Moduły termoelektryczne Peltiera

| Prezentacje firmowe Produkcja elektroniki

Efekt Peltiera to zjawisko termoelektryczne, polegające na pochłanianiu lub wydzielaniu energii na skutek przepływu prądu elektrycznego przez złącze dwóch metali lub półprzewodników. W wyniku pochłaniania energii na jednym złączu i wydzielania energii na drugim pomiędzy nimi powstaje różnica temperatur.

Moduły termoelektryczne Peltiera

Typowy moduł Peltiera składa się z dwóch równolegle ułożonych kawałków ceramiki służących jako obudowa. Pomiędzy nimi znajdują się półprzewodniki typu N i typu P ułożone naprzemiennie. Materiały te połączone są ze sobą szeregowo ścieżkami z blachy miedzianej znajdującej się po wewnętrznej stronie płytek ceramicznych. Przepływający przez ogniwo prąd wprawia elektrony w ruch, którego następstwem jest pochłanianie ciepła na jednej (zimnej) stronie ogniwa i oddawanie go z drugiej strony.

Moduły Peltiera znajdują szerokie zastosowanie w wielu zaawansowanych urządzeniach np. aparatach do przechowywania i transportu materiałów biologicznych, komorach klimatycznych, układach regulacji temperatury do zastosowań naukowych i w optoelektronice do chłodzenia diod laserowych. W praktyce są używane we wszystkich urządzeniach i procesach wymagających precyzyjnej regulacji temperatury.

Główną ich zaletą jest wytrzymałość mechaniczna, praca w szerokim zakresie mocy, łatwa sterowalność pozwalająca na utrzymanie stabilnej temperatury oraz dowolność kształtów.

Moduły Peltiera można łatwo łączyć w zestawy (stosy), co pozwala na stworzenie urządzenia chłodzącego niewielkich rozmiarów o dużej mocy oraz wydajności, zwanego modułem termoelektrycznym. Takie jednostki znajdują zastosowanie m.in. w szafach lub obudowach w celu chłodzenia elektroniki lub systemów znajdujących się wewnątrz. Aby uzyskać maksymalną sprawność i optymalnie schłodzić urządzenie docelowe zaleca się, aby szafa była zaizolowana w jak największym stopniu. Izolacja skraca czas, w którym moduł chłodzący może osiągnąć stałą temperaturę, jak również zmniejsza moc pobieraną przez urządzenie. Pozwala to również na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Ze względu na środowisko pracy zespołu termoelektrycznego (np. duże zapylenie uniemożliwiające zastosowania wentylatora) wyróżniamy 6 podstawowych rodzajów modułów termoelektrycznych. Są to: air to air (powietrze-powietrze), plate to air (obudowa-powietrze), plate to liquid (obudowa-ciecz), liquid to air, liquid to liquid oraz direct to air (dmuchawy).

Moduły termoelektryczne mogą być opracowane zgodnie z wymaganiami klientów, np. wymaganiami dotyczącymi efektywności, wydajności i trwałości. Gotowe moduły mogą być dostarczane wraz z odpowiednimi złączami, interfejsami, ochroną termiczną oraz sterownikami.

Firma ARIZO jest oficjalnym dystrybutorem na terenie Polski firmy P&N Europe, cenionego na rynku europejskim oraz światowym producenta modułów Peltiera, modułów termoelektrycznych, osuszaczy klimatycznych oraz niezbędnych do prawidłowego działania regulatorów. W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki asortyment elementów wykorzystujących omówione zjawisko.

 

ARIZO
tel. 13 438 38 80
www.arizo.com.pl