Inteligentny budynek wymaga równie mądrej obudowy

| Prezentacje firmowe Mikrokontrolery i IoT

Inteligentny budynek to system złożony z wielu czujników i detektorów oraz jednego lub kilku zintegrowanych systemów zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Dzięki informacjom pochodzącym z różnych elementów systemu, budynek może reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz, co prowadzi do maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa, a także minimalizacji kosztów eksploatacji. Szybka analiza danych i automatyczna regulacja możliwa jest dzięki zaopatrzeniu budynku w zintegrowane systemy automatyki, w tym panele sterownicze, zarządzające pracą urządzeń i instalacji w budynku. Wychodząc naprzeciw integratorom systemów inteligentnego budynku oraz spełniając wymagania stawiane przez użytkowników końcowych firma Apar proponuje do takich aplikacji obudowy serii iTouch, Eyebox oraz Thermo.

Inteligentny budynek wymaga równie mądrej obudowy

iTouch

Obudowy z serii iTouch są przeznaczone między innymi do zabudowy naściennej lub podtynkowej i ze względu na budowę i przeznaczenie zostały podzielone na trzy podgrupy: iShape, STD i CSF.

iShape to obudowa najbardziej elastyczna i umożliwiająca zastosowanie różnego rodzaju paneli przednich, w tym szklanych. STD jest z kolei obudową najprostszą konstrukcyjnie, gdyż nie ma tutaj potrzeby stosowania panelu przedniego przy jednoczesnej możli wości zabudowy dotykowego wyświetlacza. Natomiast CSF jest rozwiązaniem tradycyjnym, przeznaczonym do obróbki mechanicznej. Może być także wyposażona w pokrętło. Wszystkie obudowy mogą być montowane na ścianie lub do puszki podtynkowej, jak pokazano na fotografii 1. Obudowy mogą być użyte również w aplikacjach przenośnych.

Wszystkie obudowy z tej serii wykonane są z tworzywa ABS oraz występują w trzech głębokościach tj. 10, 15 i 25 mm. Mają one wymiary 80×120 mm oraz są dostępne standardowo w kolorach: białym, czarnym oraz czarnym chromowanym. Inne kolory możliwe do uzgodnienia na indywidualnie zamówienie.

 
Fot. 1. Elementy składowe i sposób montażu obudowy iTouch w wersji iShape w puszce podtynkowej

Eyebox

Eyebox firmy Italtronic to nowość rynkowa, za którą kryje się interesujący system modułowy obudów przeznaczonych do aplikacji domowej automatyki i inteligentnego domu. Zapewnia on ogromne możliwości komponowania dopasowanego do wymagań aplikacyjnych rozwiązania za pomocą zestawu części składowych, daje bardzo dużą funkcjonalność i w odróżnieniu od innych produktów kierowanych do tego obszaru aplikacyjnego charakteryzuje się nowoczesnym, przyciągającym oko, wzornictwem.

 
Fot. 2. Model "Camera"

Obudowy Eyebox zostały dopracowane w szczegółach. Poza ukryciem we wnętrzu układu elektronicznego zawierają zintegrowane pokrętła, przyciski, system do montażu w różnych miejscach (na ścianie, do postawienia na biurku i podobne). Są one atrakcyjne wzorniczo, funkcjonalne i estetyczne.

Komponenty wchodzące w skład systemu zostały wykonane z tworzywa ABS i są przeznaczone do tworzenia systemów automatyki budynkowej. Obudowy pozwalają w prosty sposób wykonać czujniki, regulatory, przełączniki. Seria obejmuje 9 podstawowych modeli o średnicy 90 mm i wysokości 40 mm, ukierunkowanych na takie aplikacje i w ramach każdej z nich producent zapewnia możliwość komponowania finalnej obudowy za pomocą części składowych tworzących daną kategorię. Mogą być montowane na ścianach pomieszczeń lub sufitach jako nieruchome mocowania płasko do ściany lub pod kątem oraz za pomocą wsporników przegubowych.

 
Fot. 3. Schemat konstrukcyjny obudowy Eyebox Display

Podstawowy model Simple wykonany jest z białego tworzywa ABS i ma takie same wymiary jak inne wersje, np. Display lub Dimmer. Jest przeznaczony do montażu elementów systemów automatyki budynkowej, które nie wymagają dużej interakcji z użytkownikiem, np. czujnika temperatury, anteny, czytnika RFID.

Wersja Display pozwala na zintegrowanie 2,8-calowego kolorowego wyświetlacza LCD-TFT. Poprzez umieszczenie maskownicy (jak na fot. 2) może on mieć kształt okrągły z suwakiem regulatora lub ikonami ukrytymi na jej obrzeżu. Jest też dostępna soczewka, którą można umieścić na górze. Tworzy ona interesujący efekt dekoracyjny podobny do oka i nadaje razem z kolorową maskownicą typowemu wyświetlaczowi cechy niepowtarzalne. Obudowa pozwala na realizację wyboru opcji poprzez naciśnięcie górnej części.

Producent przygotował też kilka rodzajów podstawek umożliwiających postawienie obudowy na biurku. Wsporniki i spody obudów mają wykonane prowadniki i otwory pozwalające na wprowadzenie przewodu zasilającego do wewnątrz.

Poza podstawowymi wersjami wykonanymi z kolorowych tworzyw system zawiera też modyfikacje różniące się fakturą powierzchni. Są także dostępne pokrycia specjalne: drewnopodobne, chromowane oraz gumowane o miękkim dotyku.

Możliwości jest tak wiele, że producent przygotował specjalne internetowe narzędzie konfiguratora umożliwiające tworzenie własnego, niepowtarzalnego rozwiązania.

Eyebox Human Presence to wersja przeznaczona do integracji czujnika obecności lub czujki ruchu, a także czujnika światła. Soczewka Fresnela czujnika ruchu lub mleczny dyfuzor czujnika światła zostały przykryte elegancką przezroczystą maskownicą w trzech kształtach.

Model Camera przystosowany został do umieszczenia wewnątrz standardowego modułu kamery monitoringu. Kamera jest zasłonięta przez sferyczną osłonę maskującą jej obecność. Maskownica jest dostępna w 3 różnych wykonaniach.

Thermo

Thermo to specjalizowane obudowy przeznaczone do zabudowy termostatów lub innych aplikacji w inteligentnym budynku. Są wytwarzane w dwóch wersjach rozmiarowych: 80×80 mm i 80×120 mm o głębokości całkowitej 25 mm.

Elementy te mogą być wyposażone w pokrętło i/lub otwory wentylacyjne. Prosta konstrukcja, w której baza mocowana jest do ściany lub puszki podtynkowej za pomocą wkrętów, i estetyczny wygląd idą w parze z niską ceną tego rozwiązania. Standardowo dostępne są w kolorze białym, ale inne kolory na życzenie klienta.

 
Fot. 4. Obudowa Thermo

 

Apar
tel. 22 101 27 31
www.apar.pl