PP-Elektronix postawił na Essemtec

| Technika

Firma PP-Elektronix w ciągu kilku ostatnich lat stała się jednym ze znanych producentów elektroniki w Polsce. Koncentracja wysiłku na utrzymanie wysokiego poziomu jakości spowodowała, że firma stała się też znana w całej Europie, Ameryce i Azji, do czego przyczyniło się z pewnością wiele udanych inwestycji w maszyny montażowe szwajcarskiej firmy Essemtec.

PP-Elektronix postawił na Essemtec

Założycielem firmy PP Elektronix jest Piotr Policha, mający wieloletnie doświadczenie zawodowe w procesie produkcji elektroniki. Firma rozpoczęła działalność w 2003 roku, koncentrując się na usługach ręcznego montażu nietypowych i skomplikowanych urządzeń elektronicznych w małych seriach, a nawet ilościach jednostkowych.

Pierwszymi odbiorcami usług były małe i średnie przedsiębiorstwa produkcyjne z rejonu lubelskiego. Obecnie tworzy ją dynamiczny zespół specjalistów, w większości absolwentów Wydziału Elektroniki Politechniki Lubelskiej. Wielu z nich związanych jest z firmą od samego jej początku.

W związku z rozwojem firmy, wzrostem i różnorodnością zleceń, a przede wszystkim miniaturyzacją elektroniki, w 2009 roku przedsiębiorstwo zdecydowało się na rozbudowę parku maszynowego. Wykorzystano do tego wysokiej klasy urządzenia do automatycznego montażu elementów SMD szwajcarskiej firmy Essemtec.

PP Elektronix głównie skupia się na montażu specjalistycznym i małoseryjnym. Dlatego też maszyny, które miały zautomatyzować produkcję, musiały być wysoce elastyczne oraz zapewniać minimalny czas przezbrajania. W dodatku musiały umożliwić montaż dowolnych płytek PCB w zależności od potrzeb klientów. Bazując na tych wymaganiach, PP Elektronix zdecydowało się na instalację linii produkcyjnej Essemteca.

Wysoka elastyczność produkcji

Wykorzystywany automat Pantera X umożliwia montaż bardzo różnorodnych płytek PCB, przy czym sama maszyna zachowuje bardzo zwarte gabaryty (zajmowana powierzchnia wynosi poniżej 1m²). Urządzenie umożliwia układanie komponentów o różnej wielkości, od 01005 na dużych obudowach QFP i BGA, z szybkością około 4,5 tys. na godzinę.

Ze względu na dużą pojemność w pełni elektrycznych, inteligentnych podajników (do 115 szpul 8 mm), urządzenie może być szybko i bezproblemowo przezbrajane z jednej produkcji na inną, może być także wyposażone w dyspensery umożliwiające dozowanie pasty lub kleju na płytki PCB.

Oprogramowanie automatu Pantera X umożliwia szybką modyfikację układanej płytki. Wyposażone jest w moduł wirtualnej kontroli jakości ułożonych komponentów.

Produkcja zarówno ołowiowa, jak i bezołowiowa

Do procesu lutowania PP Elektronix wykorzystuje w pełni konwekcyjny piec RO300FC firmy Essemtec. Lutowanie złożonych płytek PCB wymaga dokładnie kontrolowanego procesu lutowania. Piec RO300FC zapewnia szybkie i jednorodne ogrzewanie i idealne kontrolowanie profilu temperaturowego.

Zastosowana w urządzeniu technologia konwekcyjna zapewnia unikalny, innowacyjny i efektywny sposób ogrzewania z pionowym nadmuchem gorącego powietrza, który równomiernie ogrzewa całą lutowaną płytkę. Piec RO300FC pozwala oferować usługi lutowania standardowego oraz bezołowiowego.

Urządzenie umożliwia lutowanie bardzo zróżnicowanych płytek PCB oraz wrażliwych komponentów takich, jak BGA czy też diody LED. Maszyna wyposażona jest w transporter łańcuchowy, co pozwala na montaż płytek zarówno jedno- jak i dwustronnych. Oprogramowanie RO-Control umożliwia symulację profili lutowniczych z wykorzystaniem różnych parametrów używanej pasty.

Liczba możliwych profili temperaturowych przechowywana w pamięci urządzenia jest nieograniczona. Oprogramowanie umożliwia pełne sterowanie i nadzorowanie pieca z pozycji komputera.

Ustawiane profile temperaturowe są zapisywane w pamięci komputera i mogą być w dowolnej chwili przesyłane do urządzenia. Dodatkowo edytor umożliwia tworzenie i zapisywanie profili w zależności od użytych past lutowniczych. Te ustawienia mogą być wykorzystywane przez symulator profili.

Certyfikaty ISO9001 i 14001

Aby sprostać ich oczekiwaniom, podnieść konkurencyjność firmy, a przede wszystkim w celu zachowania najwyższego standardu jakości oferowanych przez firmę usług, planowane są zakupy kolejnych maszyn oraz systemu do optycznej kontroli jakości płytek AOI. Firma PP Elektronix jest w przededniu wdrożenia i certyfikowania zintegrowanego systemu zarządzania jakością ISO 9001:2001, ISO 14001:2004.

Essemtec Poland
www.essemtec.com

Zobacz również