Wyświetlacze ciekłokrystaliczne Ampire w ofercie firmy Gamma

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma Ampire nie wymaga specjalnej prezentacji. Od ponad dziesięciu lat specjalizuje się w produkcji wyświetlaczy ciekłokrystalicznych i jest w tej dziedzinie światowym liderem. W ofercie firmy Gamma można znaleźć różne grupy wyświetlaczy tego producenta.

Wyświetlacze ciekłokrystaliczne Ampire w ofercie firmy Gamma

Segmentowe panele LCD

Wyświetlacz kolorowy TFT

Są one wykonywane w technologii TN, STN, FSTN i FFSTN mają w obszarze widocznym rozmieszczone grupy siedmiosegmentowych „ósemek” lub znaków specjalnych, a informacja jest wyświetlana przez załączanie potrzebnych segmentów lub ich grup.

LCD znakowe - wykonywane są w technologii STN i FSTN. W obszarze widocznym jest rozmieszczony zestaw pól znakowych z macierzami 7×5 pikseli. Zestawy znaków są ułożone w 1, 2 lub 4 wiersze zawierające od 8 do 40 znaków. Wyświetlanie informacji odbywa się przez syntezę znaków alfanumerycznych na określonym polu w rzędzie i danej linii. W niektórych przypadkach możliwe jest wyświetlanie prostych piktogramów zdefiniowanych przez użytkownika i przeniesionych do kontrolera wyświetlacza,

LCD graficzne - w obszarze widocznym znajduje się matryca pikseli zazwyczaj typowych rozmiarów 122×32, 128× 64, 240×128, 320×240 itp. W tym przypadku może być wyświetlana dowolna informacja alfanumeryczna i graficzna. Wyświetlacze graficzne mogą być wykonywane w różnych technologiach:

COB (Chip-on-Board) - polegającej na montażu podzespołów, kontrolera, szklanego panelu LCD i przetwornic bezpośrednio na płytce PCB. Do mocowania szkła i dociskania gumy przewodzącej do płytki PCB służy specjalna metalowa ramka. Elastyczność gumy zapewnia bardzo dobry kontakt i odporność na drgania.

COG (Chip-on-Glass) - w tej technologii mogą być wykonywane wyświetlacze segmentowe, znakowe i graficzne. Kontroler jest montowany bezpośrednio na szklanym panelu wyświetlacza LCD. Wyprowadzenia interfejsu są wykonane w formie metalowych pinów lub taśmy FPC.

Wyświetlacz graficzny 128x32 z interfejsem I2C

COF (Chip-on-Flex) - kontroler i miniaturowe podzespoły są montowane na elastycznej taśmie drukowanej (FPC), co w znacznym stopniu zmniejsza rozmiary wyświetlacza.

TAB (Tape-Automatic-Bounding) - kontroler jest umieszczony na elastycznej taśmie, a przetwornice EL, kontrolery i inne elementy są umieszczone na miniaturowej płytce PCB przymocowanej do wyświetlacza.

Graficzne kolorowe TFT

Wyświetlacze graficzne kolorowe (matrycowe) występują w typowych rozmiarach od 128×128 po 800×600. W tym przypadku można wyświetlać dowolną informację alfanumeryczną, graficzną i animację z szybkością odświeżania nawet do 50 fps w co najmniej 65 tys. kolorów (maksymalnie 16 milionów w zależności od wersji).

Wyświetlacze LCD na zamówienie

Wyświetlacz graficzny wykonany w technologii
COG

Alternatywą dla standardowych wyświetlaczy oferowanych przez różnych producentów są segmentowe i graficzne wyświetlacze LCD, produkowane na specjalne zamówienie. Techniczne możliwości firmy Ampire umożliwiają wyprodukowanie dowolnego wyświetlacza opartego na wcześniej wymienionych technologiach i rozwiązaniach konstrukcyjnych.

Jednym z podstawowych czynników określających końcową cenę wyświetlacza jest zastosowana technologia produkcji. Najdroższe do opracowania i wdrożenia są wyświetlacze oparte na technologii COF i TFT. Ich stosowanie jest uzasadnione w urządzeniach produkowanych w dużych seriach, np. telefonach bezprzewodowych. Najtańszym rozwiązaniem są natomiast wyświetlacze COG (z kontrolerem zatopionym w szkle).

Przedstawiony na zdjęciu przykładowy wyświetlacz charakteryzuje się bardzo dobrym kontrastem, rozdzielczością 128×32 pikseli oraz podświetleniem LED wykonywanym w różnych kolorach. Wykonanie wyświetlacza według życzenia klienta pozwala stworzyć oryginalne urządzenia a także optymalizować wyświetlane informacje.

Tomasz Piątek, Gamma