Złącza zasilające DC firmy Amass

| Prezentacje firmowe Zasilanie

Istnieją komponenty elektroniczne, które są dobrze znane nawet "niewtajemniczonym" konsumentom, nie mówiąc już o kadrze technicznej. Elementy te są powszechne i przestajemy zwracać na nie uwagę, chociaż nigdy nawet nie przyszło nam do głowy, aby dowiedzieć się, kto jest ich producentem. Bardzo dobrym przykładem są znakomicie znane z różnego rodzaju urządzeń złącza silnoprądowe (wtyki i gniazda) XT30, XT60 lub XT90. Kto potrafi podać nazwę ich wytwórcy?

Złącza zasilające DC firmy Amass

Ich wytwórcą jest firma Amass, która ma szerokie portfolio złączy silnoprądowych oraz ich akcesoriów przeznaczonych do zastosowania z różnego rodzaju akumulatorami. Bierze się to stąd, że jej główna siedziba mieści się tam, gdzie jest ulokowanych wielu producentów akumulatorów Li-Ion i Li-Po. W ciągu 18 lat swojego istnienia fabryka stała się jednym z wiodących producentów złączy. Aktualne portfolio obejmuje ponad 300 rodzajów tych elementów: testowych (pomiarowe oraz klipy testowe), bananowych, montowanych na panelu, przeznaczonych do samochodów i wielu innych. Dzięki znaczącemu wzrostowi zastosowań akumulatorów litowych szczególnie dobrze sprzedają się wspomniane złącza typu XT, znajdujące zastosowanie w licznych urządzeniach (w tym w zabawkach), oferowane przez Amass w różnych wariantach wykonania. Jej produkty są eksportowane do 63 krajów i stosowane w wyrobach takich firm, jak Qinghua, Ponovo, Fluke, Mac Tool i innych. Spotkać je można dosłownie na każdym kroku.

Złącza akumulatorowe

 
Fot. 1. XT30

W ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na urządzenia ładowalne. Wymagają one do zasilania akumulatorów o różnym napięciu, pojemności i wydajności prądowej. Problemy rosną wraz z natężeniem prądu, ponieważ wtedy zaczyna odgrywać rolę spadek napięcia na styku, a tym samym straty mocy. Jest to ważne nie tylko z powodu efektywności energetycznej, ale również dlatego, że złącze może się przegrzewać. Dla elementów tego rodzaju ogromne znaczenie ma też trwałość i stabilność połączenia źródła zasilania z obciążeniem. Dlatego w wielu wypadkach typowe złącza stałoprądowe nie sprawdzą się, a nawet mogą doprowadzić do zniszczenia sprzętu. Przykładem takiego zastosowania są drony przeznaczone do rozmaitych zadań – filmowania z powietrza, wykonywania fotografii, monitorowania za pomocą różnorodnych czujników.

 
Fot. 2. MR30

Oferowany przez firmę Amass asortyment złączy jest bardzo szeroki i pozwala na dobranie odpowiedniego produktu do każdego pakietu akumulatorów lub baterii zasilającej. Co ciekawe, nawet najmniejsze złącza typu XT30 (fot. 1) czy MR30 (fot. 2) mogą być używane w aplikacjach wymagających prądu ciągłego o natężeniu 15 A, a seria "AS" nawet do 90 A! Wysoka jakość stosowanych materiałów i stabilna technologia produkcji zapewniają finalnie produkt spełniający najwyższe wymagania. Z wyjątkiem tzw. złączy bananowych, wszystkie są złączami spolaryzowanymi z wyraźnym oznaczeniem "+" i "–" na obudowie.

Minimalne straty i optymalna temperatura pracy

 
Fot. 3. XT60E-M

Złącza Amass są opracowywane ze szczególną starannością. Producent zwraca uwagę na odpowiedni dobór materiałów. Nie tylko tych bezpośrednio przewodzących prąd, ale również obudowy złącza, aby w dopuszczalnym zakresie narażenia na temperaturę podczas lutowania styki nie wytapiały się z obudowy, nie deformowały i nie utleniały. Powierzchnie styków są pokrywane warstwą złota, co w złączu XT30 pozwala na uzyskanie rezystancji wynoszącej zaledwie 0,70 mΩ, a XT90 jedynie 0,30 mΩ!

 
Fot. 4. XT30G-F

W ofercie znajdziemy liczne warianty montażowe złączy. Są to gniazda i wtyki przeznaczone do wlutowania w płytkę, do montażu na kablu lub na panelu urządzenia (np. pokazane na fot. 3 złącze XT60E-M i na fot. 4 – XT30G-F).

Złącza do akumulatorów litowych

 
Fot. 5. ICX301

Firma Amass zwraca szczególną uwagę na bardzo prężnie rozwijający się rynek akumulatorów. Tu wymaga się bardzo dobrej jakości, zachowania odpowiednich parametrów oraz – coraz częściej – specjalistycznego wykonania. Przykładowo, złącza do pakietu akumulatorowego nierzadko powinny mieć dodatkowe styki monitorujące. Takie rozwiązania są dostępne w ofercie Amass. Są to między innymi złącza ICX301 oraz XT90I (fot. 5 i 6).

Warto dodać, że wszystkie styki złączy Amass są złocone. Jedynym wyjątkiem jest AS250.

 
Fot. 6. XT90I
 
Fot. 7. EST80

Dodatkowe informacji na temat oferty złączy Amass są dostępne pod adresem: https://www.tme.eu/pl/katalog/p,mass_1260/

 

TME
tel. 42 645 55 55
www.tme.eu

Zobacz również