Produkcja małoseryjna i prototypowa

| Automaticon 2017 Artykuły

Rozwijający się w ostatnich latach w Polsce przemysł elektroniczny spowodował wzrost zapotrzebowania na urządzenia pozwalające uruchomiać produkcję w małej skali, a więc dla celów prototypowych lub małoseryjnych.

Produkcja małoseryjna i prototypowa

Firma SMT-TECH z początkiem roku 2017 roku zdecydowała się na wprowadzenie do oferty nowych produktów do takich zastosowań. Seria urządzeń do produkcji prototypowej obejmuje ręczne drukarki szablonowe, małe automaty montażowe oraz piece lutownicze.

W przypadku drukarki szablonowej firma postawiła na prostotę. Nowy produkt zapewnia pole robocze o obszarze 300×400 mm z możliwością montażu płytek dwustronnych. Zestaw podstawowy zawiera niezbędne piny oraz mocowań do płyt. Drukarka ma możliwość regulacji wysokości szablonu, jak również zapewnia pełne pozycjonowanie w osiach X, Y oraz Z. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się dużą dokładność nadruku i jego powtarzalność.

Nanoszenie pasty lutowniczej odbywa się ręcznie przez operatora, lecz przy produkcji prototypowej jest to dopuszczalne rozwiązanie.

Uzupełnieniem drukarki jest rama samonapinająca, którą firma SMT-TECH ma w swojej ofercie od kilku lat. Rama zapewnia idealne naprężenie szablonu, dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi pneumatycznego naciągu a prosta obsługa zapewnia bezproblemowe użytkowanie. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania ram do drukarek automatycznych i ręcznych. Należy tu wspomnieć także o korzyściach finansowych dla użytkownika, gdyż koszt samego sita potrafi być o kilkaset złotych tańszy od tego samego sita wklejonego w sztywną ramę.

Automaty montażowe

Wprowadzone do oferty nowe automaty montażowe to efekt ponad rocznego testowania i konsultacji w zakresie oczekiwań, jakie stawiała dostawcom firma SMT-TECH. Rezultatem prac jest wprowadzenie trzech typów urządzeń. Podstawowy model SMT-BASE48 to automat określany jako Ready To Work. Kupujący decydując się na jego zakup, otrzymuje zintegrowany system podajników wraz z wbudowanymi tackami na komponenty typu IC (układy scalone).

Automat daje również możliwość zainstalowania dodatkowej tacy z komponentami IC oraz podajnika wibracyjnego. W standardzie montowane są one za pomocą dwóch ssawek, które można dowolnie wymieniać w zależności od montowanych komponentów. SMT-BA-SE 48 wyposażona jest w dwie kamery, dzięki którym rozpoznawane elementy nie wymagają mechanicznego pozycjonowania, a dodatkowa kontrola obecności komponentu za pomocą podciśnienia kontroluje poprawność montażu.

Oprogramowanie maszyny zostało również znacznie uproszczone, dzięki niemu użytkownik ma możliwość bardzo szybkiego pisania programów bezpośrednio na maszynie, jak również za pomocą programu offline, który oczywiście jest w zestawie. Wszystko zostało zaprojektowane w taki sposób, aby ograniczyć wagę urządzenia do 75 kg przy wymiarach 150×80 mm. Pozwala to ustawić urządzenie praktycznie na każdym stole roboczym. W przypadku dostępności urządzenia w magazynie w Polsce uruchomienie produkcji może odbyć już się 24 h od zamówienia.

Dwa kolejne urządzenia, które przeznaczone są do produkcji prototypowej oraz małoseryjnej, to: SMT-TOP530 i SMT-TOP560. Ich podstawową różnicą w stosunku do SMT-BASE48 jest wydajność. Ze względu na inny rodzaj napędu oraz bogatsze wyposażenie uzyskują prędkości w granicach od 4500 do 6000 CPH.

W przypadku tych urządzeń liczba oraz rodzaj podajników dostosowywana jest do potrzeb klienta. Automaty mają możliwość zamontowania od 30 do 60 podajników 8 mm bądź alternatywnie można wyposażać je w podajniki innej szerokości według aktualnych potrzeb (patrz tabela).

Firma SMT-TECH w 2017 roku wprowadza również do oferty nowych dostawców z branży ESD, poszerzając tym samym swoją dotychczasową działalność. Dzięki związaniu się z nowymi firmami skróceniu uległy czasy dostawy na większość podstawowych produktów tego typu. Zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą na:

  • automaty do produkcji prototypowej
  • automatyczne linie produkcyjne, w tym: stacje załadowcze, drukarki szablonowe, automaty montażowe firmy Mirae, stoły transportowe, piece lutownicze, stacje rozładowcze, automatyczne systemy inspekcji komponentów AOI
  • szkolenia
  • wyposażenie ESD
  • wytwornice azotu

Szczegóły oferty na www.smt-tech.pl oraz po wysłaniu zapytania na biuro@smt-tech.pl

Siła w oprogramowaniu

Jedną ze wspólnych zalet dla wszystkich trzech urządzeń jest niewątpliwie wspomniane już oprogramowanie. Oprócz możliwości bezpośredniego przenoszenia plików pomiędzy maszynami, software umożliwia eksport programów, dzięki czemu klient może w bardzo prosty sposób przestawić działalność z produkcji prototypowej na produkcję seryjną.

Oferta firmy poszerzyła się również o dwa typy pieców lutowniczych: mały kompaktowy piec jednokomorowy, który zapewnia przeprowadzanie procesów lutowniczych dla płyt o rozmiarach 400×550 mm. Drugi to piec tunelowy o trzech strefach grzewczych oraz jednej strefie chłodzącej. W obu produktach możliwe jest przeprowadzanie procesu lutowniczego dla spoin bezołowiowych.

Wszystkie urządzenia z nowej serii przystosowane są do szybkiej instalacji oraz uruchomienia bez konieczności specjalnego przygotowywania pomieszczeń czy infrastruktury. Kompaktowe wymiary oraz waga pozwalają na szybkie przenoszenie urządzeń. W przypadku małych firm, które wykonują okazjonalną produkcję, pozwala to np. na zwalnianie stołów roboczych po wykonanej pracy.

Po testach urządzeń przeprowadzonych w 2016 roku nasze rozwiązania zostały również docenione przez firmy EMS. Uniwersalność naszych automatów pozwoliła firmom na wykonywanie bardzo małych zleceń bądź testów produkcyjnych bez konieczności angażowania głównych linii. Dlatego nowa linia produktów to idealne rozwiązanie dla szerokiej grupy firm, od małych konstruujących urządzenia elektroniczne po duże koncerny EMS.

Wszelkie pytania dotyczące nowej serii urządzeń prosimy kierować na RTW@smt-tech.pl.

SMT-TECH
www.smt-tech.pl