Pojemnościowe panele dotykowe w ofercie Unisystemu

| Automaticon 2014

Ekrany dotykowe stanowią obecnie podstawowy interfejs obsługi nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Są nie tylko estetyczne i ergonomiczne, ale też trwałe oraz higieniczne. Jednym z ich dostawców jest firma Unisystem, która stale poszerza swoją ofertę paneli dotykowych, zarówno standardowych, jak i przygotowywanych na zamówienie klienta.

Pojemnościowe panele dotykowe w ofercie Unisystemu

Na ofertę Unisystemu w zakresie paneli dotykowych składają się trzy podstawowe grupy produktów: pojemnościowe panele dotykowe marki AMT, przeznaczone do pracy nawet w bardzo trudnych warunkach środowiskowych, pojemnościowe panele dotykowe firmy Winstar, obsługujące do 5 punktów jednoczesnego dotyku, płytki interfejsów i przejściówek do paneli dotykowych, zaprojektowane przez inżynierów z Unisystemu oraz pracowników AMT

Panele pojemnościowe AMT

Fot. 1. Frontowa strona 7- -calowego panelu dotykowego wykonanego zgodnie z projektem klienta

W podstawowej ofercie paneli AMT (Apex Material Technology) dostępnych jest 30 różnych produktów. Są to ekrany oparte na technologii Projected Capacitive Touch, która zapewnia poprawną i obsługę wielodotyku, z dobrą reakcją na dotknięcie, nawet przy zastosowaniu grubej warstwy szkła ochronnego.

Wspólną cechą wszystkich oferowanych paneli AMT jest przygotowanie do pracy w zakresie temperatur od -20 do +70°C. Zdecydowana większość z omawianych paneli obsługuje tylko 2 punkty dotyku jednocześnie i choć jest to mniejsza liczba niż w przypadku wielu konkurencyjnych rozwiązań, zazwyczaj nie stanowi problemu, a nawet przynosi korzyści. Ograniczenie wielodotyku pozwala bowiem bardziej precyzyjnie odczytywać działania użytkownika, dzięki czemu panele AMT świetnie sprawdzają się nawet w bardzo wymagających aplikacjach, takich jak np. w medycynie czy w wojsku. Przykładowo niedawno firma AMT przeprowadziła badania dla jednego z klientów oraz uzyskała certyfikat E/e oparty na dyrektywie 2009/64/EC, który jest konieczny w projektach motoryzacyjnych. Ponadto, w praktyce odczyt jedynie dwóch punktów jednocześnie pozwala obsłużyć wystarczająco wiele gestów, potrzebnych do ergonomicznego operowania urządzeniami. Mimo to, cztery modele paneli AMT (dwa o przekątnej 10,1" i dwa o przekątnej 21,5") obsługują nawet do 10 punktów jednoczesnego dotyku. Grubość tych paneli wynosi 1,5, 1,7, 2,2 lub 2,4 mm.

Fot. 2. Tylna strona panelu dotykowego z widoczną uszczelką i klejeniem

W zależności od modelu, dostępne są różne złącza i interfejsy oraz opcje dodatkowe. Większość paneli ma złącze FPC/ZIF oraz osobny kontroler na PCB, a niektóre mniejsze wyposażone są w zintegrowany kontroler na taśmie FPC (wersje COF). Najbardziej powszechnym interfejsem dostępnym w panelach AMT jest USB, co pozwala na proste podłączenie ich do komputerów PC. Alternatywnie, w zależności od modelu można też skorzystać z interfejsów I²C, SPI i UART lub RS232. Niektóre wersje oferowane są w wersji ze szkłem dekoracyjnym, a 7-calowy model także z dodatkowym ekranowaniem elektromagnetycznym.

Panele pojemnościowe Winstar

Standardowe panele pojemnościowe Winstar, oferowane przez Unisystem, obejmują łącznie 4 modele o przekątnych: 3,5, 4,3, 5,7 i 7". Wszystkie z nich obsługują 5 punktów jednoczesnego dotyku, a ich zakres temperatur pracy wynosi od -40 do +85 °C. Panele firmy Winstar dostarczane są ze złączami FPC, na których wyprowadzony jest interfejs I²C.

Panele na zamówienie

Fot. 3. Płytka przejściowa Unisystem CTA-UNI-AMTUART

Osobom, dla których taka oferta nie jest wystarczająca, Unisystem poleca panele przygotowywane na zamówienie. Są one wykonywane wg wspólnie opracowanego projektu, w Polsce lub na Tajwanie, przy czym ze względu na koszty transportu i uruchomienia produkcji na terenie Polski opłacalne jest wykonywanie krótkich serii rzędu kilkudziesięciu sztuk, a w Chinach - przynajmniej od kilkuset sztuk.

Wybierając panele wykonywane na zamówienie, można oprzeć się na układy AMT lub Winstara, co wiąże się z konkretnymi parametrami gotowych produktów oraz ograniczeniami technologicznymi. Panele firmy Winstar obsługują 5 jednoczesnych punktów dotyku oraz mogą mieć grubość z zakresu od 0,7 do 2 mm. Panele AMT są grubsze: od 1,1 aż do 6 mm (na zamówienie do 10, a nawet 12 mm), co pozwala tworzyć urządzenia w wykonaniach wandaloodpornych, ze szkłem hartowanym. Modele oparte na układach AMT obsługują dwa lub dziesięć punktów jednoczesnego dotyku.

Oczywiście, panele zamawiane indywidualnie można swobodnie dostosować pod względem kształtu, wyglądu i rodzaju szkła (np. hartowane, półhartowane, laminowane, Gorilla Glass, z powłokami AR, AG, AF). Najczęściej klienci wybierają nadruk własnego logotypu przy krawędzi paneli, a czasem też kolor obramowania.

Interfejsy i przejściówki

Fot. 4. Przykład podłączenia płytki CTA-UNI-AMTUART

W celu zwiększenia wygody lub możliwości podłączenia wybranych paneli do urządzeń, w których są montowane, Unisystem dostarcza odpowiednie płytki przejściowe. Mają one formę prostych PCB, które bez wprowadzania żadnych zmian wyprowadzają sygnał z jednego złącza na drugie lub bardziej złożonych interfejsów z układami elektronicznymi. Do prostych przejściówek należą:
- CTA-UNI-AMTBB01 (zamiennik CTA-AMT-PMT102), która pozwala na zmianę wyprowadzenia z taśmy ZIF 0,5 mm na piny 2,54 mm lub złącze o rastrze 1 mm; jest ona przeznaczona dla paneli AMT,
- CTA-UNI-WINBB01, pozwalająca na przejście z taśmy ZIF 0,5 mm na piny 2,54 mm.

Znacznie ciekawszym produktem jest najnowsza płytka Unisystemu, CTA-UNI-AMTUART, która w przypadku paneli pojemnościowych AMT pozwala na konwersję sygnału UART na USB. Dzięki niej można łatwo podłączyć panele 3,5" i 4,3" COF CTP (z kontrolerem PM2101) do komputerów PC przez kabel USB. Co ważne, takie podłączenie pozwala zmieniać parametry panelu dotykowego (czułość, orientację, kalibrację do grubości zamontowanego szkła czy nawet aktualizację firmware) oraz stosowanie panelu jako standardowego urządzenia wskazującego. W ten sposób można bardzo łatwo użyć panelu do pracy z urządzeniami kontrolowanymi przez systemy MS Windows, Linux, a nawet Android. W przypadku systemów opartych na jądrze Linuksa w wersji 3.0 lub nowszej, nie ma nawet potrzeby instalować dodatkowych sterowników.

Oczywiście, dostępne są też przejściówki firmy AMT, takie jak CTA-AMT-PMT101 (USB dla paneli 5,7 i 7,0") i CTA-AMT-PMT101 (I²C i UART na USB).

Marcin Karbowniczek
Unisystem

www.unisystem.pl

Zobacz również