Komputery przemysłowe do pracy w rozszerzonym zakresie temperaturowym

| Prezentacje firmowe Artykuły

Obok aplikacji militarnych, także wiele urządzeń spotykanych na co dzień wykorzystuje systemy komputerowe odporne zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Przykładem mogą być wolno stojące kioski multimedialne, systemy automatycznej sprzedaży, terminale samochodowe, autobusowe oraz różnego rodzaju urządzenia pracujące w częściowo otwartych halach.

Komputery przemysłowe do pracy w rozszerzonym zakresie temperaturowym

Firma iEi Technology wprowadziła w ostatnim okresie do oferty szereg rozwiązań o zwiększonej wytrzymałości temperaturowej. Znajdziemy w niej zarówno komputery jednopłytkowe, jak i rozwiązania systemowe, zróżnicowane pod względem konstrukcyjnym oraz dopuszczalnego zakresu temperaturowego. Konstrukcje te oparte są w większości na procesorze Intel Atom oraz na dobrze znanej platformie AMD Geode LX800. Komputery jednopłytkowe występują w wersjach na zakresy -20°C... 70°C oraz -40°C... 85°C. W rodzinie komputerów 3,5” można znaleźć aż 5 modeli tego typu - to kilka wersji komputerów Wafer-945GSE-N270 (Intel Atom N270) oraz Wafer-LX3-800. Cenną właściwością komputerów Wafer-945GSE-N270 jest niezwykle ciekawa konstrukcja radiatora, która umożliwia dodatkowe odprowadzenie ciepła poprzez kontakt z elementami obudowy lub chassis. Standard Epic także wzbogacił się o 5 modeli bazujących na procesorach Intel Atom (Nano-945GSE-N270). Pozostałe standardy (5,25”, Q7, COM Express, ETX, PC/104) też zawierają modele odporne temperaturowo. Rozwiązania systemowe przeznaczone są do pracy w nieco mniej ekstremalnych warunkach - dopuszczalny zakres temperaturowy to -10°C +50°C.

Często wygodniejsze od otwartego komputera jednopłytkowego jest wykorzystanie gotowego systemu wyposażonego w obudowę (komputery typu „box”). iEi Technology proponuje kilka bezwentylatorowych systemów opartych na procesorze Intel Atom N270. IBX-530-945GSE to miniaturowy system o grubości zaledwie 39mm dostępny także w wersji z WLAN, wyposażony w podwójną kartę Ethernet, porty USB oraz RS232, kartę graficzną i dźwiękową. Podobny komputer, także z opcjonalną kartą WLAN, ale o znacznie bogatszym wyposażeniu w interfejsy komunikacyjne (6×COM, 4×USB), to ECW-281B-945GSE. Niezbędnym dopełnieniem systemu jest zastosowanie przemysłowego dysku SSD lub przemysłowej karty CompactFlash oraz pamięci RAM, także odpornych na wysokie i niskie temperatury. JM elektronik oferuje przemysłowe dyski Flash z interfejsami IDE, SATA, CF, w formie dysków 2,5”, modułów typu DOM (Disk on Module) oraz kart Compact Flash produkcji firmy InnoDisk. Dyski te są dostępne również w wersjach na zakres temperatur od -40°C do +85°C. Moduły RAM produkowane przez firmę InnoDisk, przeznaczone do zastosowania w skrajnie niskich i wysokich temperaturach, konstruowane są wyłącznie z najwyższej jakości komponentów i układów pamięciowych gwarantujących niezawodność w ciężkich warunkach.

Z problemem pracy systemu w poszerzonym zakresie temperatur można poradzić sobie, wykorzystując urządzenia dogrzewające bądź systemy chłodzące, wypromieniowujące ciepło. Jest to jednak rozwiązanie wprowadzające dodatkowe elementy do konstrukcji urządzenia, a zatem dodatkowe składniki, które mogą ulec awarii. Nie bez znaczenia jest też większy pobór energii. Idealnym zatem rozwiązaniem jest zastosowanie komputera już dostosowanego do pracy w szerokim spektrum temperaturowym.