Nowe automaty hybrydowe w ofercie firmy SMT-TECH

| Energetab 2015 Artykuły

Mirae, koreański producent urządzeń produkcyjnych dla elektroniki, powiększył swoją ofertę produktów o kolejny typ maszyn. Do produkowanych już testerów pamięci ATE, automatów pick&place z serii MX i MR oraz testerów LED dołączają urządzenia QUBE H3 do montażu THT oraz automat inspekcyjny QUBE T2.

Nowe automaty hybrydowe w ofercie firmy SMT-TECH

Fot. 1. Nowe urządzenie QUBE H3

Najnowszy produkt QUBE H3 to połączenie rozwiązań z wielu automatów do produkcji SMT w montażu i inspekcji elementów THT. Urządzenie pozwala uzyskać bardzo wysoką dokładność montażu elementów przewlekanych, co jest również zasługą wykorzystania podwójnego systemu inspekcji. H3 wykorzystuje system wizyjny do ogólnej weryfikacji poprawności pobranego podzespołu oraz do jego korekcji.

Drugi system inspekcji laserowej wykrywa poprawność rozstawienia wyprowadzeń elementów oraz ich ewentualne skrzywienie. Dzięki takiemu rozwiązaniu automat jest w stanie zweryfikować, czy możliwe będzie zamontowanie elementu w płytce. QUBE H3 wyposażony jest również w system sprawdzania wysokości podzespołów ZHMD, używany przez automaty z serii MR. Daje to możliwość sprawdzenia poprawności zamontowanego elementu po całym procesie montażu i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

Hybryda, jak wszystkie inne urządzania firmy Mirae, zbudowana została w oparciu o najnowszej generacji silniki liniowe własnego projektu, co zapewnia stabilne i skuteczne działanie. Automat wyposażony został w 3 głowice montujące, pozwalające na uzyskać aż 9500 cph (wg IPC-9850), przy maksymalnej wysokości elementu do 50 mm. Maszyna została wyposażona również w specjalnie zaprojektowane powietrzne podajniki elementów w laskach, zapewniając tym samym precyzyjne podawanie podzespołów na ssawkę.

Producent przewiduje możliwość zamontowania do 8 podajników na jednej maszynie. Urządzenia podające elementy mogą zostać dobrane do konkretnych komponentów zwiększając szybkość ich podawania. Do oferty zostały również dodane podajniki uniwersalne zapewniające możliwość płynnej zmiany produkcji. Podobnie jak w maszynach MX i MR wbudowane oprogramowanie optymalizacyjne pozwala na zminimalizowanie czasu montażu dzięki możliwość zamontowaniu do 12 różnych ssawek pobierających podzespoły.

Fot. 2. Inspekcja wyprowadzeń podzespołów laserem w QUBE H3

Fot. 3. Pomiar wysokości elementu po zamontowaniu

Fot. 4. Inspekcja pinów laserem w QUBE T2

QUBE T2 to z kolei hybrydowy system inspekcji zaprojektowany na zlecenie koreańskich zakładów produkujących elektronikę do samochodów osobowych. Podobnie jak H3 bazą urządzenia jest automat pick&place. Największą modyfikacją i jednocześnie innowacją jest głowica inspekcyjna. Jako pierwsze na świecie urządzenie to umożliwia kontrolę - pinów, terminali, konektorów oraz innych elementów dokonując pełnego pomiaru elementu.

Laserowy system pomiarowy umożliwia rozpoznanie poprawności montażu elementu względem płytki PCB i względem innego elementu. Pozwala to na wykrycie ewentualnych odchyleń podzespołów, które w trakcie dalszej produkcji dyskwalifikowałyby produkt. Przy optymalnych warunkach szacowana szybkość inspekcji to 0,15 s na pin, natomiast uzyskana dokładność to 0,045 mm (3 sigma).

Plany na jesień

Rys. 5. Schemat pomiaru wysokości komponentu za pomocą systemu laserowego

W październiku 2015 roku firma SMT-TECH planuje poszerzenie oferty urządzeń do produkcji SMT o wysokowydajnościowe automaty produkcyjne. Pozwoli to na pokrycie zapotrzebowania rynku na urządzenia o wydajności rzędu od 60 do 150 tys. cph i większej.

Jednocześnie w ofercie firmy pojawią się nowe opcje wynajmu linii produkcyjnych, kierowane dla dużych firm, gdzie koszt wynajmu linii będzie określany na podstawie liczby miesięcznie montowanych podzespołów. Dzięki takiemu rozwiązaniu firmy będą mogły znacznie dokładniej oszacować koszty ponoszone z własną produkcją. Kolejną nowością będzie możliwość okresowej wymiany sprzętu na nowy bez dodatkowych opłat.

Natomiast dla firm zainteresowanych kupnem maszyn od maja 2015 roku wprowadziliśmy system wstępnych zamówień (preorder), umożliwiający zabezpieczenie dostarczenia wybranego sprzętu w ciągu kilku dni od informacji o gotowości do instalacji otrzymanej od klienta. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się przy planowaniu inwestycji długoterminowych, na których realizację może wpłynąć wiele czynników zewnętrznych. Jednocześnie nie wymaga to od klienta zamrożenia środków finansowych, a okres utrzymania gotowości dostawy ustalany jest indywidualnie.

Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z ofertą firmy i do korzystania z darmowych porad naszych doradców.

Ariel Łukaszewski
SMT-TECH

www.smt-tech.pl