Zestawy łagodzą dolegliwości związane z zaopatrzeniem

O trudnościach z kupnem podzespołów można pisać bez końca, bo nadal na wiele typów elementów elektronicznych trzeba czekać kilkadziesiąt tygodni. Niestety czas alokacji (lepsze chybaby byłoby określenie czas apokalipsy) trwa już od miesięcy, a jej skutki dotykają wszystkich. W wielu przypadkach kupowanie podzespołów elektronicznych zmieniło się w ostatnich miesiącach w zdobywanie, a to oznacza wiele dodatkowych problemów, nie tylko związanych z opóźnieniami. W takiej sytuacji zestaw startowy jest w stanie je złagodzić, gdyż jest dostępny jako komplet i z definicji nie jest kupowany przez działy zakupowe do produkcji. Innymi słowy, nie ma problemu z tym, że ktoś wykupi wszystkie dostępne i dzięki temu przynajmniej prace konstrukcyjne mogą być realizowane normalnie.

Braki oznaczają coraz wyższe koszty komponentów. Ceny poszukiwanych, zaawansowanych elementów elektronicznych zostały wywindowane przez spekulację, zdublowane zamówienia oraz przez masowe przestawianie się z modelu just-in-time na just-in-case najlepiej z zapasami na pół roku. W takiej sytuacji umiarkowane ceny płytek rozwojowych też są pomocą. Koszty zestawów są z reguły mniejsze niż wartość wchodzących w ich skład elementów liczonych po cenach detalicznych – widać to najbardziej w wersjach z drogimi chipami (np. FPGA).

Ocena problemów z dostępnością komponentów i długim czasem dostaw #4
 
Długie czasy dostaw są problemem dla co drugiej firmy z tego zestawienia, kolejna co trzecia statystycznie firma także odczuwa problemy z alokacją dostaw, ale nie mają one większego wpływu na prowadzoną działalność. Co dziesiąta firma sygnalizuje, że wiele tygodni oczekiwania na dostawę komplikuje poważnie jej funkcjonowanie. Czyli nie ma jednej uniwersalnej reguły, pod którą podpadają wszyscy dostawcy oraz kategorie produktów. Niemniej większość firm odczuwa negatywnie warunki panujące dzisiaj na rynku. Pocieszające jest to, że w zakresie narzędzi projektowych sytuacja zilustrowana na wykresie i tak jest lepsza niż w innych grupach produktowych.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również