Rys. 1b przedstawia częstotliwościowy model przetwornika A/C typu delta-sigma. Funkcja przejścia modelu między sygnałem wejściowym (VIN) a sygnałem wejściowym filtra decymacyjnego (DFIL) jest równa:
Komparator z rys. 1a działa na tej samej zasadzie co 1-bitowy przetwornik A/C z błędem kwantyzacji równym ± ½ LSB, generując losowy szum biały w całym zakresie częstotliwości (Q(n) na rys. 1b). W układzie otwartym wzmocnienie integratora zmniejsza szum kwantyzacji w zakresie niskich częstotliwości, przesuwając go z pasma użytecznego do wysokich częstotliwości. Filtr decymacyjny przepuszcza sygnały o niskich częstotliwościach i tłumi niechciane szumy wysokoczęstotliwościowe.
Analiza czasowa modelu z rys. 1a zapewnia praktyczne zrozumienie działania przetwornika A/C typu delta-sigma. Model ten pomaga pojąć sposób przekształcania napięcia wejściowego na sygnał wyjściowy w dziedzinie czasu, co jest ważnym czynnikiem przy wyborze przetwornika. Możliwa jest także analiza wpływu filtra cyfrowego na zwiększenie rozdzielczości przetwornika A/C. Rozpatrzenie jedynie modelu czasowego nie dostarcza informacji o wyniku filtrowania modulatora. Po analizie modelu częstotliwościowego (rys. 1b), wpływ na szum modulatora jest szybko zauważalny. Podczas gdy model z rys. 1a zapewnia zrozumienie sposobu działania przetwornika A/C typu delta-sigma, model z rys. 1b pokazuje jego zalety w zastosowaniach wymagających wysokich rozdzielczości.Bonnie C. Baker