Termostat BLISS2 - oszczędność i wygoda

| Prezentacje firmowe Komponenty

Automatyka budynkowa, którą coraz chętniej wprowadzamy do naszego otoczenia, ma na celu ułatwić nam życie. Komfort, który doceniamy w codziennym użytkowaniu, kieruje rozwój automatyki do tworzenia komponentów, które w niezauważalny sposób włączą światło, wyregulują temperaturę otoczenia lub zamkną rolety przed snem. Jednak w momencie dużych wzrostów cen energii elektrycznej i kosztów ogrzewania automatyka budynkowa i smart home mogą przyczynić się również do znacznych oszczędności.

Termostat BLISS2 - oszczędność i wygoda

Kontrola temperatury kluczem do sukcesu

 
Fot. 1. Bezprzewodowy przekaźnik 13.21.8.230. S000 do termostatu BLISS2

Dostosowanie odpowiedniej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach jest niezbędne do osiągniecia celu, którym jest ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania pokoju, łazienki czy biura. W zależności od funkcji, którą pełni pomieszczenie, temperatura w danym miejscu w naszym mieszkaniu lub domu może się znacząco różnić. Oczywiście prywatne preferencje są bardzo istotne, lecz wbrew pozorom to właśnie inteligentne termostaty BLISS2 potrafi ą sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagających domowników.

Inteligentny termostat BLISS2

Różnica temperatur pomiędzy sypialnią a łazienką może wynosić nawet 4°C, natomiast pomiędzy sypialnią a strefą dzienną (salonem) różnica może sięgać 2°C. Warto podkreślić, że przedstawiona różnica temperatur nie jest czymś złym czy chociażby zaskakującym, ponieważ taki stan rzeczy jest bardzo często zgodny z naszym trybem dnia i zapewnia nam pełną swobodę w każdym pomieszczeniu w naszym domu.

 
Fot. 2. Aplikacja Finder YOU

Umieszczenie termostatu BLISS2 w budynkach już istniejących jest bardzo proste, ponieważ mamy możliwość zasilania termostatu za pomocą baterii paluszkowych, które powodują, że termostat nie wymaga zewnętrznego zasilania przewodowego. Komunikacja termostatu z systemem ogrzewania naszych domów czy mieszkań (pompy ciepła, piece gazowe, piece akumulacyjne, elektrozawory ogrzewania podłogowego) może również odbywać się w sposób bezprzewodowy za pomocą bezprzewodowego przekaźnika 13.21.8.230.S000, co pozwala na zainstalowanie nawet kilkunastu termostatów BLISS2 bez organizowania generalnego remontu.

Czy temperaturę można trzymać w garści?

Za pomocą wbudowanego wyświetlacza w termostacie BLISS2 możemy w prosty i wygodny sposób odczytać temperaturę w danym pomieszczeniu lub ustawić wartość wymaganą przez nas. Szereg możliwości otworzy się jednak w momencie zainstalowania aplikacji na smartfony finder YOU. Po początkowej konfiguracji termostatów, nadaniu im nazw (np. nazw pomieszczeń, w których się znajdują) okaże się, że dopiero wtedy temperaturę w naszym domu czy mieszkaniu trzymamy w garści. Na ekranie smartfona, który znajduje się w naszych dłoniach, zobaczymy szeroki wachlarz funkcji i możliwości, jakie daje nam termostat BLISS2 w połączeniu z aplikacją.

Gdy już nazwiemy nasz termostat, możemy przejść do ustawień i zaplanować temperaturę w danym pomieszczeniu, o danej porze dnia lub w określonym dniu tygodnia. Aplikacja umożliwia tworzenie planów temperatury na cały tydzień z uwzględnieniem pory roku, natomiast za pomocą danych historycznych można w precyzyjny sposób zobaczyć, jak długo źródło ciepła musiało pracować, żeby dostosować temperaturę do naszych ustawionych wymagań. Możliwość analizowania długości nagrzewania oraz wychładzania danego pomieszczenia pozwala nam na precyzyjne nastawy wymaganej temperatury w taki sposób, żeby do maksimum ograniczyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania.

To jednak jeszcze nie wszystko. Z poziomu aplikacji można ustawić maksymalną dopuszczalną różnicę temperatur, dokonać kalibracji, dostosować urządzenie do bezwładności cieplnej naszego domu, ograniczyć zakres zmian temperatury za pomocą fizycznych przycisków czy chociażby ustawić geolokalizację, która umożliwi załączenie ogrzewania w naszym domu, gdy wracamy z zimowych wakacji.

Inteligentne termostaty Bliss – lek na wysokie ceny energii czy fanaberia?

Rosnące koszty prądu oraz poszczególnych źródeł energii cieplnej w naszych domach i mieszkaniach powodują, że szukamy rozwiązań, które w sposób długofalowy spowodują, że nasze rachunki za ogrzewanie będą niższe lub chociażby nie wzrosną w momencie dynamicznych zmian cen źródeł ciepła. Jeszcze kilka lat temu systemy smart, które wykorzystywane były w budynkach mieszkalnych, uważane były za fanaberie, lecz właśnie to inteligentne systemy sterowania naszymi domowymi gniazdkami pozwalają na analizę i ograniczenie zużycia mediów. Termostaty BLISS2 mogą zostać w prosty i szybki sposób zaimplementowane w budynkach już istniejących za pomocą komunikacji bezprzewodowej oraz w budynkach, które są w budowie lub dopiero powstaną, ponieważ możliwe jest również połączenie przewodowe termostatów z naszym systemem grzewczym.

 

Piotr Kubaszewski, Finder
Finder Polska
tel. 61 865 94 07
www.findernet.com

Zobacz również