Kompleksowe zaopatrzenie w półprzewodniki mocy

| Prezentacje firmowe Produkcja elektroniki

Jeden z najbardziej renomowanych polskich dystrybutorów podzespołów elektronicznych – firma Micros oferuje szeroki wachlarz wartościowych półprzewodników mocy do różnych zastosowań. W niniejszym przeglądowym artykule przedstawiamy określone grupy półprzewodników mocy, które mogą znaleźć zastosowanie w wielu aplikacjach.

Kompleksowe zaopatrzenie w półprzewodniki mocy

Na początek: tranzystory MOSFET

Tranzystory MOSFET to bez wątpienia najbardziej kluczowe półprzewodniki mocy. Bez tych tranzystorów dzisiejszy świat wyglądałby zupełnie inaczej. Wiele z nich od lat stanowi obszerną grupę asortymentową firmy Micros. Charakteryzują je napięcia "dren-źródło" od –60 V do 1700 V, napięcia "bramka-źródło" od 3,5 V do 40 V i prądy drenu od –50 A do 409 A. W zależności od konkretnego modelu tranzystora dostępne są takie obudowy jak: D2PAK, SOP08, TO220 i TO263. Maksymalna moc tracona tranzystorów MOSFET osiąga duże wartości, np. 33 W.

Do najbardziej liczących się producentów tranzystorów MOSFET można zaliczyć firmy: Infineon, Onsemi, ROHM, ST, Texas Instruments, Toshiba, Vishay Intertechnology, Mitsubishi Electric, SHIKUES, TAI- SEM, Toshiba i UMW. Ich wysokiej klasy produkty są od ręki zapewniane przez Micros, choć wcale nie są to najbardziej interesujący producenci w ofercie firmy. Najważniejszym z nich jest WXDH, który wytwarza 500 milionów podzespołów elektronicznych rocznie.

Firma WXDH odpowiada za produkcję dużej liczby modeli tranzystorów MOSFET, w tym: DGF30F65M2, DHG20T65D, DGN30F65M2. Tacy potentaci elektroniczni jak dla przykładu: GOOD-ARK, HUAWEI, KEC, Kende, Samsung i TAYOR zaopatrują się w wytwarzane przez WXDH tranzystory MOSFET. Jest to nieustannie rozwijający się podmiot, który w niespełna 12 lat od dnia powstania otrzymał certyfikat ISO/ TS 16949:2002 określający wymagania wobec systemu jakości dla produktów z zakresu motoryzacji.

W dalszej kolejności: tranzystory IGBT

Nie mniej istotnymi półprzewodnikami mocy są Tranzystory IGBT o zaletach tranzystorów bipolarnych i polowych. Znajdujące swoje zastosowania m.in. w falownikach tranzystory IGBT z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. W chwili obecnej wolumen ich sprzedaży przekracza miliony sztuk rocznie, a z ich popularności bez wątpienia korzysta Micros. Oferta firmy obejmuje niezwykle bogaty wybór tranzystorów IGBT. Ich najważniejsze parametry to: napięcie "kolektor- emiter" od 600 V do 1600 V, napięcie "bramka-emiter" 5 V do 20 V, maksymalna mocy rozpraszanej powyżej 20 W oraz prąd kolektora od 6 A do 150 A.

Jednym z istotnych producentów tranzystorów IGBT w ofercie Microsa jest SLKOR, który specjalizuje się w projektowaniu i produkcji półprzewodnikowych elementów dyskretnych, elementów optoelektronicznych i układów scalonych. Jest to aktualnie jeden z najbardziej liczących się podmiotów w obszarze zamienników popularnych produktów półprzewodnikowych. Oprócz zamienników SLKOR oferuje też swoje rozwiązania. O innowacyjności firmy świadczą liczne patenty. SLKOR może poszczycić się wieloma certyfikatami oraz odznaczeniami. Asortyment firmy, oprócz tranzystorów IGBT uwzględnia m.in. diody, mostki prostownicze, układy Darlingtona, optotriaki, transoptory, wzmacniacze operacyjne oraz czujniki Halla i sensory światła.

Niezwykle ciekawą propozycją w ofercie Micros jest tranzystor IGBT o symbolu BGN40Q120SD, którego producentem jest firma BYD. Dostępny w obudowie TO247 tranzystor BGN40Q120SD wymaga napięcia "bramka-kolektor" rzędu 20 V w celu sterowania. Jego stosunkowo szeroki zakres temperatury pracy: od –40 do 175 °C sprawia, że jest to doskonałe rozwiązanie dla potrzeb pojazdów elektrycznych. Tranzystory MOSFET wykonane z węglika krzemu (SiC), mikrokontrolery (MCU), moduły mocy, układy BMS – to zaledwie ułamek oferty BYD, która sprzyja zwłaszcza najbardziej wymagającym kontrahentom. Na życzenie klienta firma Micros może sprowadzić przytoczone podzespoły w określonej liczbie sztuk.

Warto również pamiętać o wspomnianej wcześniej firmie WXDH, której tranzystory IGBT są sukcesywnie wprowadzane do oferty Microsa. Oprócz tego, wiele innych modeli tranzystorów IGBT, szczególnie chińskich producentów, wkrótce zadebiutuje w naszej ofercie.

Szeroka gama triaków i tyrystorów

Warto zwrócić szczególną uwagę na triaki i tyrystory cechujące się dużymi prądami w stanie przewodzenia. O ile tyrystory zapewniają jednokierunkowy przepływ prądu, o tyle triaki zapewniają dwukierunkowość tego przepływu. Do załączania triaków i tyrystorów służy bramka, na którą należy przyłożyć stosunkowo nieduży potencjał. Zarówno triaki, jak i tyrystory przydają się do załączania obciążeń, które pobierają znaczny prąd. Najważniejszą zaletą obu podzespołów jest dostatecznie krótki czas załączania, który wynosi np. 1‒2 μs.

Zapewniamy szeroki zarówno triaków, jak i tyrystorów od najważniejszych producentów na rynku. Wybrani przez nas producenci to m.in. JSMICRO, OTOMO, SIRECTIFIER, SLKOR, UMW, WEIDA i WXDH. W naszym asortymencie można z dużą łatwością odnaleźć triaki o prądach przewodzenia: od 0,05 A do 126 A i napięciach pracy: od 1,55 V do 1,6 kV. W przypadku tyrystorów są to wartości (odpowiednio): od 0,2 A do 126 A i od 6 V do 1,6 kV.

Znajdujące się w ofercie Microsa triaki i tyrystory stanowią podzespoły o niedużych wymiarach, dzięki czemu sprawdzają się tam, gdzie przestrzeń robocza jest ograniczona. Tym sposobem falowniki oraz pozostałe rozwiązania obsługujące wysokie prądy można wydatnie zminiaturyzować.

Stabilizatory liniowe

Współcześnie dużo rozwiązań elektronicznych wymaga do poprawnego działania wysokiej jakości zasilania stałego. Poniżej przedstawiamy przykłady stabilizatorów liniowych dostępnych w ofercie. Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem producentów, których wymieniono przy każdym z produktów.

  • Seria 78xx od WXDH – napięcia wyjściowe: 5 V, 6 V, 9 V, 12 V i 15 V, tolerancja ±2%, napięcie wejściowe 35 V, prąd wyjściowy 1,5 A, obudowa TO220.
  • Seria 79xx od WXDH – napięcia wyjściowe -5 V i -12 V, tolerancja ±2%, napięcie wejściowe 35 V, prąd wyjściowy 1,5 A, obudowa TO220.
  • 7805 od OTOMO – napięcie wyjściowe 5 V, tolerancja ±4%, napięcie wejściowe 35 V, prąd wyjściowy 1,5 A, obudowa TO220.
  • 7805CV od DONGHAI – napięcie wyjściowe 5 V, tolerancja ±2%, napięcie wejściowe 35 V, prąd wyjściowy 1,5 A, obudowa TO220.
  • 7805CV od HXY – napięcie wyjściowe 5 V, tolerancja ±4%, napięcie wejściowe 35 V, prąd wyjściowy 1 A, obudowa TO220.
  • 7805CV od JSMICR – napięcie wyjściowe 5 V, tolerancja ±4%, napięcie wejściowe: 35 V, prąd wyjściowy 1,2 A, obudowa TO220.
  • 7805CV od UMW – napięcie wyjściowe 5 V, tolerancja ±4%, napięcie wejściowe 35 V, prąd wyjściowy 1,2 A, obudowa: TO220.
  • HLF7805 od HONGLIFA – napięcie wyjściowe 5 V, tolerancja ±4%, napięcie wejściowe 35 V, prąd wyjściowy 1,5 A, obudowa TO220.
    SK7805A od SHIKUES – napięcie wyjściowe 5 V, tolerancja ±4%, napięcie wejściowe 35 V, prąd wyjściowy 1,5 A, obudowa TO220.
  • SL7805 od SLKOR – napięcie wyjściowe 5 V, tolerancja ±4%, napięcie wejściowe 35 V, prąd wyjściowy 1 A, obudowa: TO220.

Co jeszcze z półprzewodników mocy?

Oprócz wymienionych wcześniej produktów ofert firmy Micros obejmuje również wysokiej klasy moduły mocy oraz moduły diodowe i tyrystorowe. Zwracamy tu uwagę m.in. na moduły z serii SKKD i SKKT firmy SEMIKRON dostępne w obudowie SEMIPACK1, a także na stosunkowo szeroki asortyment produktowy Zenli Rectifier – cenionego producenta półprzewodnikowych przyrządów mocy.

Firma Zenli Rectifier wytwarza przede wszystkim diody i tyrystory w obudowie śrubowej i pastylkowej, mostki prostownicze, oraz elektroizolowane moduły zbudowane z diod i tyrystorów. W jej ofercie dostępne są diody wciskane, przekaźniki półprzewodnikowe (SSR), moduły nieizolowane i moduły IGBT uzupełnione o radiatory, akcesoria spawalnicze oraz boczniki pomiarowe. Wszystkie produkty Zenli Rectifier można stosować jako zamienniki wyrobów różnych firm, w tym: IXYS, Crydom, Infineon, Powerex i Mitsubishi.

Zdecydowanie polecamy także sterowniki tranzystorów mocy, szczególnie te najbardziej znane, w tym: IR2110, IR2111 i TC4427. Ich produkcją zajmuje się obecnie wielu producentów, a do najważniejszych z nich można zaliczyć firmy: Infineon i Microchip. Produkty tych firm od ręki dostępne są w ofercie Microsa.

Podsumowanie

Micros to od ponad 30 lat sprawdzony partner w obszarze elektroniki i półprzewodników mocy. Odbiorcy doceniają nas za szybkie terminy realizacji zamówień, kompletację dostaw oraz atrakcyjne ceny. Unikalne doświadczenie i aktywna obecność na rynku przyniosły firmie reputację organizacji dynamicznej, zorientowanej na klientów oraz jakość.

Zapraszamy do kontaktu, w szczególności odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie można zapoznać się z pełną ofertą i znaleźć idealne rozwiązania do swoich potrzeb projektowych.

Micros sp. j. W. Kędra i J. Lic
ul. E. Godlewskiego 38
30-198 Kraków
tel. 12 636 95 66
bok@micros.com.pl
www.micros.com.pl

Zobacz również