Kamery termowizyjne firmy Sonel

| Technika

Pomiary z wykorzystaniem kamer termowizyjnych pozwalają na diagnostykę stanu budynków, systemów w energetyce oraz urządzeń wykorzystywanych w wielu branżach przemysłowych. W łatwy, bezdotykowy sposób umożliwiają one wykrywanie problemów, zanim te ostatnie spowodują poważniejsze awarie. W artykule przedstawiamy wybrane kamery termowizyjne z oferty firmy Sonel. Jest to znany polski producent przenośnej aparatury pomiarowej, który oferuje również gamę ręcznych kamer termowizyjnych do zastosowań przemysłowych i diagnostyki budynków.

Kamery termowizyjne firmy Sonel

Kamera KT-384

Rys. 1. Przykładowa ręczna kamera termowizyjna

Ma ona matrycę o rozdzielczości 384×288 pikseli i z każdym zapisanym obrazem umożliwia zarejestrowanie notatki głosowej oraz zdjęcia rzeczywistego. Obrazy mogą być łączone podczas wyświetlania na ekranie LCD 3,6", tak że zdjęcie IR stanowi część obrazu widzialnego lub przenika obraz widzialny dla wybranych temperatur. Dane zapisywane są w pamięci wewnętrznej lub na karcie SD (maksymalnie 8 GB).

Pełna wersja oprogramowania, która dostarczana jest w zestawie, pozwala wykonać analizę i raport. Kamera umożliwia też filmowanie w podczerwieni (zapis na kartę SD lub bezpośrednio do komputera) z rejestracją temperatur dla każdego punktu dla każdej klatki, którą można analizować jako niezależny obraz.

Polskie menu pozwala na ustawienie wartości emisyjności, automatyczną korekcję temperatur według otoczenia, odległości, wilgotności i właściwości transmisji atmosferycznej. KT-384 ma możliwość pomiaru temperatury punktu rosy oraz temperatur różnicowych, wspiera osiem palet kolorystycznych dla obrazu IR, ma cyfrowy zoom, celownik laserowy, latarkę LED oraz dodatkowe wyjście wideo do podłączenia ekranu zewnętrznego.

Kamery KT-140 i KT-150

Rys. 2. Możliwości rejestracji obrazów IR oraz widzialnych i ich analizy

Cechują się one rozdzielczością 160×120, mają funkcję zapisu na kartach SD (KT-150 dodatkowo w pamięci wewnętrznej). KT-150 rejestruje też zdjęcia rzeczywiste o odpowiedniej ostrości i pozwala nałożyć na ekranie obraz termiczny na rzeczywisty. Kamery zasilane są akumulatorami lub bateriami typu AA, mogą też pracować podłączone do sieci.

Oprogramowanie (pełna wersja w cenie) pozwala na analizę obrazów termicznych: korektę, dobór współczynnika emisyjności, optymalnej palety kolorów, odczyt temperatur w dowolnym punkcie, określenie temperatury średniej oraz miejsc o najwyższej lub najniższej, histogramowy lub izotermiczny rozkład temperatur (każda funkcja dla całości bądź dowolnej części termogramu).

Łączenie obrazu termicznego i rzeczywistego pozwala ustawić stopień przezroczystości i wartości temperatur, dla jakich na obrazie rzeczywistym pojawi się obraz termiczny. Analiza wideo IR w czasie rzeczywistym lub zapisanego filmu pozwala zobrazować zmiany temperatury danego obiektu. Użytkownik sam określa wygląd raportu z pomiarów.

Zastosowanie kamer termowizyjnych firmy Sonel

Głównymi branżami, gdzie są stosowane kamery IR, pozostają nadal budownictwo i energetyka. Już w tych dwóch przypadkach kamery często pozwalają na spore oszczędności, umożliwiając chociażby wykrycie wad konstrukcji, wykonania, braków w materiałach czy usterek przed wystąpieniem poważnych awarii.

Kamera termowizyjna jest tu niezastąpiona, pozwala na łatwą i szybką kontrolę stanu urządzeń i instalacji z bezpiecznej odległości, dodatkowo umożliwiając identyfikację problemów, których znalezienie w tradycyjny sposób byłoby trudne, a często niemożliwe przed całkowitą awarią. Ważne jest to, że kamera dokonuje pomiarów cech obszaru, a nie danego punktu.

Rys. 3. Przykład pomiarów z wykorzystaniem kamery termowizyjnej

Rys. 4. Przykłady różnych termogramów

Eliminuje to możliwość pomyłki, jaką jest ominięcie miejsca stanowiącego anomalię, co zdarza się czasem przy pomiarach punktowych. Na koniec pozostaje wreszcie przemysł - w nim liczba zastosowań kamer termowizyjnych jest niezliczona.

Obejmuje to aplikacje od wspomnianej kontroli instalacji i urządzeń, poprzez wykorzystanie przez służby utrzymania ruchu do określania miejsc strat energii, po kontrolę procesów produkcyjnych i gotowych wyrobów.

Tespol
www.tespol.com.pl