Przetwornice DC-DC - małe, ale wygodne

| Technika

Wraz z tym, jak konieczne jest dostarczanie wielu napięć do nowoczesnych urządzeń elektronicznych, ich układy zasilające stają się coraz bardziej skomplikowane. Dotyczy to zarówno napięć najmniejszych - poniżej 2 V, jakimi zasila się szybkie układy cyfrowe, przez napięcia o wartościach średnich, czyli 5-12 V, przeznaczone do układów analogowych, po napięcia z zakresu 24-48 V, które są charakterystyczne dla przemysłu oraz telekomunikacji. W takich aplikacjach często sięga się po gotowe przetwornice. Coraz mniej firm chce samodzielnie konstruować systemy zasilające, gdyż taniej i szybciej jest skorzystać z dostępnych na rynku produktów gotowych.

Przetwornice DC-DC - małe, ale wygodne

Przetwornice są też dobrym narzędziem do zapewnienia zasilania w nietypowych sytuacjach, na przykład sytuacji, gdy należy zapewnić separację galwaniczną obwodu wejściowego, zasilić wyższym napięciem czujnik lub moduł nadajnika komunikacyjnego.

Wybrać przetwornicę

Jedną z podstawowych cech konwerterów DC-DC jest zdolność do separacji napięć. Bariera galwaniczna oddziela niebezpieczne napięcie, np. sieć energetyczną od reszty urządzenia, a także w kontrolowany sposób separuje poszczególne bloki urządzenia. Przykładowo, dzięki izolacji galwanicznej moduł może w ten sposób mieć masę na innym potencjale niż reszta urządzenia. Ma to kolosalne znaczenie np. w aparaturze pomiarowej. Separacja zasilania poszczególnych części układu pomaga również przezwyciężyć problemy z prądami błądzącymi, zakłóceniami.

Konwertery DC-DC są wykonywane w dwóch wersjach, jeśli chodzi o napięcie wejściowe. Pierwsza grupa przeznaczona jest do zasilania napięciem stałym, druga akceptuje napięcie zmieniające się w szerokim zakresie. Dopuszczalny zakres zmian jest różny i producenci definiują go czasem przez podanie stosunku górnej i dolnej dopuszczalnej wartości, na przykład od 9 do 36 V, czyli 4:1.

Typowa sprawność modułowych przetwornic DC-DC waha się od 70% do 90%, ale widać, że nowoczesne konstrukcje są coraz sprawniejsze. Sprawność przetwarzania energii zależy od wielu czynników, między innymi od wartości napięcia wyjściowego i wejściowego oraz mocy konwertera, co powoduje, że różni się ona dla poszczególnych modeli i warunków pracy.

W różny sposób konstruuje się także obwody wyjściowe konwerterów. Napięcie wyjściowe może być dokładnie stabilizowane lub niestabilizowane, a niektóre konstrukcje pozwalają precyzyjnie doregulować wartość napięcia po to, aby skompensować rozrzut produkcyjny i spadek napięcia na doprowadzeniach. Istotna jest również możliwość zdalnego wyłączenia konwertera, co jest podstawą systemów zarządzania zasilaniem i umożliwia oszczędność energii.

Oferta BNS

W ofercie BNS znaleźć można około 100 modeli przetwornic DC-DC wyłącznie uznanych czołowych marek, takich jak Aimtec, Traco Power, Murata, MeanWell i innych. Największy asortyment jest w zakresie miniaturowych rozwiązań konwerterów izolowanych o mocy 1-3 W przeznaczonych do montażu na płytce drukowanej.

Są też wersje SMD takich komponentów, a także jednostki większej mocy, nawet kilkudziesięciowatowe. Poza przetwornicami modułowymi BNS proponuje klientom także specjalizowane przekształtniki dostarczające napięcia przemiennego 230 VAC i współpracujące z akumulatorami w systemach zasilania rezerwowego oraz przetwornice typu open frame średniej mocy.

Szeroka oferta pozwala dobrać pasujący układ praktycznie do każdej aplikacji i to nie tylko pod kątem technicznym, jak moc lub napięcie, ale również wybrany spośród kilku marek. Ten szeroki wybór pozwala zwiększyć liczbę kryteriów selekcji także pod kątem ceny i zaawansowania technicznego.

BNS
www.bns.com.pl