Nowa wersja przenośnego analizatora widma pracującego w czasie rzeczywistym

| Technika

Kiedy 4 listopada 2014 roku na rynku pojawił się pierwszy przenośny analizator widma "real-time" RSA306 firmy Tektronix, mało kto spodziewał się, że odniesie on tak ogromny sukces. Firma poszła za ciosem, dostrzegając zapotrzebowanie na tańsze, przenośne urządzenia pomiarowe wykorzystujące interfejs USB i wprowadza obecnie na rynek nie tylko następcę RSA306 - nowy model oznaczony literą B, ale także modele RSA500 oraz RSA600. W niniejszym artykule zostanie pokazana krótka charakterystyka tych przyrządów.

Nowa wersja przenośnego analizatora widma pracującego w czasie rzeczywistym

RSA306 jest pierwszym urządzeniem w ofercie firmy Tektronix, które utworzyło nową klasę niedrogich produktów, wykorzystujących możliwości portu USB 3.0 do komunikacji z komputerem PC. Analizator wyróżnia się szerokim zakresem częstotliwości pracy od 9 kHz do 6,2 GHz, przy 40 MHz paśmie pracy w czasie rzeczywistym, a także niewielką wagą ok. 600 g.

Przy wykorzystaniu aplikacji SignalVu-PC możliwa jest zaawansowana analiza sygnałów, w tym również komercyjnych standardów komunikacji bezprzewodowej jak Wi-Fi a/b/g/j/p/n/ac, Bluetooth, LTE Downlink itd. Wszystko to sprawiło, że urządzenie znalazło wielu odbiorców wśród m.in. firm projektujących urządzenia wykorzystujące łączność bezprzewodową, zajmujących się serwisem, przy poszukiwaniu zakłóceń, a także w laboratoriach.

Do sukcesu niewątpliwie przyczynił się rozwój IoT. Urządzenia podłączone bezprzewodowo do Internetu powinny być w staranny sposób zaprojektowane i przetestowane pod kątem zgodności ze standardami, aby nie powodować zakłóceń. Mają one zwykle niewielkie rozmiary, pobierają niewielką moc, a ich innowacyjność i cena mają niewątpliwy wpływ na rynkowy sukces. Błędy niewykryte w trakcie projektowania i testów mogą więc negatywnie odbić się na sprzedaży. Dlatego też istotne jest gruntowne sprawdzenie i przetestowanie wyrobu przed wprowadzeniem na rynek.

Osoby odpowiedzialne za opracowanie i testowanie nowych produktów poszukują rozwiązań testujących, które uproszczą i skrócą ten proces, a jednocześnie nie będą kosztowne. Idealnie w te potrzeby wpisuje się nowa klasa analizatorów firmy Tektronix, o korzystnym stosunku ceny do jakości i możliwości.

Zespół konstruktorów można wyposażyć w jedno bądź kilka urządzeń RSA306B i w zależności od potrzeb odpowiednio nimi dysponować. Analizator w razie potrzeby można w łatwy sposób przenieść i prowadzić pomiary na innym komputerze.

Model RSA306B to nowa odsłona przenośnego analizatora widma RSA306. Wśród widocznych zmian od razu można dostrzec zmieniony wygląd obudowy - gumowa osłona została zastąpiona plasikową z wypukłościami na narożnikach. Podobnie jak w modelu RSA306 dostępne są złącza: sygnału wejściowego typu N, wejścia sygnału referencyjnego 10 MHz i triggera (typu SMA), a także port micro-USB 3.0 w wersji przykręcanej. Obok portu USB umieszczono diodę sygnalizującą status urządzenia.

Wśród niewidocznych zmian względem poprzedniej wersji warto odnotować nieco lepszą dokładność pomiaru amplitudy w całym zakresie częstotliwości a także wydłużoną do 3 lat gwarancję.

Zmiany zaszły także w oprogramowaniu SignalVu-PC. Najnowsza wersja została wzbogacona o szereg nowych funkcji. Ponadto wraz z premierą serii RSA500 i RSA600 stało się ono elementem spajającym dla wszystkich analizatorów widma firmy Tektronix wykorzystujących port USB. W wyższych modelach stacjonarnych analizatorów widma (RTA) zainstalowane jest oprogramowanie SignalVu, niewiele różniące się od wersji PC. W uproszczonej wersji można spotkać je także m.in. w oscyloskopach serii MDO z wbudowanym analizatorem widma. Wynikającą z tego korzyścią jest łatwa przesiadka i obsługa któregokolwiek z przyrządów.

Po zainstalowaniu SignalVu-PC możliwe jest prowadzenie 17 rodzajów pomiarów. Dodatkowo dostępnych jest 15 zaawansowanych opcji analizy. Każdą z tych opcji można aktywować na okres 30 dni i bezpłatnie wypróbować. Umożliwia to sprawdzenie przed zakupem, czy będzie ona pomocna przy prowadzeniu pomiarów.

Do nabycia są dwa rodzaje licencji "Node locked" i "Flying licenses". Pierwsza z nich przypisana jest do konkretnego komputera i może być przeniesiona do trzech razy w przypadku jego wymiany na nowy. Druga opcja umożliwia wybranym użytkownikom zarządzanie licencjami i ich dowolne przenoszenie między komputerami. Jest też specjalna wersja oprogramowania SignalVu-PC dla jednostek edukacyjnych.

Dla wersji SignalVu-PC, oprócz wspomnianych na samym początku zaawansowanych opcji analizy standardów transmisji bezprzewodowej, dostępna jest m.in. opcja Mapping. Moduł ten wykorzystuje odbiornik GPS oraz mapy zewnętrzne (np. Google), pozwalając na generowanie map zasięgu, analizę interferencji itp.

W połączeniu z niewielką masą RSA306B, interfejsem USB 3.0 pozwalającym na podłączenie do laptopa, bądź tabletu, uzyskuje się ciekawe rozwiązanie mobilne i przystosowane do pracy w terenie. Dodatkowo dostępny jest szereg akcesoriów jak np. tłumiki, anteny szerokopasmowe i na konkretne pasmo, torba do przenoszenia, sondy pola elektromagnetycznego i wiele innych.

Wraz z premierą RSA306B, do portfolio firmy Tektronix dołączą analizatory serii RSA500 i RSA600, które powinny jeszcze lepiej sprawdzić się w laboratoriach. Pierwszą kluczową cechą jest wybór wersji z pasmem pracy od 9 kHz do 3,0 lub 7,5 GHz.

Drugą istotną cechą nowej serii analizatorów jest wbudowany opcjonalny tracking generator, co jest nowością w analizatorach RTA firmy Tektronix. Generator śledzący pracuje w paśmie od 10 MHz do górnej częstotliwości pracy analizatora.

Mateusz Górny
Tespol Sp. z o.o.

www.tespol.com.pl