Najnowszy oscyloskop Agilenta - MSO-X 4154A

| Technika

14 listopada 2012 odbyła się światowa premiera oscyloskopu InfiniiVision MSO-X Agilent Technologies. Mieliśmy szczęście i zaszczyt jako jedni z pierwszych testować model 4154A. Trudno opisać emocje, jakie towarzyszyły nam przy otwieraniu pudła. Marka Agilent Technologies jest przecież gwarantem jakości i wysokich parametrów sprzętu. Nie zawiedliśmy się.

Najnowszy oscyloskop Agilenta - MSO-X 4154A

Komfort pracy, precyzja, najwyższa jakość wykonania nawet najdrobniejszych detali mechanicznych, doskonałe parametry techniczne - to cechy, którymi można charakteryzować wszystkie wyroby Agilenta. Najnowszy oscyloskop - InfiniiVision MSO-X 4154A - oczywiście należy dopisać do tej listy. MSO-X 4154A reprezentuje najwyższą klasę przyrządów pomiarowych.

Jednocześnie można nim obserwować i mierzyć 4 przebiegi analogowe o częstotliwości do 1,5 GHz oraz badać 16 sygnałów cyfrowych o częstotliwości przełączania do 250 MHz. Dzięki bardzo dużemu wyświetlaczowi - przekątna 30,7 cm - zapewniono dobrą czytelność oscylogramów (rys. 1). Jest tak nawet wtedy, gdy są włączone przebiegi ze wszystkich kanałów analogowych i cyfrowych.

Obsługę przyrządu bardzo usprawnia ekran dotykowy. Jest on szczególnie przydatny przy definiowaniu "palcem na ekranie" zakresu powiększenia funkcji Zoom, wprowadzaniu parametrów liczbowych na chwilowo wyświetlanej klawiaturze numerycznej, przesuwaniu kursorów ekranowych itp. Przyciski są rozmieszczone na płycie czołowej według szablonu sprawdzonego w innych typach oscyloskopów Agilenta.

Wyposażenie standardowe

Spełnienie wysokich parametrów technicznych, którymi odznacza się oscyloskop MSO-X 4154A, nie byłoby możliwe, gdyby nie zagwarantowano odpowiedniej jakości całego wyposażenia dodatkowego. Przy tak szerokim paśmie analogowym szczególnie istotne są parametry sond pomiarowych. Producent dostarcza dwa komplety sond: cztery bierne sondy N2894 pracujące w paśmie do 700 MHz i cztery 1-gigahercowe sondy aktywne N2795A.

W komplecie są też dwie 8-kanałowe sondy cyfrowe 54620-61601. Producenci już od dość dawna nie dołączają dokumentacji papierowej do swoich wyrobów i tak jest w przypadku oscyloskopu MSO-X 4154A. Są za to dwie płytki CD: jedna z driverami do portów komunikacyjnych, druga z dokumentacją elektroniczną w formacie PDF.

Pomiary, cechy użytkowe

Oscyloskop MSO-X 4154A stanowi laboratorium pomiarowe składające się z kilku wirtualnych przyrządów. Na uwagę zasługują aż dwa generatory arbitralne, których wyjścia umieszczono na płycie czołowej pod wyświetlaczem. Generują one zapisane w pamięci wewnętrznej przebiegi (11 typowych kształtów), a dodatkowo w kanale 1 może być zdefiniowany przebieg użytkownika.

Wprowadzanie kształtu odbywa się względnie łatwo w specjalnym edytorze dostępnym w oprogramowaniu firmowym oscyloskopu. Następnym przyrządem jest analizator protokołów magistral szeregowych. Możliwości oscyloskopu MSO-X 4154A są w tym zakresie spore, obsługiwane są protokoły: I²C, CAN, LIN, FlexRay, SPI, I²S, UART, RS232, MIL-STD-1553, USB, a nawet stosowany w lotnictwie ARINC 429.

Agilent Technologies już we wcześniej produkowanych oscyloskopach implementował bardzo użyteczne funkcje związane z analizą jakości sieci zasilających. Znalazły się one także w modelu MSO-X 4154A. Do większości takich pomiarów wymagane są jednak sondy prądowe, których nie ma w standardowym wyposażeniu.

W pomiarach zjawisk fizycznych, urządzeń medycznych, motoryzacyjnych i podobnych z pewnością bardzo przydatne będą obliczenia matematyczne. Oprócz czterech podstawowych operacji w oprogramowaniu zawarto także zestaw funkcji matematycznych, takich jak: całkowanie, różniczkowanie, logarytmowanie, funkcje wykładnicze, a także filtrowanie i uśrednianie oraz wyznaczanie trendu zmian danego parametru (np. częstotliwości). Wykres analizy FFT jest wyznaczany dwoma parametrami: Span i Center, a więc tak jak jest to zwykle rozwiązywane w analizatorach widma.

Najważniejsze parametry techniczne oscyloskopu MSO-X 4154A

  • Liczba kanałów: 4 analogowe, 16 cyfrowych MSO
  • Pasmo analogowe: 1,5 GHz
  • Szybkość próbkowania: 5 GSa/s (kanały analogowe), 1,25 GSa/s (kanały cyfrowe)
  • Maksymalna częstotliwość przebiegów cyfrowych: 250 MHz
  • Długość rekordu: 4 Mpunkty (interleaved), 2 Mpunkty (non-interleaved)
  • Wyzwalanie: edge, edge then edge, pulse width, pattern, OR, rise/fall time, Nth edge burst, runt, setup & hold, video, zone
  • Analiza protokołów (opcje): CAN/LIN, FlexRay, I²C/SPI, I²S, UART/RS232, MIL- STD- 1553/ARINC 429, USB
  • Przebiegi referencyjne: 4 porównywane z kanałami analogowymi i matematycznymi
  • Przebiegi generowane przez 2 generatory arbitralne: arbitrary, sine, square, ramp, pulse, DC, noise, sine cardinal, exponential rise, exponential fall, cardiac, Gaussian pulse. Modulacja przebiegów w kanale WaveGen1 za wyjątkiem przebiegów arbitralnych, pulse, DC i szumu.

Wyzwalanie

Tryby wyzwalania są bardzo ważnym parametrem każdego oscyloskopu, wyznaczają bowiem możliwości obserwacji niektórych "trudnych" przebiegów, na przykład losowych zakłóceń, przebiegów nieokresowych lub rzadko występujących. Tryby wyzwalania oscyloskopu MSO-X 4154A zostały dobrane w sposób maksymalnie oszczędny, jednak powinny być przydatne w zdecydowanej większości problemów rozwiązywanych za pomocą tego przyrządu.

Nie zabrakło wśród nich trybów obowiązujących w nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, takich jak: Runt, Nth Edge Burst, Setup and Hold, ale są też klasyczne, czyli Edge i Pulse Width, Video. W opcjach wyzwalania pojawiają się także tryby związane z analizą protokołów, jeśli funkcja ta została uaktywniona. Przykładowo, dla protokołu I²C zdarzeniami wyzwalającymi są: wystąpienie określonego adresu lub danej, bitu startu lub stopu, a nawet zdefiniowanej ramki.

Ocena subiektywna

Wchodzenie w gigahercowe pasma analogowe oscyloskopów cyfrowych stało się już obowiązkiem każdego liczącego się na świecie producenta sprzętu pomiarowego. Agilent jest niewątpliwie zaliczany do grona liderów, czego potwierdzeniem jest rodzina InfiniiVision 4000. Oscyloskop MSO-X 4154A został zaprojektowany z charakterystyczną dla firmy starannością.

Już przy pierwszym kontakcie z tym przyrządem uwagę zwraca bardzo duży ekran dotykowy, który okazuje się rewelacyjnym rozwiązaniem, doskonale ułatwiającym prowadzenie pomiarów. Parametry techniczne mówią same za siebie. Mamy do czynienia ze sprzętem dla prawdziwych profesjonalistów.

Jarosław Doliński

Zobacz również