Uniwersalność, wydajność, niezawodność, czyli trzy najważniejsze atuty dobrego automatu montażowego

| Prezentacje firmowe Artykuły

W roku 2017 Mirae obchodzi 10. rocznicę rozpoczęcia produkcji najpopularniejszej serii maszyn Mx. Aktualnie użytkownicy mają możliwość wyboru pomiędzy urządzeniami z serii Mx i nowymi automatami z serii MR do procesu SMT. W ofercie producenta znajduje się również hybryda umożliwiająca montaż SMT i THT. Warto poznać ich atuty.

Uniwersalność, wydajność, niezawodność, czyli trzy najważniejsze atuty dobrego automatu montażowego

Mx czy MR?

Fot. 1. Automat MR40L

Jest to najczęściej zadawane pytanie przez klientów, na które nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Aktualnie produkowane automaty Mx należą już do czwartej generacji tych urządzeń i tak jak poprzednicy opierają się konstrukcyjnie na napędach wykonanych na silnikach liniowych. One stały się znakiem rozpoznawczym Mirae. Warto zauważyć, że koreański producent jest również wieloletnim producentem i dostawcą silników liniowych własnej konstrukcji do wielu urządzeń znanych producentów.

Cicha oraz stabilna praca automatu Mx, wysoka niezawodność w działaniu, a przede wszystkim bardzo niskie koszty eksploatacyjne sprawiły, że sprzęt ten ma tak wielu zadowolonych klientów w Polsce i za granicą. Klienci potwierdzają, że nawet po 10 latach użytkowania maszyny pracuje tak samo, jak w dniu zainstalowania i że slogan producenta "low maintenance" cały czas obowiązuje.

Urządzenia z rodziny MR?

Najnowsza generacja silników liniowych wymusiłaby zbyt znaczące zmiany konstrukcyjne w serii Mx dlatego podjęto decyzję o wypuszczeniu na rynek nowej rodziny maszyn MR. Była to jednocześnie okazja do odmłodzenia konstrukcji i zmiany wyposażenia. Seria Mx to automaty "full set", co oznacza, że wyposażono je we wszystkie możliwe akcesoria. Nowy użytkownik, wybierając poszczególne modele, kierował się tylko dostępnym zestawem komponentów oraz pożądaną wydajnością montażu.

Automaty z serii MR to automaty typu "custom set", w których zakres dostępnego wyposażenia został znacznie zmodyfikowany. Każdy automat ma możliwość montażu elementów typu "chip" jak i BGA i QFP, natomiast parametrem zmiennym w tym przypadku jest wysokość tych komponentów. Oznacza to w praktyce, że tzw. chip shooter będzie w stanie montować układy np. 50×50 mm, o ile ich wysokość nie przekroczy wartości skrajnej. Jeżeli to nastąpi, trzeba wybrać tzw. model precyzyjny "P".

Takie podejście spowodowało znaczące ograniczenie liczby modeli w ofercie z około 12 dla serii Mx do zaledwie 4 dla MR. Dodatkowo producent postarał się, aby nowe automaty miały w standardzie bogaty zestaw akcesoriów dodatkowych, które można znaleźć w konkurencyjnych ofertach wyłącznie za dopłatą.

Jest to również efekt wspomnianego nowego podejścia "custom set". W rezultacie klient może stworzyć automat dopasowany dokładnie do swoich oczekiwań. Wybór dotyczy liczby i rodzaju kamer inspekcyjnych, liczby obsługiwanych podajników, a także dodatkowych akcesoriów, jak laser, system ZHMD i innych.

Co dalej z Mx?

Fot. 2. Urządzenie hybrydowe MAI-H4

Nasuwa się pytanie: skoro Mirae wprowadziło na rynek nowe urządzenia MR, dlaczego nadal produkuje wersję Mx? Odpowiedź jest krótka - chodzi o troskę o klienta. Najwygodniejsze dla producenta byłoby wycofanie tego modelu z produkcji, a dotychczasowym użytkownikom zaproponowanie przejścia na nowy system. Niemniej Mirae postanowiło dać swoim klientom szansę stopniowego przestawiania się na nowe maszyny.

Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu w serii Mx modyfikacji umożliwiających wykorzystywanie dotychczasowych podajników typu C, jak i nowych podajników eX. Użytkownicy wersji Mx mają również możliwość dokonywania rozbudowy posiadanych starszych wersji automatów do aktualnie produkowanej generacji. Dzięki temu stopniowo mogą dokonywać przechodzenia na nowy system. Natomiast w sytuacji, gdy zdecydują się na zakup nowych urządzeń z serii MR, ich podajniki będą mogły być użytkowane przez maszyny starszej generacji.

Wydajność i elastyczność

Dzięki silnikom liniowym urządzenia Mirae zawsze zapewniają dużą wydajność. Ich niezawodność i praktycznie brak utraty efektywności w działaniu po wielu latach eksploatacji przyczynia się do utrzymywania bardzo stabilnych procesów produkcyjnych. Podobnie jak w przypadku innych producentów, tutaj też jest możliwość podnoszenia wydajności poprzez poszerzanie linii o kolejne automaty.

Liczy się też uniwersalność systemu zarządzania. W przypadku rozbudowy linii użytkownicy bez żadnych problemów mogą wykorzystywać nadal ten sam program do tworzenia i optymalizacji procesu, co w przypadku pojedynczej maszyny. Oprogramowanie w bardzo prosty sposób przeprowadzi optymalizację dotychczasowej produkcji z uwzględnieniem nowego urządzenia.

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku urządzeń, które nie zostały wyposażone w bazy szybkiej wymiany, użytkownicy na poziomie programu mają możliwość zdecydowania o liczbie podajników, które będą chcieli wymienić. Pozwala to na podejmowanie decyzji o ograniczaniu czasu przezbrajania maszyn na nowe modele. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmiana produkcji zajmuje jedynie chwilę. W rezultacie podnosi to znacząco uniwersalność produkcji bez utraty czasu potrzebnego na przezbrajanie linii.

Wybierz przyszłość z hybrydą

Fot. 3. Automat montażowy Mx200 w wersji LED

Mirae - w wolnym tłumaczeniu oznacza "przyszłość", dlatego też seria automatów hybrydowych (SMT/THT) o symbolu MAI uznawana jest za jedno z bardziej przyszłościowych rozwiązań. Hybryda Mirae pod względem uniwersalności nie ma sobie równych.

Zakres montażu elementów powierzchniowych jest jak w serii MR plus, do tego dochodzi możliwość montażu THT. Oczywiście cała konstrukcja oparta jest na opisywanych już silnikach liniowych, co gwarantuje stabilną i niezawodną pracę sprzętu.

Wydajność całościowa jest uzależniona od procentowego podziału między komponentami SMD do THT, ale należy pamiętać o tym, że maszyny te mają możliwość pracy w linii. Działając w trybie wykańczania produktu o elementy THT, pojedyncza maszyna jest w stanie pracować z wydajnością do 21 000 cph.

Firma Mirae wraz z SMT-TECH ze względu na 10. rocznicę rozpoczęcia produkcji urządzeń Mx przygotowała specjalną ofertę cenową na Mx-200LP wraz z podajnikami. Szczegółowe informacje pod adresem: mx@smt-tech.pl.

Podsumowanie

Zapraszamy do zapoznania z pełną ofertą automatów na stronie www.smttech. pl. Informacji o możliwościach maszyn i systemie sprzedaży oraz wynajmu udzielają nasi doradcy. W ofercie firmy znajdują się również pozostałe urządzenia oraz wyposażenie niezbędne do uruchomienia praktycznie każdego rodzaju produkcji elektroniki.

SMT-TECH
www.smt-tech.pl

Zobacz również