Urządzenia produkcyjne dla smart factory

| Energetab 2019 Produkcja elektroniki

Dynamicznie rozwijający się w ostatnich latach polski rynek firm EMS powoduje znacznie większe zainteresowanie nowościami technologicznymi umożliwiającymi ulepszanie procesu produkcyjnego. Idea smart factory jest coraz częściej wdrażana nie tylko przez duże międzynarodowe koncerny, ale również przez mniejsze firmy, które dostrzegły korzyści płynące z takich rozwiązań. Kluczowym elementem tej koncepcji okazuje się jak zawsze sprzęt, w tym jego cena, koszty eksploatacji oraz niezawodność.

Urządzenia produkcyjne dla smart factory

Znajdujące się w ofercie firmy SMT-TECH drukarki szablonowe z serii Pro zyskują doskonałe opinie użytkowników. Urządzenie to zapewnia bardzo dobre parametry techniczne jak dokładność na poziomie ±8 μm przy czasie cyklu 7 s. Drukarka dzięki możliwości instalacji opcjonalnego automatycznego systemu dozowania pasty czy inspekcji szablonu pod względem poprawności czyszczenia znacząco ogranicza konieczność obsługi przez operatora. W połączeniu z zewnętrznym SPI i systemem MTM, od którego drukarka pobiera dane, dokonywane są automatyczne zmiany w procesie nanoszenia pasty. Powoduje to wyeliminowanie konieczności wprowadzania ręcznych zmian w procesie produkcji przez dział jakości. Ostatecznie drukarka zyskuje jeszcze bardziej na wartości po porównaniu kosztów materiałów eksploatacyjnych. Umożliwia to system, dzięki któremu mamy możliwość zmniejszania obszaru nasączania papieru czyszczącego dla małych PCB. Powoduje to mniejsze zużycie preparatów, w niektórych przypadkach nawet o 30%.

Montaż THT

Kolejnym z urządzeń niezbędnym w koncepcji smart factory są automaty montujące elementy THT. Liczba tych komponentów w elektronice mimo wszystko nadal jest dość duża, a ich montaż zazwyczaj odbywa się ręcznie. Urządzenia z serii MAI stanowią tutaj dużą pomoc. Są to hybrydowe rozwiązania do montażu THT/ SMT, a więc montujące elementy przewlekane, niemniej w każdej chwili i bez żadnych dodatkowych przeróbek dające możliwość zainstalowania normalnych podajników do komponentów SMD.

Producent ciągle rozwija funkcjonalność maszyn z serii MAI, które są głównie wynikiem wymagań stawianych przez klientów. Obsługa komponentów radialnych, aksjalnych czy dużych transformatorów to dla nich standard. Jest też możliwość zaginania wyprowadzeń, dzięki czemu elementy po montażu mogą być wprowadzane bez obaw na falę lutowniczą. Dla zwiększenia wydajności stworzono urządzenie wyposażone w 12 głowic montujących o dokładności na poziomie ±0,035 mm, zachowując standardowe gabaryty maszyny 1,95×1,5 m. Dla producentów oczekujących dużej wydajności dużo lepszym pomysłem okazuje się uzupełnienie linii wyposażonych w maszyny hybrydowe o typowe automaty SMT. Najczęstszym wyborem są urządzenia tzw. chip shooter, tutaj wybór pada na MR40L również firmy Mirae. Montują one elementy, których wysokość nie przekracza 10 mm, natomiast wszystkie pozostałe elementy może zamontować hybryda. W przypadku większych potrzeb produkcyjnych zestaw automatów montażowych może wyglądać następująco: MR40L + MR40LP + MAI12HT. Daje to możliwość uzyskania wydajności 90 tys. cph i możliwość montażu do 360 różnych komponentów, przy całkowitej długości zestawu maszyn 4,5 m.

Zastosowanie w tym przypadku maszyn od jednego producenta ma dość znaczący wpływ na sprawność zarządzania produkcją i koszty eksploatacji. Plusem jest też możliwość tworzenia programu produkcyjnego dla maszyn MR i MAI w jednym środowisku programistycznym. Dzięki temu znika konieczność dzielenia produktu na elementy THT i SMT, bo program zrobi to za nas, a dodatkowo oprogramowanie optymalizacyjne pozwoli na sprawdzenie kilku różnych rozwiązań procesu po to, aby w 100% wykorzystać możliwości maszyn i zminimalizować czas niezbędny w zakresie przezbrajania. Istnieje również możliwość wykonania optymalizacji typu "fast setup", gdzie priorytetem jest szybka zmiana modelu produkcyjnego. Pozwala to na bardzo duże usprawnienie procesu planowania produkcji przy założeniu częstych zmian w produkcie. Wszystko to w połączeniu z niezawodnością maszyn, których serce – czyli napęd, oparty jest na silnikach liniowych, których Mirae jest producentem, pozwala na realne wdrożenie smart factory.

Piece rozpływowe

Produktem, który zdobywa coraz większe zaufanie wśród użytkowników, są także oferowane przez SMT-TECH piece umożliwiające lutowanie w osłonie azotu. Ich zaletą jest to, że mogą one mieć własny wbudowany generator azotu. Rozwiązanie to w sposób oczywisty ułatwia logistykę, jeżeli chodzi o planowanie linii, jej przebudowę. Ogranicza też koszty związane z koniecznością budowy zewnętrznych magazynów gazu, o których bardzo często zapomina się, porównując oferty. Generator azotu w połączeniu z autonomicznym systemem zarządzania gazem utrzymuje zawsze najkorzystniejszy skład mieszanki. Dołączając do tego dodatkowo funkcję RTPM, która na bieżąco umożliwia kontrolę i korektę temperatury w poszczególnych strefach lutowniczych pieca, można zapewnić każdorazowo idealne odwzorowanie zadanego profilu lutowniczego.

Podsumowanie

Oczywiście jest to tylko część możliwości, jakie firma SMT-TECH oferuje swoim kontrahentom. Jako firma zawsze staramy się elastycznie reagować na stawiane nam wyzwania, dostosowując ostateczne rozwiązanie w sposób najbardziej korzystny dla klientów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szczegółową ofertą oraz dodatkowymi rozwiązaniami, jakie możemy zaproponować dla wdrażania smart factory i Industry 4.0.

 

SMT-TECH
ul. Stodólna 1 B 87-610 Dobrzyń nad Wisłą
tel. 668 580 701, biuro@smt-tech.pl