Przyciski i przełączniki do układów automatyki przemysłowej

| Prezentacje firmowe Elektromechanika

Przełączniki i przyciski są nieodłączną częścią urządzeń elektronicznych, bo zawsze gdzieś trzeba włączyć zasilanie, podać sygnał, wybrać opcję lub potwierdzić wybór. W przypadku aplikacji przemysłowych, układów automatyki rola jaką pełnią te elementy jest jeszcze większa.

Przyciski i przełączniki do układów automatyki przemysłowej

Oferta firmy Aksotronik w zakresie przełączników i przycisków jest bardzo szeroka i obejmuje ona produkty do urządzeń elektronicznych przeznaczone do montażu na płytkach drukowanych (tzw. TACT), elementy do zamocowania w obudowie (kołyskowe, klawiszowe) oraz specjalistyczne rozwiązania przemysłowe. W niniejszym artykule pokazane zostaną przykładowe i reprezentatywne produkty z tej trzeciej grupy.

 
Rys. 1. LA38 Przełącznik tablicowy bistabilny 22 mm 10A 380V czerwony

Ważną grupą produktów są przełączniki i przyciski tablicowe, a więc montowane w otworze płyty czołowej urządzenia, tablicy rozdzielczej lub panelu sterującego. Zasadnicza część takich elementów służy do załączania zasilania maszyn, a więc pracuje z napięciem sieci energetyczni i pozwala na obciążanie dużym prądem. Montaż następuje w standardowym otworze o średnicy 22 mm, a podłączenie do instalacji realizowane jest za pomocą złącza śrubowego do przykręcania przewodów. W przypadku LA38 prezentowanego na zdjęciu (rys. 1), mechanizm jest bistabilny (on-off ), przycisk ma kolor czerwony i jest podświetlany, niemniej cechą charakterystyczną tej grupy produktów jest uniwersalna konstrukcja pozwalająca na tworzenie różnych wariantów elementu przełączającego (monostabilne, bistabilne), koloru i kształtu klawisza (np. grzybek) oraz możliwości podświetlenia. Elementy te wykonane są z odpornego mechanicznie i temperaturowo tworzywa, są wykonane z dużą precyzją i pozwalają na wygodne serwisowanie, bo konstrukcja składa się z części mocowanych ze sobą zatrzaskami i zaczepami.

 
Rys. 2. Przycisk bezpieczeństwa
"grzybek" BS542

BS542 to typowy przycisk bezpieczeństwa służący do awaryjnego wyłączania maszyn (rys. 2). Jest montowany w płycie czołowej w otworze 22 mm i ma duży czerwony klawisz zapewniający widoczność. Jest to przełącznik bistabilny (onoff ) o obciążalności 3A/240 VAC i zakresie temp. pracy od –10 do +60°C.

Cechą przełączników bezpieczeństwa jest to, że po aktywacji (rozłączeniu) włączenie maszyny wymaga przekręcenia grzybka, co zapobiega nieświadomemu działaniu.

 
Rys. 3. PBWB-16AP Przycisk wandaloodporny czarny, bistabilny 2 A 250V klawisz płaski podświetlenie czerwone 12V

PBWB-16AP to pojedynczy przycisk wandaloodporny, przykręcany do obudowy, a więc o wzmocnionej konstrukcji mechanicznej, wykonany z odpornych materiałów, o kompaktowej konstrukcji bez wystających elementów, które można podważyć i urwać (rys. 3). Są to elementy stosowane w windach, automatach sprzedaży, automatyce budynkowej i innych miejscach narażonych na dewastację. Jest to element bistabilny z wyprowadzeniami do lutowania lub do podłączenia "kostki" z czarnym klawiszem i podświetleniem w kolorze czerwonym (12 V). Obciążalność to 2A/250 VAC. Średnica klawisza to 11,8 mm. Jest przystosowany do montażu w obudowie w otworze 16 mm. W ofercie są dostępne różne wersje kolorystyczne tego elementu oraz kostki połączeniowe.

Nie zawsze w dyspozycji jest płyta czołowa, na której można zamontować wyłącznik. W takiej sytuacji warto sięgnąć po przeznaczoną do tego celu obudowę, dostosowaną do montażu wyłączników wandaloodpornych. Ma ona łapki umożliwiające montaż do powierzchni płaskich i hermetyczny przepust umożliwiający bezpieczne i szczelne wyprowadzenie przewodów z obudowy. Jest wykonana z aluminium i plastiku, ma wymiary 45×50×100 mm i zapewnia IP40 pozwalając na montaż dwóch przycisków. W ofercie jest też wersja z otworami 22 mm i o większej liczbie gniazd montażowych.

 

Aksotronik
tel. 22 783 20 51
www.aksotronik.com.pl

Zobacz również