Przegląd nowych wyświetlaczy firmy Winstar

| Technika

Działanie na rynku elektroniki wymaga obecnie niemal ciągłego modernizowania produktów. Dobrym sposobem podniesienia atrakcyjności urządzeń elektronicznych jest wyposażanie ich w nowe wyświetlacze. Problem w tym, że wyszukiwanie kolejnych modeli LCD, sprawdzanie ich dokumentacji i uzgadnianie szczegółów kontraktów z nowymi dostawcami jest pracochłonne i ryzykowne. Dlatego warto skorzystać z oferty stabilnej firmy, która dostarcza bardzo wiele różnorodnych wyświetlaczy. Takim producentem jest Winstar.

Przegląd nowych wyświetlaczy firmy Winstar

OLED

Wyświetlacze OLED, dzięki niewielkiemu poborowi mocy i dostępności modeli o bardzo małej grubości, czytelnych z szerokich kątków, bardzo zyskują na popularności w urządzeniach mobilnych, takich jak sprzęt medyczny, inteligentne zegarki i opaski. Winstar przygotował w ostatnim czasie dwa nowe modele, przeznaczone do tego typu aplikacji.

Pierwszy z nich to WEO012832D o przekątnej 0,91". Idealnie pasuje do inteligentnych opasek. Jego zewnętrzne wymiary to jedynie 30,0×11,5 mm, podczas gdy obszar aktywny to 22,384 ×5,584 mm. Rozdzielczość wynosi 128 ×32 piksele, rozstawione równomiernie co 0,175 mm. Wbudowany kontroler to SSD1306BZ, a dostępny interfejs to SPI.

Drugi model (WEO012864D) jest nieco większy. Ma 0,96" i wymiary zewnętrzne 26,7×19,26 mm. Dzięki bardziej kwadratowym proporcjom mieści dwa razy więcej pikseli (128×64). Obszar aktywny to 21,738×10,858 mm. Użyto w nim tego samego kontrolera, ale dzięki większej przestrzeni udało się wyprowadzić więcej interfejsów: SPI, I²C oraz w standardach 6800 i 8080. Oba wyświetlacze wymagają 3-woltowego zasilania.

TFT-LCD z O-Film

Technologia OLED zapewnia bardzo duże kąty obserwacji, ale zbliżone wartości daje się uzyskać także w wyświetlaczach LCD. Aby to osiągnąć, wielu producentów stosuje matryce IPS lub MVA, które pozwalają otrzymać dobrą jakość obrazu i szeroki zakres kątów. Niestety matryce te mają wady: są drogie w produkcji, mają MOQ często powyżej 1 tys. szt. i zapewniają dłuższe czasy reakcji niż niedrogie matryce TN.

Winstar opracował technologię, która pozwala uzyskać kąty obserwacji typowe dla IPS i MVA, ale przy zachowaniu szybkości i kosztu matryc TN. Wyświetlacze tego typu należą do serii O-Film - składają się z klasycznej matrycy TN, ale pokrytej dodatkową warstwą filtra, który poprawia kąty obserwacji.

Dzięki temu, zamiast kątów rzędu 55-65° w poziomie i 45-55° w pionie, uzyskuje się około 75° z każdej strony. Ponadto powierzchnia wyświetlacza jest antyodblaskowa, co także poprawia czytelność obrazu. Aktualnie w ofercie Winstara znajdują się cztery modele z filtrem O-Film: 3,5-calowy WF35L, 4,3-calowy WF43H, 5,7-calowy WF57E oraz WF70G o przekątnej 7".

TFT-LCD serii Q

Kolejną z nowości jest uzupełnienie rodziny wyświetlaczy TFT-LCD serii Q o model 5-calowy: WF50Q. Dzięki temu linia Q obejmuje modele o przekątnych: 3,5", 4,3", 5,7", 7", 8" i 10,2". Wszystkie jednostki z tej serii mają zintegrowane w identyczny sposób, 36-pinowe złącze do płytki z kontrolerem SSD1963.

Zaletą jest tutaj przeznaczenie 4 pinów w złączu do zasilania podświetlenia, dzięki czemu projektant nie musi przygotowywać dodatkowych obwodów zasilania. Wystarczy napięcie 5 V (modele 3,5" i 4,3" dodatkowo obsługują napięcie 3,3 V). Komunikacja może być prowadzona za pomocą interfejsu równoległego, zarówno 8-, jak i 16-bitowego.

Modele od 5,7" wzwyż obsługują tryb uśpienia, który pozwala zmniejszyć pobór mocy sterownika. Wyświetlacze serii Q można zamówić z panelem dotykowym: 4-przewodowym rezystancyjnym albo pojemnościowym, korzystającym z magistrali I²C. W obu przypadkach sygnały do obsługi panelu dostępne są ze wspomnianego 36-pinowego złącza.

TFT-LCD serii P

Kolejną z rodzin, która doczekała się pełnej gamy rozmiarów, jest seria P. Aktualnie dostępna jest w zakresie tych samych przekątnych co seria Q. Różni ją kontroler. Seria P to rozszerzenie serii A, wyposażone w płytkę z kontrolerem RA8875 i 36-pinowym złączem. Tak jak w przypadku serii Q nie ma potrzeby projektowania dodatkowych obwodów podświetlenia, a dane można przesyłać równolegle (8080), 8- lub 16-bitowo. Wyświetlacze te można otrzymać w wersji z rezystancyjnym lub pojemnościowym ekranem dotykowym.

TFT-LCD serii A

Wspomniana seria A została rozszerzona o wyświetlacz 10,1-calowy - model WF101A. Jego zaletą jest szeroki zakres temperatur pracy: od -10 do +60°C. Ma rozdzielczość 1024×600 pikseli i wymiary 235×143×3 mm. Podświetlenie, tak jak w innych modelach serii A, realizowane jest za pomocą LED. Dostępny interfejs to LVDS. Ekran pokryty jest warstwą antyodblaskową, a panele dotykowe do tego modelu są w trakcie opracowywania.

Nowe wyświetlacze z LVDS

Wśród nowości są też wyświetlacze z interfejsem LVDS. Jednym z nich jest 7-calowy WF70U, który zastępuje dotychczas produkowany model WF70N. WF70U ma rozdzielczość 1024×600 pikseli i może pracować w temperaturach od -20 do +70°C. Wykonany jest z twardą, błyszczącą powłoką ekranu, która zwiększa kontrast. Można go nabyć z panelem dotykowym - rezystancyjnym lub pojemnościowym.

Model WF57B ma natomiast 5,7" i rozdzielczość 320×240 pikseli. Zewnętrzne wymiary to 160×109 mm, a obszar aktywny wynosi 115,2×86,4 mm. Jest to model bardzo popularny - stosowany zarówno w przemyśle, jak i w rozwiązaniach konsumenckich. Ma błyszczący ekran oraz można go nabyć w wersji z ekranem dotykowym.

W ramach serii B oferowany jest też model 5" o dużej rozdzielczości jak na ten rozmiar - wynosi ona 800×480 pikseli. Ekran podświetlany jest diodami LED oraz pokryty antyodblaskową powłoką. Cechuje się też szerokim zakresem temperatur pracy - od -20 do +70°C. Również i jego można nabyć w wersji z panelami dotykowymi.

Plany na przyszłość

W drugim kwartale tego roku mają być wprowadzone wyświetlacze TFT-LCD do systemów wbudowanych o przekątnych 7", 10" i 10,1". Wśród OLED-ów mają pojawić się modele okrągłe o rozdzielczości do 128×128, a więc bardzo dobrze nadające się do tworzenia np. inteligentnych zegarków.

W trzecim kwartale Winstar chce wprowadzić opracowany przez siebie kontroler do wyświetlaczy OLED, obsługujący czcionki i automatycznie dostosowujący jasność. W zakresie wyświetlaczy LCD-TFT mają się pojawić ekrany z interfejsem USB i HDMI, z przekątnymi 7", 10,1" i 12,1".

Pod koniec roku mają być wprowadzone podłużne wyświetlacze: LCD-TFT o przekątnych 6,2", 8", 9,98" i 13,9" oraz OLED o rozdzielczości 256×32 piksele, a także 2-calowe OLED-y do urządzeń stacjonarnych.

Marcin Karbowniczek
Unisystem

www.unisystem.pl

Zobacz również