Automaty pick & place do montażu oświetlenia LED

| Energetab 2013

Rynek oświetlenia na całym świecie ewoluuje, tradycyjne rozwiązania w coraz większym stopniu ustępują miejsca oświetleniu wykorzystującym diody LED dużej mocy. Trend ten widać w zakresie sprzętu technologicznego do produkcji elektroniki, czego doskonałym przykładem może być oferta koreańskiego producenta Mirae, który zdecydował się na dodanie do swojej oferty specjalnej serii maszyn do produkcji oświetlenia LED.

Automaty pick & place do montażu oświetlenia LED

Przykładowe ssawki do diod LED

Pracę nad dostosowaniem urządzeń do wymagań montażu LED firma Mirae rozpoczęła od stworzenia specjalnego zestawu ssawek, aby w jak najmniejszym stopniu oddziaływały one na soczewkę diody podczas jej montażu. Ssawki mogą zostać wykorzystane w nowych i starszych seriach maszyn.

Dodatkowym udoskonaleniem dla wszystkich obecnie produkowanych automatów jest opcja montażu płytek drukowanych w rozmiarze 750×460 mm. Dzięki temu firmy kontraktowe wykorzystujące maszyny Mirae zyskały nowy obszar aplikacyjny, przez uzyskanie ponadstandardowego pod względem wymiarów pola roboczego, które bardzo często wymagane jest przy aplikacjach związanych z oświetleniem LED.

Seria Mx-LED

Tabela. Główne parametry automatów Mirae z serii LED

Mx-LED to linia maszyn stworzona na bazie dwóch najbardziej popularnych automatów z serii Mx. Dzięki temu zabiegowi urządzenia zachowują wszystkie podstawowe funkcje montażowe, takie jak obsługa komponentów od 01005 do 18 mm (maksymalnie 24×18 mm). W przypadku automatu Mx-200 LED producent zdecydował się także na znaczne powiększenie pola roboczego aż do 1200×460 mm, bez zwiększania zewnętrznych wymiarów maszyny, dodatkowo wyposażając automat w jedną stałą bazę na 50 podajników 8-milimetrowych oraz jedną ruchomą z możliwością wymiany na specjalistyczny podajnik diod LSM.

Drugi z automatów Mx-400 LED, to z kolei typowy wysoko wydajnościowy automat, zawierający dwa sześciogłowicowe ramiona pozwalające na uzyskanie wydajności 42000 CPH. W przypadku tego urządzenia Mirae umożliwiło zamontowanie do czterech podajników LSM, z możliwością zainstalowania ich na ruchomych wózkach. Uzyskano w ten sposób szybką możliwość przeobrażania maszyny LED w standardowy automat do montażu elementów SMD bądź połączenie ich obu w jednej maszynie.

Podajnik diod LSM

Podajnik diod LED

Specjalnie zaprojektowany podajnik wibracyjny LSM umożliwia pracę z diodami LED dostarczanymi luzem. Podczas pracy podaje on jednocześnie do sześciu komponentów na ssawki automatu, sprawdzając uprzednio ich polaryzację. Uzyskuje tym samym wydajność podawania elementów na poziomie 15000 CPH.

Zastosowanie podajnika LSM w produkcji masowej znacznie obniża koszty zakupu samych elementów LED. Jednocześnie zapobiega ewentualnym przestojom, które zdarzają się podczas użytkowania standardowych podajników. Wszystkie podajniki LSM zostały dodatkowo wyposażone we własny system kontrolujący, dzięki czemu operator ma możliwość wprowadzania drobnych poprawek podczas pracy automatu bez konieczności jego zatrzymywania.

Testery i sortery diod LED

MS 100 sorter diod LED

Koreański producent, bazując na swoim dużym doświadczeniu w produkcji testerów ATE, zaprojektował również maszyny sortujące do diod. Jednym z takich urządzeń jest MS 100, które podczas pracy ma możliwość wykonania dwóch testów komponentu w tym samym czasie. Pierwszy z nich to test elektryczny połączony z pomiarem intensywności świecenia diody, drugi test natomiast mierzy widmo emisyjne.

Dodatkowo sorter umożliwia testy diod pod różnymi kątami nachylenia, dając przez to możliwość wprowadzenia dodatkowego parametru wykorzystywanego podczas dokonywania segregacji elementów przez urządzenie.

Automatyczne linie montażowe do produkcji oświetlenia LED

W ofercie firmy SMT-TECH znaleźć można również specjalnie zaprojektowane w pełni automatyczne drukarki szablonowe, zapewniające pole zadruku 1240×450 mm, loadery, unloadery oraz dodatkowe transporty do płyt o dużych wymiarach. W ofercie mamy również specjalnie zaprojektowane dwutorowe piece lutownicze, będące idealnym rozwiązaniem do produkcji oświetlenia LED.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

SMT-TECH
www.smt-tech.pl