Eyebox, czyli nowoczesne spojrzenie na domową automatykę

| Prezentacje firmowe Artykuły

Eyebox to system modułowy obudów, przeznaczonych do aplikacji domowej, automatyki i inteligentnego domu, włoskiej firmy Italtronic. Zapewnia on ogromne możliwości komponowania dopasowanego do wymagań aplikacyjnych rozwiązania za pomocą zestawu komponentów składowych, zapewnia bardzo dużą funkcjonalność i charakteryzuje się nowoczesnym wzornictwem.

Eyebox, czyli nowoczesne spojrzenie na domową automatykę

Fot. 1. Schemat konstrukcyjny obudowy Eyebox Display

Eyebox zrywa z surowym inżynierskim wyglądem obudów i wprowadza rzadko spotykaną w omawianym obszarze wysoką funkcjonalność i estetykę oraz kolorystykę. Obudowy zostały dopracowane w szczegółach. Poza ukryciem we wnętrzu układu elektronicznego zawierają zintegrowane pokrętła, przyciski, system montażu w różnych miejscach (na ścianie, do postawienia na biurku i podobne).

System obudów Eyebox wykonany został z tworzywa ABS i obejmuje serię komponentów o niewielkich wymiarach (średnica 90 mm, wysokość 40 mm), co wynika z ukierunkowania na zastosowania w automatyce budynkowej. Obudowy pozwalają w prosty sposób wykonać czujniki, regulatory, przełączniki. Seria obejmuje 8 podstawowych modeli ukierunkowanych na takie aplikacje i w ramach każdej z nich producent zapewnia możliwość komponowania finalnej obudowy za pomocą części składowych tworzących daną kategorię.

Najbardziej reprezentatywnym przykładem jest z pewnością model "Display" pozwalający na zintegrowanie 2,8-calowego kolorowego wyświetlacza LCD-TFT. Poprzez umieszczenie maskownicy może on mieć wygląd okrągły z suwakiem regulatora lub ikonami ukrytym na jej obrzeżu. Jest też dostępna soczewka, którą można umieścić na górze. Tworzy ona interesujący efekt dekoracyjny podobny do oka i nadaje razem z kolorową maskownicą typowemu wyświetlaczowi cechy niepowtarzalne. Obudowa pozwala na realizację wyboru opcji poprzez naciśnięcie górnej części.

Fot. 2. Wersja "Dimmer"

Drugi model to "Dimmer". Obudowa tego typu to odporne mechanicznie rozwiązanie przeznaczone do montażu na ścianie przeznaczone do aplikacji które nie muszą mieć wyświetlacza, ale realizują proste systemy sterowania i nastaw z ew. komunikacją przez Wi-Fi. Mogą to być np. regulatory oświetlenia, nastawniki temperatury ogrzewania.

Seria Dimmer ma takie same wymiary jak Display, ale jest prostsza i tańsza, co zapewnia większy wybór. Regulacja nastawów odbywa się poprzez obracanie górnej części obudowy a wybór poprzez jej naciśnięcie.

Z kolei Eyebox Human Presence to obudowa dostępna w dwóch wersjach. Model "Basic" przeznaczony jest do integracji czujnika obecności lub czujki ruchu, a "Lighting Sensor" tworzy czujnik światła. Obie wersje są mechanicznie zgodne ze sobą oraz z poprzednio wymienionymi modelami oraz mogą mieć takie same pola podłączeniowe.

Zapewnia to zgodność i spójność tych rozwiązań charakterystyczną dla systemu modułowego. Soczewka Fresnela czujnika ruchu lub mleczny dyfuzor czujnika światła został przykryty elegancką przezroczystą maskownicą w trzech kształtach.

Fot. 3. Obudowy Eyebox Human Presence

Kolejny model "Camera" przystosowany został do umieszczeniu wewnątrz standardowego modułu kamery monitoringu. Kamera jest zasłonięta przez sferyczną osłonę maskującą jej obecność. Podobnie jak poprzednio tutaj także maskownica jest dostępna w 3 różnych wykonaniach.

Italtronic cały czas poszerza dostępny zestaw rozwiązań. W niedalekiej przyszłości w ofercie pojawią się obudowy przeznaczone od integracji czujnika dymu i gazów, głośników zawierające kilkanaście różnych maskownic.

Montaż

Fot. 4. Model "Camera"

Wymienione obudowy wchodzące w skład systemu Eyebox mogą być montowane na ścianach pomieszczeń lub sufitach, jako nieruchome mocowania płasko do ściany lub pod kątem oraz za pomocą wsporników przegubowych pozwalających na regulację pochylenia. Producent przygotował też kilka rodzajów podstawek pozwalających na postawienie obudowy na biurku.

Zasilanie

W zależności od potrzeb aplikacje tworzone z wykorzystaniem obudów Eyebox mogą być zasilane za pomocą baterii umieszczonych wewnątrz lub z sieci. W tym drugim przypadku wsporniki i spody obudów mają wykonane prowadniki i otwory pozwalające na wprowadzenie przewodu zasilającego do wewnątrz.

Pokrycia

Elementy systemu Eyebox poza podstawowymi wersjami wykonanymi z kolorowych tworzyw zawierają też modyfikacje różniące się fakturą powierzchni. Są też dostępne pokrycia specjalne: drewnopodobne, chromowane oraz gumowane o miękkim dotyku. Możliwości jest tak wiele, że producent przygotował specjalne internetowe narzędzie konfiguratora pozwalające na tworzenie własnego, niepowtarzalnego rozwiązania.

APAR
www.apar.pl