Inteligentny magazyn komponentów

| Prezentacje firmowe Komponenty

Skuteczne zarządzanie materiałami do produkcji może przynieść zaskakująco duże korzyści, nawet na perfekcyjnie zoptymalizowanych liniach montażu SMT. Na produktywność ma wpływ nie tylko wydajność i optymalizacja pracy maszyn. Jednym z czynników modelujących ten jakże istotny parametr produkcji jest sposób magazynowania i dostarczania materiałów do produkcji.

Inteligentny magazyn komponentów

Konsekwentnie wdrażana przez Blakell Europlacer "Zintegrowana Inteligencja" (Integrated Intelligence) wykracza poza zagadnienia bezpośredniego zarządzania linią i komunikacji między maszynami. Nowym elementem jest inteligentny system magazynowania komponentów w taśmach.

Szafa magazynująca Lzero3 firmy Europlacer oferuje elastyczność znacznie wykraczającą poza inne inteligentne systemy przechowywania materiałów do produkcji. Z możliwością przechowywania ponad 2000 szpul z komponentami urządzenie stanowi swoisty koncentrator logistyczny, począwszy od przyjęcia towaru od dostawcy, poprzez planowanie procesu, kończąc na zautomatyzowanej realizacji bieżących potrzeb linii montażowych.

Magazyn Lzero3 jest zarządzany z wykorzystaniem oprogramowania WMS (Warehouse Management Solution), kontrolującym i optymalizującym każdy krok procesu przechowywania. Program można łatwo zintegrować z systemami ERP, podnosząc efektywność zarządzania zasobami w przedsiębiorstwie.

Lzero3 automatycznie skanuje i identyfikuje każdą dostarczaną przez operatora szpulę, mierzy jej wymiary, określa najlepsze miejsce do jej przechowywania i automatycznie umieszcza w nim pojemnik. Gdy w linii montażowej zachodzi potrzeba uzupełnienia komponentów, operator wprowadza ich kod na interfejsie magazynu i po chwili otrzymuje dokładnie to, co w danej chwili jest wymagane. Bez przeszukiwania regałów i szaf, żmudnego skanowania szpul itd. WMS gromadzi wszelkie informacje o przechowywanych szpulach, w tym aktualną liczbę komponentów. Trwają prace nad dalszą integracją inteligentnego magazynu z liniami produkcyjnymi, które doprowadzą do automatycznego wydawania szpul operatorowi na sygnał z linii. Wszelkie informacje o komponentach mogą być wykorzystane w systemach traceability.

Lzero3 umożliwia magazynowanie szpul do taśm od 8 do 32 mm, o średnicy od 180 do 380 mm. Możliwe jest też przechowywanie tacek z komponentami niestandardowymi.

Mimo stosunkowo niewielkich wymiarów (szerokość nieco ponad 2,5 m) umożliwia utrzymywanie magazynu dla kilku linii montażowych. System można rozbudować przez instalację dodatkowych modułów nad częścią bazową, dzięki czemu można powiększyć pojemność magazynu bez uszczuplenia powierzchni produkcyjnej. Lzero3 może być dostosowany do magazynowania komponentów MSD.

Europlacer od ponad trzydziestu lat dostarcza zaawansowane rozwiązania do produkcji elektroniki.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy po więcej szczegółów na targi Productronica 2017, hala A2, stoisko 461.

PAKT Electronics
www.paktel.pl