Yesly – funkcjonalność i prostota automatyki

| Prezentacje firmowe Mikrokontrolery i IoT

Yesly – nowoczesność we włoskim stylu, która doda funkcjonalności niemal każdemu wnętrzu. Pod tą nazwą kryje się cały system, który został zaprojektowany po to, by uprzyjemnić nam przebywanie w "czterech kątach". Można nawet odnieść wrażenie, że cała jego funkcjonalność podkreśla pozytywne emocje, umacniając atmosferę każdego domu.

Yesly – funkcjonalność i prostota automatyki

Ostatnie kilka lat to wysyp urządzeń "smart", wszystko, co łączy się z Internetem, otrzymuje natychmiast ten przydomek. Aktualnie dużą popularnością cieszą się, ogólnie mówiąc, systemy "smart home". Możemy je podzielić na systemy przewodowe, takie jak np. KNX i bezprzewodowe. Do tych ostatnich zaliczamy właśnie system Yesly, my wolimy jednak nazywać go po prostu "systemem komfortowego życia" (Comfort Living) (fot. 1).

Automatyka, której nie widać

Na czym zatem polega ten komfort życia? Otóż system Yesly to prosty w konfiguracji i codziennym użytkowaniu system automatyki domowej. Uniwersalność odczuwa się już na samym początku użytkowania. Idea tego systemu jest taka, aby można było go zainstalować w każdym domu/mieszkaniu bez potrzeby przeprowadzenia kapitalnego remontu. Właśnie dlatego jest to system idealny, zarówno do nowo powstających inwestycji, jak i przestrzeni, które właściciel chce tylko unowocześnić. Jego wygodę odczują także osoby, które chciałyby stopniowo zautomatyzować swój dom lub mieszkanie.

Komfort krok po kroku

 
Fot. 1.

Całą zabawę z systemem można zacząć np. od jednego ściemniacza oświetlenia do pasków LED-owych o symbolu 15.21, który zamontowany w salonie stworzy miłą atmosferę, pozwalając zmniejszyć moc świecenia do 20%, pozostawiając tym samym delikatne światło podczas seansu filmowego lub zwiększając jego intensywność, gdy na stole pojawią się planszówki. Zaletą samego urządzenia jest to, że po zamontowaniu jest całkowicie niewidoczne. Zostało wykonane tak, aby zmieściło się w standardową puszkę 60 mm lub w inną elektryczną puszkę przyłączeniową. Najlepiej jednak stosować specjalne puszki z kieszenią na automaty Fot. 1. kę, aby uniknąć sytuacji, w której nadmiar przewodów uniemożliwi schowanie w niej modułu.

Jeśli funkcje systemu Yesly przypadną nam do gustu, to według własnego uznania można dokładać do niego kolejne elementy, takie jak np. sterowniki rolet z serii 13.S2 czy przekaźniki 13.22 do sterowania np. oświetleniem i stworzyć swój osobisty "smart home".

Łatwe wdrożenie

 
Fot. 2.

Programowanie takiego systemu automatyki jest naprawdę proste. Programiści firmy Finder stworzyli do konfiguracji aplikację o nazwie Finder Toolbox, a użytkowanie odbywa się za pomocą aplikacji Yesly. Obie aplikacje są dostępne za darmo zarówno na telefony z Androidem, jak i iOS (fot. 2).

Konfigurację urządzeń i scenariuszy przygotowaną w aplikacji deweloperskiej można przesyłać do innych użytkowników. Wystarczy, że mają oni na swoich telefonach aplikację Yesly. Zatem ostateczniej konfiguracji tego systemu można dokonać z kanapy – w ręku trzymając jedynie telefon.

Wygląd i charakter

Urządzenia, które dają nam wygodę, powinny nie tylko dobrze działać, ale również dobrze wyglądać. Mieć swój indywidualny styl i ponadczasowe wykonanie. Właśnie w oparciu o te założenia zaprojektowano system Yesly. Elementami charakterystycznymi, są dwa designerskie i subtelne krążki: Gateway i Beyon.

 
Fot. 3.

Gateway jest nie tylko świecącą lampką, o którą będą nas pytali wszyscy nasi goście. Jest urządzeniem, które zmienia sposób komunikacji systemu z lokalnego po Bluetooth, z którego korzystają urządzenia wykonawcze i przyciski, na Wi-fi2,4 GHz i sterowanie tymi elementami poprzez sieć Internet. Taka zmiana umożliwia nam zamknięcie rolety w oknie, nawet wtedy, kiedy jesteśmy kilkaset kilometrów od domu/mieszkania lub zgaszenie światła, o którym zapomnieliśmy, wychodząc w pośpiechu (fot. 3).

Ten czarno-biały krążek umożliwia też połączenie systemu Yesly z systemami Google Asystent lub Amazon Alexa, dzięki czemu można sterować oświetleniem i roletami w domu/mieszkaniu za pomocą wydawania poleceń głosowych. I tak na hasło "Hej Google, czas na film", można zrealizować scenariusz złożony z obniżenia poziomu oświetlenia w salonie do 20%, zamknięcia rolet okiennych w tym pomieszczeniu oraz włączenia serwisu VOD na telewizorze. Wszystko dzięki temu, że Yesly może być konfigurowane w asystentach głosowych w procesach razem z innymi usługami, takimi jak np. Spotify czy Netflix.

Bezprzewodowe przyciski

Drugim widocznym elementem systemu Yesly jest Beyon, czyli 2- lub 4-przyciskowy pilot. Do jednego przycisku na tym krążku można przypisać konkretne urządzenia, takie jak np. ściemniacz w pokoju dziecka lub cały scenariusz "Pobudka", który jednocześnie podniesie rolety i zapali światło (fot. 4 i 5).

 
Fot. 4.
 
Fot. 5.

Beyon może być umieszczony w dowolnym miejscu domu/mieszkania, a to dlatego, że jest bezprzewodowy i – co ważne dla komfortu użytkowania – bezbateryjny. Konstrukcja tego urządzenia składa się z piezoelektryka i elektroniki, które zamieniają siłę przyciśnięcia przycisku na energię do zasilania modułu Bluetooth.

 
Fot. 6.

Beyon dzięki swojemu minimalistycznemu i nowoczesnemu designowi pasuje niemalże do każdego wnętrza. Dla posiadaczy klasycznych wnętrz przygotowano przycisk Bluetooth w kształcie białego, klasycznego kwadracika, który można przykleić do ściany i sterować oświetleniem bez dodatkowego kucia, tynkowania i przeciągania przewodów (fot. 6).

Bezemisyjny i bezprzewodowy

Urządzenia Yesly korzystają z technologii Bluetooth 4.2 w wersji LE, dzięki czemu ograniczają do minimum ilość wysyłanych fal elektromagnetycznych. Ich zasięg to 10 m, jeśli system zamontowany będzie w większym domu/mieszkaniu, może pojawić się potrzeba zastosowania wzmacniaczy zasięgu. Wzmacniacze przedłużają zasięg o kolejne 10 m i w zależności od wersji można tutaj dobrać model do zamontowania w puszce lub w wersji USB, która wygląda jak pendrive. Taka konfiguracja pozwala na to, żeby były możliwie najmniej widoczne.

Wygodny system automatyki

System Yesly to urządzenia, które podnoszą komfort życia w domu/mieszkaniu bez potrzeby przerabiania całej, już istniejącej, instalacji elektrycznej. Elementy całego systemu idealnie wkomponują się w niemal każde wnętrze, a o jego obecności w domu/mieszkaniu świadczyć będą jedynie minimalistyczne krążki, zaprojektowane przez włoskich mistrzów nowoczesnego wzornictwa. Reszta pozostanie niewidoczna.

 

Finder
tel. 61 865 94 07
www.findernet.com