Aparatura pomiarowa do weryfikacji i okresowej kontroli ESD

| Prezentacje firmowe Pomiary

Kontrola i dozór w strefie produkcji elektroniki EPA to jedno z najważniejszych zagadnień związanych z zapewnieniem jakości. Co więcej ochrona i zabezpieczenie antystatyczne to dopiero połowa pracy, bo zainstalowane zabezpieczenia trzeba regularnie kontrolować. Poniższy artykuł przedstawia krótką charakterystykę teraomomierzy oraz mierników pól i napięć elektrostatycznych, urządzeń stanowiących podstawowe narzędzia pracy oficera lub audytora ESD.

Aparatura pomiarowa do weryfikacji i okresowej kontroli ESD

PRS-801

PRS-801 to przenośny, precyzyjny miernik rezystancji od 0,1 Ω do 2·1014Ω (200 TΩ) przy dokładności pomiaru rzędu ±5%. Pozwala na pomiary przy regulowanym napięciu od 0,1 mV do 9,99 V i automatycznie zmienia zakresy pomiarowe i napięcia testowe. Pozwala także na testowanie połączeń przy wysokim napięciu: 10 lub 100 V, co jest wymagane przy badaniach ESD. Ma pamięć 80 wyników pomiarów i pozwala na ich przesłanie do Excela. Dostępny jako miernik lub w zestawie z walizką.

PRS 812

Miernik rezystancji PRS-81 to niedrogi przenośny przyrząd pozwalający na pomiar w zakresie od 0,1 Ω do 9,9· 1012 Ω (10 TΩ) z dokładnością ±5%. Oznacza to, że jest zdolny do pomiarów zarówno małych wartości (miliomomierz) jak i bardzo dużych (teraomomierz). Pozwala na pomiary przy regulowanym napięciu od 0,1 mV do 9,99 V i automatycznie zmienia zakresy pomiarowe i napięcia testowe. Pozwala także testowanie połączeń przy wysokim napięciu testowym: 10 lub 100 V wymaganym przy badaniach ESD. Ma pamięć na 80 wyników pomiarów.

PAS-853B

PAS-853B - omomierz o szerokim zakresie pomiarowym ułatwiający spełnienie wymagań ANSI/ESD S20.20. Pozwala na pomiar oporności w zakresie od 0,01 Ω aż do 9,99·1012 Ω (10 TΩ) z rewelacyjną dokładnością lepszą niż ±5%. Miernik sam dobiera zakres pomiarowy, napięcie pomiarowe (do 100 V) oraz szybkość pomiarów, aby zapewnić wynik o najlepszej dokładności.

Miernik pozwala realizować periodyczne lub zaplanowane, ciągłe weryfikacje zadanych obszarów strefy EPA, zasilany baterią 9 V z prezentacją wyników na dużym czytelnym wyświetlaczu LCD. Jest sprzedawany z odpornymi i trwałymi przewodami pomiarowymi o długości 200 cm. Nabywca otrzymuje indywidualne świadectwo kalibracji przyrządu dokonane przez NIST. Doskonały dla audytora, gdzie liczba wymaganych pomiarów często przekracza kilkaset i więcej.

PFM-711A

PFM-711A to ręczny miernik natężenia pola elektrostatycznego pozwalający na wykrywanie pól i ocenę ich stopnia oddziaływania. Pracuje w dwóch zakresach pomiarowych: 0-1999 V z rozdzielczością 1 V oraz 0-20 kV z rozdzielczością 10 V. Wykorzystuje zaawansowany wzmacniacz pomiarowy z przetwarzaniem (chopper stabilized) zapewniający wysoką precyzję pomiarów i dokładne wyniki w odległości 25 mm od mierzonego obiektu. Dla zakresu 0-5kV błąd pomiaru jest nie większy niż ±2% i wynik nie "płynie" w otoczeniu o wysokim stopniu jonizacji, np. hala produkcyjna z działającymi jonizatorami powietrza.

Przyrząd ma wbudowany celownik laserowy wskazujący mierzone pole na obiekcie oraz wbudowany układ sample&hold ułatwiający dokonywanie pomiarów. Może zostać dołączony do większego systemu pomiarowego, gdyż ma wyjście analogowe o wartości proporcjonalnej do mierzonego natężenia pola. Wyjście to może służyć też do podłączenia plotera lub analizatora PGA-710B i tworzenia przestrzennych wykresów rozkładu pola.

Jest przeznaczony do kontroli skuteczności działania zabezpieczeń antystatycznych w produkcji elektroniki. Może być obsługiwany jedną ręką.

Dla prawidłowego działania każdy miernik pola elektrostatycznego powinien być uziemiony podczas pomiarów. W przypadku PFM-711A jest to realizowane w taki sposób, że obudowa miernika jest elektrycznie przewodząca co pozwala na utrzymanie poziomu odniesienia poprzez ciało osoby obsługującej. Niemniej uzyskanie wspomnianej dokładności pomiarów wymaga połączenia miernika z uziemieniem dodatkowym przewodem. Możliwe jest też połączenie obudowy z opaską uziemiającą na ręce.

CVM-780

CVM-780 to ręczny woltomierz kontaktowy, a więc przyrząd, który dokonuje pomiaru napięcia poprzez dotknięcie sondą do jednego punktu pomiarowego. Obwód zamykany jest z drugiej strony przez uziemienie przez ciało osoby obsługującej (opaskę nadgarstkową).

Umożliwia szybką ocenę potencjałów statycznych urządzeń, systemów i instalacji w bezpieczny sposób - ma wymienną głowicę z ceramiczną lub metalową końcówką, ta pierwsza nie powoduje wyładowań ESD, zaburzeń RFI ani uszkodzenia nawet najdelikatniejszych komponentów (pomiar zbliżeniowy kontaktowy, bardzo wysoki współczynnik impedancji - brak zakłóceń mierzonej wielkości).

Eurostat
www.eurostatgroup.com/pl/

Zobacz również