Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice

Navitas Semiconductor i GigaDevice ogłosiły strategiczne partnerstwo, w ramach którego powstanie laboratorium badawczo-rozwojowe. Nowa jednostka ma przyspieszyć rozwój i implementację technologii GaN i SiC w takich obszarach jak centra danych wykorzystujące AI, elektromobilność, fotowoltaika oraz systemy magazynowania energii (ESS).

Posłuchaj
00:00

Navitas Semiconductor, producent nowej generacji półprzewodników mocy opartych na technologiach GaN i SiC, specjalizujący się w wysokowydajnych układach zasilających o dużej gęstości mocy, nawiązał współpracę z GigaDevice, producentem mikrokontrolerów i pamięci Flash, w celu utworzenia wspólnego laboratorium badawczo-rozwojowego. Partnerstwo koncentruje się na integracji układów z azotkiem galu (GaNFast) i mikrokontrolerów serii GD32, z przeznaczeniem dla zastosowań takich jak centra danych AI, pojazdy elektryczne, systemy fotowoltaiczne oraz magazyny energii.

Innowacje w zasilaniu – kluczowe znaczenie GaN i SiC

Technologie z zakresu GaN i SiC umożliwiają przełomowe zmiany w konwersji energii, zapewniając szybsze, lżejsze i bardziej kompaktowe rozwiązania – takie jak przetwornice jednofazowe typu BDS. Aby w pełni wykorzystać potencjał tych niezwykle szybkich układów, mikrokontrolery muszą oferować wysoką wydajność przetwarzania i błyskawiczną obsługę interfejsów I/O. Wspólne opracowanie rozwiązań łączących moc układów Navitas i precyzję kontroli oferowaną przez GigaDevice pozwoli przyspieszyć wdrażanie GaN i SiC w aplikacjach wysokiej mocy.

Wspólne laboratorium i cel: inteligentne zarządzanie energią

Wspólne laboratorium badawczo-rozwojowe połączy wiedzę technologiczną obu firm w zakresie produktów i aplikacji systemowych, przyczyniając się do rozwoju inteligentnych i efektywnych rozwiązań zarządzania energią. Integracja nowoczesnej, ekologicznej technologii GaNFast z zaawansowanymi mikrokontrolerami GigaDevice umożliwi stworzenie wysoko zintegrowanych, wydajnych i kompaktowych cyfrowych rozwiązań zasilających.

Potencjał GigaDevice i doświadczenie Navitas

GigaDevice, jako lider chińskiego rynku wysokowydajnych mikrokontrolerów ogólnego przeznaczenia, zdobył szerokie zastosowanie w sektorach takich jak systemy zasilania, automatyka przemysłowa, elektronika motoryzacyjna czy sterowanie napędami. Łączna liczba dostarczonych przez firmę układów przekroczyła 2 miliardy sztuk. Seria mikrokontrolerów GD32 klasy high-performance została zaprojektowana z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i zaawansowanej architektury rdzeni, oferując wyższą moc obliczeniową, większą pojemność pamięci oraz rozbudowany zestaw zasobów peryferyjnych zintegrowanych bezpośrednio w układzie scalonym. Rozwiązania te znajdują zastosowanie m.in. w automatyce przemysłowej, systemach magazynowania energii z fotowoltaiki, interfejsach graficznych, cyfrowych układach zasilania, sterownikach silników oraz wielu innych aplikacjach. Szerokie portfolio produktów GigaDevice uzupełniają kompleksowe rozwiązania branżowe, obejmujące nie tylko wyspecjalizowane układy, lecz także dopasowane wsparcie techniczne i usługi w zakresie projektowania na poziomie systemowym.

Z kolei Navitas, jako lider technologii GaN, posiada rozbudowane portfolio układów zasilających GaNFast, umożliwiających wysokoczęstotliwościową i wydajną konwersję mocy, 3-krotnie zwiększającą moc i szybkość ładowania przy jednoczesnym zmniejszeniu rozmiaru i masy urządzeń.

Navitas obsługuje 10 największych producentów smartfonów i notebooków na świecie, a niedawno ogłosił współpracę z firmą Dell przy zasilaniu notebooków AI. Firma jest także liderem w zakresie rozwiązań dla centrów danych AI – ich konstrukcje zasilaczy, takie jak 3.2 kW CRPS czy 8.5 kW system zasilania z efektywnością 98%, są zgodne ze standardami Open Compute Project i Open Rack v3. Dodatkowo Changan Automobile zapowiedział pierwszą komercyjną ładowarkę pokładową OBC opartą na technologii GaN od Navitas.

Ekosystem innowacji

Partnerstwo wpisuje się w strategię Navitas, zakładającą rozwój ekosystemu wspierającego rozwiązania nowej generacji dla czystej energii. Obejmuje to opracowywanie szybkich, izolowanych sterowników (np. IsoFast), integrację układów ASIC z komponentami GaNSense dla aplikacji niskomocowych oraz współpracę z dostawcami planarnych transformatorów, dławików i filtrów EMI do zastosowań wysokoczęstotliwościowych. Takie podejście umożliwia tworzenie zintegrowanych rozwiązań typu „wszystko w jednym”, ułatwiających projektowanie nowoczesnej elektroniki mocy opartej na GaN i SiC.

Oficjalne podpisanie i deklaracje współpracy

Porozumienie podpisano 8 kwietnia 2025 roku w Szanghaju, z udziałem Vincenta Li – starszego wiceprezesa, CTO i dyrektora generalnego działu MCU w GigaDevice, oraz Charlesa Zha – wiceprezesa i dyrektora generalnego Navitas na region Azji i Pacyfiku, a także innych przedstawicieli kierownictwa obu firm.

– Zasilanie cyfrowe to jeden z kluczowych, strategicznych obszarów działalności GigaDevice. Mikrokontrolery odgrywają istotną rolę w zwiększaniu inteligencji systemów zasilania, poprawie efektywności energetycznej i zapewnieniu bezpieczeństwa operacyjnego – powiedział Vincent Li, wiceprezes, dyrektor ds. technologii (CTO) oraz dyrektor generalny działu mikrokontrolerów w GigaDevice – Współpraca z Navitas pozwoli nam połączyć naszą zaawansowaną technologię MCU z przełomowymi układami GaNFast, tworząc konkurencyjne rozwiązania dla automatyki przemysłowej i pojazdów nowej generacji. To partnerstwo to nie tylko synergia technologiczna, ale również istotny krok w kierunku bardziej ekologicznego i wydajnego przemysłu.

– Navitas nieustannie rozwija technologię układów zasilania GaNFast, realizując naszą misję „Electrify Our World” – powiedział Charles Zha, wiceprezes i dyrektor generalny Navitas na region Azji i Pacyfiku – Wspólne laboratorium z GigaDevice wzmocni nasze komplementarne kompetencje w zakresie projektowania układów scalonych, produkcji i rozwoju ekosystemu, a także przyspieszy prace badawczo-rozwojowe nad energooszczędnymi rozwiązaniami nowej generacji. Wspólnie realizujemy strategię „Smart + Green”, oferując globalnym klientom szybsze i bardziej efektywne energetycznie innowacje oraz wyznaczając nowy standard współpracy w dziedzinie elektroniki mocy.

Źródło: Navitas Semiconductor

Powiązane treści
ROHM i TSMC współpracują przy tworzeniu układów GaN dla motoryzacji
STMicroelectronics prezentuje mikrokontrolery STM32U3 - nowy poziom innowacji w ultraniskim poborze mocy
Czas na mikrokontrolery z AI
Mikrokontrolery i IoT
Kompleksowe zaopatrzenie w półprzewodniki mocy
Joint venture Foxconna i Stellantis dostarczy półprzewodniki dla motoryzacji
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Pomiary
Stoen kontynuuje instalację liczników zdalnego odczytu
Projektowanie i badania
Arteris otworzył w Krakowie centrum badawczo-rozwojowe
Mikrokontrolery i IoT
Infineon Technologies umacnia globalną pozycję lidera w branży półprzewodników dla motoryzacji
Produkcja elektroniki
Słaby start rynku półprzewodników w 2025 roku
Projektowanie i badania
Sterowanie mimiką twarzy szansą na szerszą dostępność VR i AR
Zobacz więcej z tagiem: Komponenty
Gospodarka
Heilind Electronics od 10 lat na rynku europejskim
Gospodarka
Renesas stawia na bezpieczeństwo – zaawansowane systemy wideo nowej generacji dla motoryzacji
Gospodarka
DigiKey i SparkFun współpracują w zakresie dostarczania zestawów robotycznych XRP
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów