wersja mobilna
Online: 676 Piątek, 2017.11.24

Technika

Produkty Power Over Ethernet firmy Antaira

poniedziałek, 04 marca 2013 12:20

Sieć Ethernet po raz pierwszy została zastosowana w rozwiązaniach komercyjnych w roku 1980, a 20 lat później pojawiły się pierwsze próby wprowadzenia tego standardu do sieci przemysłowych. O ile na początku było wielu sceptyków takiej koncepcji o tyle od kliku lat Ethernet bezdyskusyjnie jest najpopularniejszym standardem w automatyce przemysłowej.

Śledząc ciągły rozwój sieci Ethernet, wyraźnie widzimy, że wszelkie nowinki techniczne wprowadzane są do automatyki z opóźnieniem. Wynika to z faktu, że w przemyśle rację bytu mają tylko sprawdzone i niezawodne rozwiązania. Podobnie rzecz miała się z technologią Power over Ethernet. Standard 802.3af został wprowadzony już w 2003 roku, ale w automatyce przemysłowej dopiero od niedawna obserwujemy boom na rozwiązania Power over Ethernet.

Rynek na urządzenia POE napędzany jest głównie powszechnym stosowaniem kamer do monitoringu oraz punktów dostępowych Wi-Fi. W obu przypadkach jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na zdalne i scentralizowane zarządzanie urządzeniami peryferyjnymi. W przypadku switchy zarządzalnych możliwy jest np. zdalny reset urządzenia PD.

Sceptycy technologii POE twierdzą, że zasilanie napięciem stałym przy długich i cienkich przewodach Ethernet jest bardzo nieefektywne, ale jeśli weźmiemy pod uwagę brak zasilacza przy każdym urządzeniu oraz odpowiedniej instalacji AC, wtedy straty mocy wydają się uzasadnione. Ponadto w przypadku kamer i punktów dostępowych Wi-fi często mamy do czynienia z instalacjami na masztach, dachach, wzdłuż ogrodzeń lub rurociągów.

Doprowadzenie zasilania w takich lokalizacjach może być bardzo kłopotliwe. Trzeba również pamiętać, że zasilacze często ulegają awarii i nie ma nad nimi zdalnej kontroli. Technologia Power over Ethernet w automatyce przemysłowej została początkowo wprowadzona do specjalistycznych switchy zasilanych napięciem 48 VDC.

Przełączniki takie miały zwykle maksymalnie 4 porty 802.3af. Teraz firma Antaira oferuje cały typoszereg switchy z 4, 8 lub nawet 24 portami POE. Technologia Power over Ethernet została zaimplementowana zarówno w prostych 5-portowych przełącznikach, jak i w dużych zarządzalnych jednostkach. Praktycznie każdy przemysłowy switch firmy Antaira ma swój odpowiednik z portami POE.

Przełączniki Antaira zgodne z 802.3at dostarczają do 30 W na każdym porcie, mogą więc zasilić kamerę z wbudowaną grzałką. Kolejną bardzo użyteczną funkcjonalnością switchy Antaira jest możliwość zasilania switcha napięciem z przedziału od 24 do 48 VDC. Jeśli w szafie mamy tylko napięcie 24 V, nie trzeba stosować dodatkowych zasilaczy lub przetwornic.

Podobnie jak w przypadku przełączników sieciowych firma Antaira oferuje większość swoich media konwerterów zarówno w wersji standardowej jak i POE. Media konwertery eliminują ograniczenie do 100 m w przesyłaniu danych i zasilania. Transmisję danych po światłowodzie można zrealizować praktycznie na dowolną odległość, a w lokalizacji docelowej należy zastosować media konwerter zgodny z POE PSE.

Uzupełnieniem oferty switchy i media konwerterów jest gigabitowy injector i splitter. Zasilacz LNP-201AG-T może przesyłać zarówno dane, jak i zasilanie do urządzeń zgodnych z IEEE 802.3at. Splitter LNP-101AG-T umożliwia rozszycie zasilania i danych przesyłanych jednym kablem. Oprócz typowych urządzeń PSE Antaira oferuje wiele urządzeń POE PD.

W ofercie znajdziemy m.in. punkty dostępowe, routery Wi-Fi oraz serwery porów szeregowych. We wszystkich urządzeniach port Ethernet zgodny z POE PD może być głównym lub rezerwowym źródłem zasilania. Popularność standardu Power Over Ethernet podyktowana jest względami praktycznymi. Jeśli mamy do czynienia z aplikacją, w której urządzenia peryferyjne znajdują się w trudno dostępnych lokalizacjach, POE wydaje się idealnym sposobem na dostarczenie zasilania.

Cezary Kalista
Antaira Technologies Sp. z o.o.

www.antaira.pl