APAR - kompleksowa oferta obudów

| Automaticon 2015 Artykuły

APAR to firma o charakterze produkcyjno-handlowym, obecna na rynku automatyki, elektroniki i pomiarów w Polsce. Oferta skupiona jest w dwóch podstawowych działach automatyki przemysłowej oraz złączy i obudów. W tym ostatnim zakresie jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem firm Italtronic, Multibox, Richard Wöhr, Gainta. Poniżej przedstawiamy skrótowy przegląd naszej szerokiej oferty w zakresie obudów dla elektroniki i automatyki.

APAR - kompleksowa oferta obudów

Obudowy firmy Italtronic

Italtronic to znany włoski producent obudów wysokiej jakości. Silną pozycją oferty tego producenta są obudowy na szynę DIN 35 mm z tworzywa sztucznego o nazwie Modulbox. Są one zgodne z normami DIN 43880 i EN 60715 i wykonywane z samogasnącego tworzywa PPO w kolorze szarym. Obudowy Modulbox dostępne są w siedmiu typach wielkości, jako moduły różniące się szerokością będącą wielokrotnością 17,5 mm (najmniejszy moduł 1M) do 158 mm (9M) i niezmiennej wysokości 90 mm.

Każde wykonanie można zamówić w wersji pełnej, z przezroczystym lub otwieranym panelem przednim dającym dostęp do elementów sterujących. Dostępne opcje obejmują też wykonania z otworami wentylacyjnymi, wymiennymi pokrywkami złączy, zaślepkami. Stanowią one bazę montażową i podstawę dla 1-3 płytek drukowanych, a całość tworzy system kilkudziesięciu elementów, umożliwiający dowolne komponowanie funkcjonalności urządzenia, zapewniając pracę w zakresie temperatur od -40°C do +100°C.

Rys. 1.

Rys. 2. Italtronic oferuje również obudowy tablicowe

Do montażu na szynie przystosowane są także serie Modulbox XTS, obejmujące 10 typów produktów modułowych o szerokości 35-212 mm i wysokości 90 mm, z których każdy element można zamówić w 5 wersjach. Są to obudowy o małej głębokości i obłych estetycznych kształtach. Z kolei obudowy Modulbox XT (rys. 1) są wyższe (110 mm) i zawierają rozszerzenia przy podstawie, a wersje XT compact występują w wersji "płaskiej" o głębokości jedynie 32,5 mm.

W ofercie firmy Italtronic warto dostrzec także obudowy na szynę Railbox (rys. 4), wykonane z poliwęglanu i ABS, które przeznaczone są do montażu do złączy wyprowadzonych na boczną ściankę obudowy z maskownicą do wyłamywania. Daje to możliwość składania wielu obudów w jeden system elektroniczny, gdzie boczne złącze przesyła zasilanie i sygnały pomiędzy modułami.

Rys. 3. Obudowy i panele dotykowe do inteligentnego budynku

Rys. 4.

Obudowy te występują o szerokościach 17,5-45 mm przy wysokości i głębokości 120×101 mm. Zawierają szczeliny wentylacyjne i mogą mieć uchylne panele przednie. Kolory - zielony, czarny i szary. W opcji Wide ich szerokość wynosi 50-150 mm, a w compact 17,5-45 mm, przy wysokości obniżonej do 79 mm.

Italtronic produkuje także kilkadziesiąt różnych wersji obudów termostatowych, przeznaczonych do montażu na ścianie o wymiarach 80×80 mm lub 120×80 mm. Asortyment obejmuje wersje proste, z okienkiem na wyświetlacz lub pokrętło i przyciski. Obudowy mają zatrzaski do szybkiego montażu PCB i wyróżniają się bardzo atrakcyjnym wzornictwem i kolorystyką (rys. 5).

Obudowy firmy Multi-Box

Niemiecka firma Multi-Box produkuje obudowy przemysłowe, naścienne, tablicowe, do wyświetlaczy i ręczne. Podstawową grupę w ofercie stanowią obudowy przemysłowe prostopadłościenne typu MBM/MBT wykonywane z poliwęglanu lub ABS, w kolorystyce jasnoszarej z opcjonalną przezroczystą pokrywą.

Rys. 5.

Rys. 6.

Składają się z dwóch części skręcanych śrubami i zapewniają pracę w zakresie temperatur od -40°C do +110°C przy współczynniku ochrony IP65. Pełna seria obejmuje około 25 wykonań obudów różniących się wielkościami od 52×50×35 mm aż do 340×150×75 mm. Jako opcje oferowane są inne kolory, wykonania z poliestru wzmacnianego włóknem szklanym odporne na udary mechaniczne (MBP), z wycięciem pod klawiaturę membranową, a także elementy do montażu obudów na szynie, nóżki, zawiasy (rys. 6).

Do zastosowań przemysłowych kierowane są także obudowy MBA - prostopadłościenne z aluminium o podobnych właściwościach i asortymencie. Obudowy naścienne z poliwęglanu lub ABS wyposażone są w przezroczystą pokrywę przednią i przeznaczone są do montażu urządzeń do kontroli procesów i sterowania. Występują w wersji jedno- i dwukomorowej, co pozwala oddzielić układ elektroniczny od kabli. Mają uszczelnienia silikonowe IP65 i pracują w szerokim zakresie temperatur od -40°C do +110°C.

Rys. 7.

Rys. 8.

Podobną funkcję spełniają obudowy tablicowe (rys. 7), do przyrządów elektronicznych, wykonywane z norylu wzmacnianego włóknem szklanym, z dwoma typami paneli przednich (transparentny, aluminiowy) i w kolorze czarnym. Obudowy tablicowe z serii MBS i MBAS dostępne są w 9 wielkościach, od 48×48×60 mm do 144×144×163 mm. We wnętrzu są prowadnice dla 1-2 płytek drukowanych.

Z kolei obudowy ręczne MBMO (rys. 8) przeznaczone są do urządzeń przenośnych. Mają gumowe boczki, zawierają wycięcie na klawiaturę membranową i wykonane są z jasnego lub ciemnego ABS (-40...+80°C). Zapewniają IP43, mają opcjonalny pojemnik na baterie przy wymiarach: 120-150 mm długość, 80-90 mm szerokość i 25 mm głębokość.

Obudowy firmy Gainta

Rys. 9.

Firma Gainta wykonuje obudowy przemysłowe, do przyrządów, pulpitowe, przenośne i naścienne. Jej obudowy przemysłowe to seria produktów prostopadłościennych G200/G300 oraz G2100/G3100 z pokrywami mocowanymi śrubami z poliwęglanu i ABS (rys. 9). Ich maksymalna temperatura pracy sięga nawet 125°. Seria dostępna jest w wymiarach od 64×58×35 mm do 360×200×150 mm. Obudowy zawierają wewnętrzne prowadnice PCB, mogą być mocowane do zewnętrznej szyny, a pokrywa może być przezroczysta.

G400, G700 i G760 to z kolei popularna seria obudów czteroczęściowych dla elektroniki pracująca do +80°C z IP54 o prostopadłościennej konstrukcji, także w wersji z zaokrąglonymi krawędziami w kilkunastu wymiarach. Obudowy te zapewniają dużą uniwersalność aplikacyjną i możliwości kreacji dla konstruktora.

Z kolei obudowy przenośne (G500, G828, G858) to seria przeznaczona do trzymania w ręku z pojemnikiem na baterie i oknem na wyświetlacz oraz polem dla klawiatury membranowej. Opcjonalnie dostępne są zintegrowane ze wspornikiem umożliwiające postawienie obudowy w pozycji ułatwiającej wygodną obserwację. Charakteryzują się atrakcyjnym wzornictwem, dającym atrybut nowoczesności.

Obudowy Richard Wöhr

Ten niemiecki producent wytwarza obudowy ręczne i uniwersalne, jednak najbardziej znany na rynku jest z serii obudów do wyświetlaczy z tworzywa i aluminium. Umożliwiają one stworzenie paneli sterujących do regulatorów, sterowników, manipulatorów i zawierają otwór na wyświetlacz i ekran dotykowy, opcjonalne pole na klawiaturę i są mocowane do ściany.

Obudowy profilowe Delta-Box

Elementy składowe obudowy ALU-Compact

Obudowy te wykonywane są z jasnego ABS z IP66, wybrane wersje mają pojemnik na baterie a ich wymiary są dopasowane do wyświetlaczy o rozmiarach 5-15". Firma wytwarza takie obudowy również z aluminium, w wersjach do montażu na szynie DIN, na ścianie lub jako obudowa panelowa także dla przekątnych 10-19". Wyróżnikiem obudów aluminiowych firmy jest szerokie spektrum dostępnych rozmiarów, które pozwalają na montaż wyświetlaczy nawet o przekątnej 42 cali. Jako opcja oferowana jest możliwość ich montażu na szynie DIN.

APAR - Biuro Handlowe
www.apar.pl