bądź nawet gestem (przykładem może być technologia GestIC firmy Microchip).

Do takich zastosowań przeznaczone są wyświetlacze firmy RCL Display. Producent ten oferuje wysokiej jakości produkty dopasowane do warunków aplikacyjnych w motoryzacji. Firma powstała w 1981 roku i blisko 30% jej produkcji trafia do urządzeń pracujących w pojazdach. Razem z rynkiem przemysłowym RCL Display sprzedaje połowę wyświetlaczy do takich zastosowań.

Jacek Dzięgielewski
Gamma

www.gamma.pl