Tester wiązek kablowych

Częste uszkodzenia przewodów wizyjnych, zasilających lub sterujących kamerą są realnym problemem zarówno użytkowników, jak i firm wypożyczających kamery typu broadcast. Problem ten ogranicza urządzenie pozwalające potwierdzić sprawność przewodów przed jego uruchomieniem bądź wypożyczeniem.

Posłuchaj
00:00

Tester przewodów TK-100 to autorski projekt firmy Semicon. Jest to niewielkie urządzenie, które pozwala sprawdzić, czy kabel działa prawidłowo, bez konieczności podłączania go do sprzętu, z którymi ma współpracować. Zespół projektujący urządzenie wspierał się znajomością problemu jednej z największych polskich firm z branży broadcast.

Przede wszystkim szybko i sprawnie

Urządzenie jest komfortowe w użyciu i łatwe w obsłudze. Tester umożliwia szybkie sprawdzenie kabla wizyjnego, zasilającego czy też sterującego kamerą - wystarczy podłączyć go do odpowiedniego gniazda i uruchomić test. Rzędy kolorowych diod szybko pokażą jednoznaczny wynik.

W testerze znajdują się typowe złącza renomowanych firm używane w kablach kamerowych: przede wszystkim Lemo, Fischer, Amphenol, które spotkać można w sprzęcie firm Sony, RED oraz ARRI.

TK-100 może być zasilany sieciowo lub bateryjnie - dzięki temu może być używany tam, gdzie dostęp do sieci jest ograniczony. Jego niewielkie gabaryty (ok. 22×16,5×5 cm) i ciężar (500 g) pozwalają wykorzystać go również na samym planie zdjęciowym, aby sprawnie zidentyfikować lub wykluczyć problemy techniczne z okablowaniem.

Szyty na miarę

TK-100 jest urządzeniem modułowym, co oznacza, że istnieje możliwość zamontowania kolejnych gniazd - jedynym ograniczeniem jest wymiar obudowy.

W wersji podstawowej TK-100 umożliwia sprawdzanie przewodów 16-żyłowych oraz ekranu - jest jednak możliwość zwiększenia liczby testowanych połączeń. Istnieje możliwość zamontowania innych dowolnych złączy, w zależności od potrzeb klienta (zasilające, sygnałowe, transmisji danych lub inne).

Testowanie może odbywać się w dwóch trybach:

  • test ciągły - wszystkie połączenia pomiędzy złączami z obu stron kabla są sprawdzane jednocześnie, a wynik jest wyświetlany na wyświetlaczu. Ten tryb jest użyteczny przy identyfikacji chwilowego braku przejścia, które powstaje np. przy naprężeniach lub zginaniu przewodu,
  • test sekwencyjny - piny złącza z jednej strony kabla są sekwencyjnie zasilane, sprawdzane są przejścia na złączu z przeciwnej strony kabla. Ten tryb pracy pozwala sprawdzić prawidłowość połączenia poszczególnych pinów pomiędzy złączami z obu stron kabla.

Wynik testu wyświetlany jest za pomocą zestawu diod LED - po 17 diod dla każdego ze złączy (16 żył + ekran). Dodatkowo na przednim panelu umieszczone są trzy różnobarwne diody, które sygnalizują m.in. stan zasilania testera, aktualny tryb testowania.

Obudowa testera wykonana jest z anodyzowanego aluminium, co czyni ją odporną na uszkodzenia mechaniczne. Możliwe jest opisanie poszczególnych złączy dowolnym tekstem użytkownika celem łatwiejszej identyfikacji podłączeń.

Na koniec warto dodać, że Semicon jest również dystrybutorem testerów kablowych CableEye firmy CAMI, dających możliwość testowania poszczególnych żył oraz pomiaru oporności przejścia.

Semicon Sp. z o.o.
www.semicon.com.pl

Powiązane treści
Energetab 2017. Przewodnik targowy
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Zasilanie
Transformatory zasilaczy impulsowych - indywidualne rozwiązania z systemem izolacji UL
Produkcja elektroniki
Grupa Renex wprowadza nowe oprogramowanie do robota lutowniczego Reeco z ramieniem Yamaha SCARA
Pomiary
Nowe oscyloskopy Voltcraft - seria DOV ma ekran dotykowy, wyjście HDMI, małą masę i kompaktowe wymiary
Komponenty
SAMA7D65 MPUs - zaawansowana grafika i komunikacja
Produkcja elektroniki
Specjalistyczne usługi dla EMS – przegląd
Mikrokontrolery i IoT
Ekonomiczne mikrokontrolery PIC32A z wydajnymi analogowymi układami peryferyjnymi
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów