GENESYS+ - historia nieustannego rozwoju

| Prezentacje firmowe Zasilanie

Minęło 5 lat od czasu, kiedy prezentowaliśmy pierwsze zasilacze GENESYS+ firmy TDK-Lambda. Dziś są one największą rodziną tak zaawansowanych programowalnych zasilaczy DC do zastosowania w przemyśle i nauce – jednolitych sprzętowo, funkcjonalnie i programowo.

GENESYS+ - historia nieustannego rozwoju

Obecnie w skład rodziny GENESYS+ wchodzi 6 serii zasilaczy o wysokości 1U i pełnej szerokości 19” o różnych mocach – 1, 1,7, 2,7, 3,4, 5 i 7,5 kW, dwie serie zasilaczy 1U o szerokości połówkowej – 1 i 1,5 kW – oraz dwie serie zasilaczy GSP 19” powstałych ze złożenia pojedynczych modułów 5-kilowatowych, 10 kW/2U i 15 kW/3U. Do tego dochodzi konfigurowalny system dużej mocy GSPS, w postaci szafki mogącej pomieścić do 4 takich samych 15-kilowatowych zasilaczy GSP – 30, 45 i 60 kW. Daje to łącznie ponad 100 podstawowych modeli zasilaczy o mocach od 1 do 60 kW, zakresach napięć wyjściowych od 0–10 V do 0–1500 V i zakresach prądów od 0–1,7 A do 0–4500 A.

Wszystkie wymienione zasilacze mają cyfrową topologię, z 16-bitowymi przetwornikami A/C i C/A. Są tak samo wyposażone: w pokrętła (n-kodery), podświetlane przyciski i czytelne wyświetlacze pozwalające na obsługę ręczną, a także interfejsy cyfrowe – LAN, USB i RS-232/485 – i analogowe z izolacją galwaniczną (0–5 V/0–10 V), umożliwiające obsługę zdalną lub pracę w bardziej złożonych systemach pomiarów i sterowania.

Jest też dostępne wyposażenie opcjonalne: dodatkowe interfejsy cyfrowe IEEE 488.2 (GPIB), Modbus-TCP, EtherCAT lub izolowany interfejs analogowy 4–20 mA. Ponadto wszystkie modele mogą zostać wykonane w wersjach bez wyświetlaczy, pokręteł i przycisków, które są zbędne lub wręcz niepożądane w większych aplikacjach, w których sterowanie i wizualizację zapewniają inne urządzenia, takie jak komputery, sterowniki czy panele HMI. Wybrane modele o mocy od 1,7 do 5 kW są również oferowane w wersjach FAST, zapewniających bardzo szybkie narastanie/opadanie napięć i prądów wyjściowych (tr/tf do 1/2 ms).

Wszystkie zasilacze GENESYS+ mogą pracować w jednym z trzech trybów: stałego napięcia, stałego prądu lub stałej mocy wyjściowej. Umożliwiają symulację rezystancji wewnętrznej. W zależności od mocy i typu mogą współpracować z sieciami jednofazowymi o zakresie napięć 85– 265 lub 170–265 VAC lub też sieciami trójfazowymi 170–265, 342–460 lub 342–528 VAC, zapewniając aktywną korekcję współczynnika mocy i sprawność sięgającą 92%.

Wśród wielu zaawansowanych własności na uwagę zasługują krótkie czasy odpowiedzi przy programowaniu w górę i w dół, z dodatkową możliwością regulacji szybkości narastania i opadania napięcia i prądu, czy dwa programowane przez użytkownika wyjścia sterujące, służące do aktywowania zewnętrznych elementów układu pomiarowego. 

Zasilacze dają możliwość zaprogramowania arbitralnych przebiegów napięcia lub prądu, co umożliwia symulację zachowania rzeczywistych źródeł energii, takich jak np. akumulator samochodowy podczas rozruchu. Przebiegi o rozdzielczości do stu kroków są przechowywane w czterech komórkach wewnętrznej pamięci i aktywowane przez polecenia przesyłane z portów komunikacyjnych lub bezpośrednio z panelu przedniego zasilacza.

Istotną nowością jest też unikalny system pracy równoległej master/slave, pozwalający na budowę zespołów zasilania złożonych z wielu jednostek GENESYS+, o parametrach dynamicznych, tętnieniach i szumach porównywalnych z parametrami pojedynczego zasilacza. Taki zespół do 12 połączonych równolegle zasilaczy tworzy się bardzo prosto, poprzez połączenie równoległe wyjść DC oraz połączenie specjalnej magistrali sterującej pracą równoległą. Jednostki master i slave są wykrywane i konfigurowane automatycznie. Zasilacz master staje się wspólnym punktem komunikacyjnym umożliwiającym zapis i odczyt wartości napięć i prądów oraz ustawień całego zespołu.

Do wykorzystania w aplikacjach użytkownika producent udostępnia szeroki zestaw oprogramowania: drivery do różnych środowisk, program Waveform Creator do tworzenia przebiegów oraz Virtual Front Panel pozwalający na podstawową obsługę zasilacza.

Na koniec trzeba jeszcze raz wspomnieć o ostatnim dodatku do rodziny GENSYS+. Zasilacze z nowej serii 7,5 kW mają tylko 423 mm szerokości (19”), 43,6 mm wysokości (1U) i 486,5 mm głębokości. Do tego ich waga nie przekracza 8,5 kg. To absolutny rekord gęstości mocy w tej klasie. Ponadto po raz pierwszy dodano modele wysokonapięciowe: 0–1000 V i 0–1500 V. Głównym przeznaczeniem serii 7,5 kW jest branża motoryzacyjna, w tym testy podzespołów samochodów elektrycznych i hybrydowych, ale zasilacze znajdują również zastosowanie w wielu innych dziedzinach pomiarów, testów i badań. Nowa seria wyznacza też kierunki dalszego rozwoju rodziny GENESYS+. Naturalną przyszłością są większe zespoły złożone z modułów 7,5 kW, o przetestowanych, gwarantowanych parametrach, np. 15 kW w rozmiarze 2 U czy 22,5 kW w 3U. A co dalej? Z pewnością TDK-Lambda, światowy lider w dziedzinie cyfrowych zasilaczy programowalnych, jeszcze nie raz nas zaskoczy.


Tadeusz Drozdek

Amtek
tel. 22 866 41 40
www.amtek.pl